Václav Klaus na sjezdu AfD: Máte pravdu, a oni z toho mají strach. Čím dál více

30.04.2016 19:57

Zdravice Václava Klause na kongresu Alternativy pro Německo ve Stuttgartu

Václav Klaus na sjezdu AfD: Máte pravdu, a oni z toho mají strach. Čím dál více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Děkuji za pozvání na váš kongres a za možnost promluvit tady. Jak snad jistě víte, jsem váš skutečný fanoušek a dávám vás za vzor. Již před několika lety jsem pochopil, že vaše strana je něco nového, takřka revolučního na německé politické scéně a že vaše strana je důležitá i pro nás, vaše sousedy.

Musím se přiznat, že jsem s neklidem sledoval štěpení vaší strany loni v létě. Nevyhnutelnost tohoto rozdělení jsem ale pochopil velmi rychle. Něco podobného jsem zažil i ve své politické kariéře a tato zkušenost mi říká, že politická strana v určitých situacích musí najít odvahu provést bolestivý řez. Vzhledem k podpoře, kterou jsem vám vyjadřoval dříve, mě velmi mrzely dopisy od vašich „otců zakladatelů“, profesorů, kterých jsem si dlouhodobě vážil. Ale asi to tak muselo být.

Jak jsem již řekl, rozdělení bylo nutné. Každá strana potřebuje porozumění a soulad mezi členy strany a vedením. Aby fungovala, musí být vedení se členy v těsném kontaktu. Jsem přesvědčen, že vaše strana učinila rozštěpením, byť znamenalo ztráty, důležitý krok vpřed. Získali jste větší jednotu a akceschopnost.

Výsledky březnových voleb byly vynikající. Mohu vám jen pogratulovat. Účastnil jsem se některých akcí vaší kampaně a sledoval jsem rostoucí popularitu vaší strany. Skutečný test ale teprve přijde. Jako někdo, kdo zakládal stranu před 25 lety – je to dnes přesně 25 let a 9 dní – vám musím říct, že se vydáváte na dlouhou cestu. Ale ta obtížná mravenčí práce musí pokračovat. Je nutné vytvořit nezbytné politické, ideologické, organizační, finanční a další podmínky pro silnou a odolnou stranu. A to co nejdříve, jinak nebudete schopni odolat stále rostoucímu tlaku německého politického zřízení.

Úroveň démonizace vaší strany v německé politice, v německých médiích a v akademické a kulturní sféře je absurdní a přemrštěná, falešná a klamavá, ale bohužel pro mnoho lidí účinná. Musíte ale být nekompromisní a neústupní. Flexibilita a změkčení vašich postojů by byly tragickou chybou. Vaše kritiky stejně nikdy nebudete schopni získat na vaši stranu, takže s takovými experimenty můžete jen ztratit sami sebe.

Brutalita útoků na vás ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostávají čím dál větší strach. Tito lidé nechtějí pluralitu a nechtějí demokracii. Proto je nutné bojovat za pluralismus, který je základem demokracie, a za různost názorů včetně kontroverzních. Vaše strana musí odmítnout ničivou politickou korektnost. Musíte odmítnout současnou dedemokratizaci německé společnosti, představující fatální hrozbu pro občanské svobody v Německu. A je třeba to vašim občanům dobře a jasně vysvětlit, jen tak můžete získat jejich hlasy.

Nakonec bych měl jednu poznámku. Občas mám problém vysvětlovat vaši ideologii, i pro mě samotného definovanou nepříliš jasně. Tento kongres by k tomu podle mě měl něco říci. Není třeba mít vyjasněné všechny detaily, všechna témata a podtémata, celý politický diskurz. Ale základní rámec stranické ideologie by měl být jasně definován.

Například byste se určitě měli vyjádřit k Evropské unii, o migraci, ale také o neustále rostoucí regulaci a manipulaci našimi životy a ekonomikou. Nebo k ničivým útokům na naše tradice, zvyky a hodnoty, které jsme zdědili od našich předků. Je nutné jasně říci, že se evropský vývoj dostal do slepé uličky, a ukázat z něj cestu ven. To ale víte sami nejlépe.

Ve svém projevu na konci kampaně v Neuwiedu jsem řekl, že vaše strana je nadějí nejen pro Německo, ale pro nás pro všechny. Tyto ambice by měl potvrdit aktuální kongres. Přeji vám proto, aby byl úspěšný.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Klaus
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otys (TOP 09): Česko, hospoda Evropy

6:28 Otys (TOP 09): Česko, hospoda Evropy

Vtipkujeme o tom, v jaké sazbě se ocitne pivo, když střechu hospody odnese orkán Sabine. V onom poba…