Zaorálek (ČSSD): Zahraniční politiku nemohou dělat "trotli"

13.03.2010 14:13

Hlas ČR musí být v Evropě jasně slyšet.

Zaorálek (ČSSD): Zahraniční politiku nemohou dělat "trotli"
Česká republika a její občané si zaslouží své místo mezi nejvyspělejšími zeměmi světa. Důležité kroky v podobě členství v EU a NATO už máme za sebou. Nyní se musíme zasloužit o to, aby náš hlas zněl zřetelně nejen v Evropské unii, ale v celém světě.

„Sociální demokracie přivedla naši zemi do EU a NATO. Znovu jsme se stali součástí západního světa a přijali jsme spoluzodpovědnost za jeho směřování. Teď před námi stojí nový úkol. Prosazovat ve světě demokratické hodnoty a v globálním světě neustále posilovat naši konkurenceschopnost. Klíčem k tomuto cíli je ekonomická diplomacie, která pomůže českým exportérům na zahraničních trzích," řekl Lubomír Zaorálek.

Silní a úspěšní čeští exportéři jsou jedním z nejdůležitějších národních zájmů. V mnoha regionech světa, zejména v Asii, Africe a jižní Americe je pro české firmy obtížné uspět, pokud se neopřou o silné diplomatické zázemí. Proto ČSSD sjednotí spolupráci ministerstva zahraničí a průmyslu a podá exportérům pomocnou ruku v získávání důležitých zakázek.

Hájení českých zájmů však nesmí zůstat jen u ekonomické diplomacie. Abychom neustále zvyšovali svoji konkurenceschopnost, musíme každým rokem navyšovat investice do školství, vědy a výzkumu. Kvalitní vzdělání musíme učinit dostupné lidem ze všech příjmových vrstev a zvýšíme prostředky na sociální a prospěchová stipendia. Ve vzdělávání odmítáme zavedení školného na státních vysokých školách. Počet absolventů vysokých škol je u nás stále nižší než ve starých evropských zemích a růst počtu vysokoškoláků nesmíme zadusit nesmyslným zavedením školného.

Vyspělou, sebevědomou a konkurenceschopnou společnost charakterizuje i stav kultury. Tu potřebujeme podpořit změnou daňových pravidel a přijetím zákona o kultuře, který zvýši odpovědnost státu. Stejně významnou součástí občanské společnosti jsou i církve a náboženské společnosti a proto předložíme nový návrh majetkového vyrovnání mezi státem a církví, který nezadluží několik generací občanů.

Nezbytnou součástí zahraniční politiky jsou také vojenské mise. Sociální demokraté prosazují zodpovědný přístup k našim partnerům v NATO spojený s uváženým nasazováním našich vojáků v zahraničí a na základě jasné strategie. Preferujeme preventivní diplomacii jako způsob předcházení ozbrojených konfliktů a prosazujeme maximální respekt k zásadám mezinárodního práva.

Programová konference ČSSD:
Kompletní projev předsedy ČSSD, Teplice, 13.3.2010
ODS jde do voleb s katastrofální Modrou šancí
Konference OBRAZEM
Projev Bohuslava Sobotky
Projev Martina Peciny

Foto: Repro ČT

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Potrefená husa se vždycky ozve

22:57 Maříková (SPD): Potrefená husa se vždycky ozve

Není zoufalejšího počinu politika, než když využije nebo spíš zneužije svou bohulibou funkci a jako …