Macrone, smůla. Tereza Spencerová dodává ke křiku ve Francii další zlé zprávy. A nejen pro něj

13.12.2018 9:04

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Francie by jistě byla ráda, kdyby ji svět bral vážně, ale po odstranění Kaddáfího v roce 2011 to už nejde, konstatuje analytička Tereza Spencerová v souvislosti s dopady protestů Žlutých vest. „Na místě Francouzů bych se urazila, že si někdo může snad myslet, že národ nadšených demonstrantů není s to bez ruského ‚vměšování‘ ani vyrazit do ulic. Třikrát hanba!!!“ sděluje v rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz. A že se europoslanci při teroristickém útoku schovali v europarlamentu?

Macrone, smůla. Tereza Spencerová dodává ke křiku ve Francii další zlé zprávy. A nejen pro něj
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Jak moc těžkou hlavu by si měl Emmanuel Macron dělat z protestů „žlutých vest“? Co si slibujete od razance jejich akcí? A pokud jste sledovala, tak jak tyto protesty vnímala média v regionech, kde by Francie byla ráda považována za silnou? V arabském světě, v Rusku nebo v Číně? Je autorita Francie snížena?

Nevím, jakou hlavu by si Macron dělat měl, ale on osobně si nejspíš vážnost situace začíná uvědomovat. Zdůrazňuji, že začíná, protože jeho daňová a mzdová zpátečka sice byla svým způsobem i kapitulací, ale jen částečnou, a další demonstrace tím podle všeho nezarazila. Bude třeba sáhnout hlouběji, klidně i na to tabuizované zdanění bohatých. Uvidíme, kam až nakonec bude donucen ustoupit. Nebo jak dlouho vůbec bude ještě prezidentem. Protože podle mého pohledu zpovzdálí se ten „umělohmotný panáček“ Macron prostě rozbil a je už na vyhození. Žijeme totiž v době, kdy nemá smysl věci opravovat, jednodušší je pořídit si hračku novou.

Anketa

Myslíte si, že by ředitel René Zavoral měl v Českém rozhlase provést zásadní změny?

97%
3%
hlasovalo: 5530 lidí

A co se týče oné autority Francie, tak máte pravdu, že Paříž za napoleonského Macrona by ráda měla ve světě respekt a ráda by byla u všech důležitých rozhodnutí, ale prezident, který není s to udržet pořádek doma, respekt venku mít nemůže. Nevím jak v Rusku nebo Číně, ale na Blízkém východě už Francii dávno jen málokdo bere vážně, a tím „dávno“ myslím francouzskou a britskou agresi proti Kaddáfího Libyi v roce 2011. Na jedné straně francouzští politici brali od Kaddáfího desítky a stovky milionů, na straně druhé mu vrazili kudlu do zad a chtěli ho svrhnout. To se na Blízkém východě nezapomíná. A když se rozhodli, že mu vrazí kudlu do zad, tak se zjistilo, že to ani nedokáží, a k destrukci Libye museli nastoupit odborníci ze Spojených států. Takže přinejmenším na „Blizáči“ je Francie dnes vnímána jako jakási „operetní mocnost“, kterou nikdo nebere vážně. Žluté vesty to už nemohly nijak zhoršit.   

Vtipný rozměr celé věci nastal, když došlo na obligátní angažmá Putina v oněch protestech. Účty na sociálních sítích „šířící ruskou propagandu“ prý vygenerovaly na 1600 postů, bez kterých by asi „žluté vesty“ zůstaly doma. Veliké drama se strhlo kolem nahrávky, kde nějaký muž řve něco rusky. Co říci těmto interpretacím?

Nevím, na místě Francouzů bych se urazila, že si někdo může snad myslet, že národ nadšených demonstrantů není s to bez ruského „vměšování“ ani vyrazit do ulic. Třikrát hanba!!!

Donald J. Trump se prý chystá vyhodit dalšího ředitele Bílého domu, generála Kellyho. Současně opět povstává „bubák“ výsledků Muellerova vyšetřování. Že už z toho prý tedy opravdu něco bude. Bude?

Vzhledem k tomu, že nepatřím do Muellerova týmu, tak opravdu netuším, jestli z toho něco bude. Počkejme si a uvidíme. Možná. Něco. Nebo taky nic. Osobně si myslím, že je to pořád jen mnoho povyku pro nic, protože už by unikaly alespoň náznaky nějaké „bomby“. Místo toho se zdá, že v plánu je Trumpa zkusit prostě „překřičet“ různými „hajly lajkly“.

Ukrajinský prezident Porošenko opět cestuje na Západ. Navštíví ústředí NATO v Bruselu. Co tam asi obdrží, kromě slov o spojenectví, která jsou zdarma? Jak vlastně nedávný kerčský incident zahýbal jeho ne zrovna dobrým postavením v pelotonu prezidentských kandidátů? 

Osobně si myslím, že Porošenko to s tím „kerčským incidentem“ a následným vyhlášením takřka až fraškovitého „válečného stavu“ fakt hodně přepískl. Západ se na něj vykašlal a ani žádné nové sankce proti Rusku nevyhlásil, doma mu to příliš na popularitě nedodalo, „válečný stav“ do různé míry podporuje jen třetina občanů a hlavní favoritka prezidentských voleb Julia Tymošenková mezitím odjela na „nalejvárnu“ do Ameriky. A to je, přiznejme si, víc než „nějaké“ NATO v Bruselu. Zdá se, že Porošenko prostě po čtyřech letech více méně neschopnosti v čele státu v očích Západu ztratil podporu. Stojíme sice dál za Ukrajinou, ale nikoli už za ním. Po březnových volbách prostě žezlo převezme někdo jiný, zatím se to opravdu zdá být Julia T.  

Andrej Babiš byl propírán v Evropském parlamentu. Kvůli střetu zájmů a dotacím pro Agrofert. Stydíte se za ostudu, kterou nám prý Babiš dělá?

Jako že by se měl člověk stydět kvůli něčemu, co si o České republice myslí někdo v Bruselu? To byste musel laťku nasadit mnohem výš. Ostuda mi může vadit jen v případě, kdyby Českou republiku kritizoval někdo, jehož názoru si vážím. To pro drtivou většinu poslanců Evropského parlamentu ale fakt neplatí. Když k tomu přidám, že nemám žádný důvod horovat ani pro našeho premiéra, tak je mi celá ta kauza poněkud ukradená. A i výsledek je podle mého takový neslaný nemastný – pozastavili dotace pro Agrofert a začnou auditovat finance, aby to prý stihli před květnovými volbami. Právě v nich se ale čeká obrovské vzepětí „protiunijních“ sil, takže všichni „bruselští“ budou mít plnou hlavu úplně jiných, možná až existenciálních starostí. Uvidíme, co z toho nakonec vzejde.

Zlý Asad nejenže už „nemusí jít“, ale další západní média v poslední době přicházejí s články, že válku „vyhrál“. A že Západ se s ním musí naučit žít. Je to náhoda? Nemají o čem psát, nebo nastal nějaký zásadní mentální zlom v západním myšlení? Jakoby Sýrii v médiích někdo vypojil ze zásuvky, už se žádné aktuální události neprezentují...

Ještě minulý týden Washington a Londýn prohlásily, že chemický útok z džihádistického Idlíbu na syrské Aleppo neprovedla Al-Káida, jak tvrdí Rusko se Sýrií, ale že to svým občanům udělal Asad sám, zloduch jeden. Ale už po tom nenásledoval ani žádný „kárný“ raketový útok jako v předchozích obdobných případech. Čili určité zemdlení Západu je opravdu hmatatelné, tím spíš v době, kdy se Sýrií obnovují vztahy třeba Jordánci nebo Emiráťané, a když do toho jdou Emiráťané, lze předpokládat, že jim to odkývali Saúdové, kteří se najednou chtějí se Sýrií do nějaké míry „družit“, aby vyvážili vliv, jaký má na severu Sýrie Turecko. A Turci jsou naši přátelé z NATO. Ale nechtějí „naše“ Kurdy, bez nichž si zase Západ v Sýrii vliv neuchová…

Je to zamotaná situace, v níž se už ale nijak zásadně neválčí, takže lze opravdu říci, že Damašek tu „válečnou část“ konfliktu vyhrál, protože má pod kontrolou většinu území. Nyní se v zákulisí – a proto mediálně nezajímavě, neakčně – vyjednává o osudu nejen Idlíbu, ale i kurdských oblastí na severovýchodě Sýrie, k nimž upínají své vlivové naděje Spojené státy. Jejich potíž ale spočívá v tom, že proti nim a „jejich“ Kurdům stojí příliš mnoho místních nepřátel, a Americe tak k prosazení svých zájmů příliš mnoho pák nezbývá. Pokud tedy mají vůbec nějaké.

Nechceme čtenáře strašit. Ale mnozí ekonomové varují, že rok 2019 nebude zrovna pěkný. Že přijde recese, neřkuli krize. Vidíte k tomu nějaké důvody, neřkuli signály?

Novou krizí, která přijde „každým dnem a bude mnohem horší než v roce 2008“, různí ekonomové hrozí už hezkých pár měsíců, tak proč k tomu nepřidat celý příští rok, ne? Já ekonomii nerozumím, a tak zůstávám v klidu. Pokud se tak stane, tak tomu beztak nijak nezabráním, tak proč si ještě dělat starosti s tím, jestli zase budou padat banky a krachovat chudáci „finanční trhy“.   

Zase nějaký terorista, co křičel Alláhu Akbar ve Štrasburku, a vzal s sebou tři lidi... Co k tomu vlastně říci? Na sociálních sítích panuje nechuť nad tím, že členové Evropského parlamentu dostali okamžitě úkryt v jeho zabedněném sídle, zatímco běžní občané nic takového nemají...

O teroristech a jejich hrozbě v Evropě – reálné nebo i té potenciální – se tu bavíme už hezkých pár let, takže cynicky řeknu jen „žádné překvapení“ nebo „jasně, už dlouho bylo ticho“. A totéž platí i pro skutečnost, že policie o dotyčném věděla, a beztak ničemu nezabránila. To může být neuvěřitelné jen poprvé, když se ale model opakuje, začíná to být rutina. Sice svým způsobem šílená, ale jen rutina. A jak vidno, lidi si zvyknou na všechno.

A to, že europoslanci mají kryt a obyčejní lidé ne, to snad není také žádným překvapením. Bylo tomu tak vždycky a za všech režimů, že ti „nahoře“ jsou jaksi důležitější než ti „dole“. Na druhou stranu ale je třeba připomenout, že šéf europarlamentu Tajani v době, kdy kolem sílila panika, rozhodl, že nebudou žádní srabi, a nechal pokračovat v jednání. Jasně, musel vědět, že jim v „baráku“ nic nehrozí, ale i tak.

Co bychom v příštích dnech měli sledovat?

Zajímavý bude další vývoj nejen ve Francii, ale i kolem Brexitu. Mayová už včera oznámila konec v čele konzervativců…

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

přijetí Eura

V čem je podle vás pro nás přijetí Eura bezpečnostní hrozbou? Nechci ho přijímat, podle mě to většina z nás nepřináší žádné výhody, ale že by bylo bezpečnostní hrozbou. Nedokáži si představit v čem? A vy jste to ve sněmovně tvrdil.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podvod.“ Granáty pro Ukrajinu a role Pavla. Obeznámený zdroj vše vyzradil

10:30 „Podvod.“ Granáty pro Ukrajinu a role Pavla. Obeznámený zdroj vše vyzradil

Zachrání česká iniciativa s dělostřeleckou municí válčící Ukrajinu? Podle politického pozorovatele E…