Islámská monstra a nesmiřitelný Kreml. Evropa může předvést jednotnou ráznou akci, vyzývá lidovecký poslanec

23.10.2014 17:25

ROZHOVOR Poslanec Parlamentu ČR a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík odhaduje, že v parlamentních volbách na Ukrajině zvítězí tamní proreformní síly. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dále uvedl, že za největší problém považuje muslimské radikály, kteří se narodili v Evropě. Tato monstra prý byla vychována v evropských mešitách k naprosto nechutným a neskutečným zvěrstvům.

Islámská monstra a nesmiřitelný Kreml. Evropa může předvést jednotnou ráznou akci, vyzývá lidovecký poslanec
Foto: Archiv OB
Popisek: Ondřej Benešík

Jaký očekáváte výsledek blížících se parlamentních voleb na Ukrajině?

Předpokládám, že zvítězí proreformní síly. Věřím tomu, že zárodky radikálů, kteří tam jsou, dopadnou podobně jak v prezidentských volbách a budou marginalizovány. Vyhrají demokratické síly, které chtějí situaci stabilizovat a ne ji hrotit. Výsledek se dá tak trošku odvodit od toho, jak tam dopadly prezidentské volby. Vyhrál kandidát, který je na ukrajinské poměry umírněný a žádný radikál.

Myslíte, že mohou být tyto volby nějak zásadní a změnit pozitivně další vývoj na Ukrajině?

Předpokládám to, protože jedna z častých výtek ukrajinské strany je, že nemá legitimní parlament, což je samozřejmě nesmysl. Chvilku neměli prezidenta. Nicméně parlament vzešel z voleb. Dominantní Strana regionů se rozpadla, ale poslanci, pokud vím, tak v drtivé většině zůstali. Na Ukrajině proběhla spousta změn a je důležité, aby i parlament získal novou legitimitu. Je to velmi důležité pro pozici Ukrajiny.

Při nedávné návštěvě spolkové kancléřky Německa Angely Merkelové na Slovensku tamní premiér Robert Fico vyjádřil názor, že pokud se na východě Ukrajiny dodržuje příměří, měly by se sankce výrazně omezit nebo úplně zrušit. Merkelová ale oponovala tím, že během tzv. příměří zemřelo na východní Ukrajině 300 lidí. Jak to vidíte Vy?

Víceméně se přikláním k paní Merkelové. Nesdílím názor premiéra Slovenské republiky, protože příměří je tam často porušováno. Osobně si myslím, že sankce, byť jsou do určité míry diskutabilní, mají vůči Rusku svůj efekt. Zatím nenastala chvíle, kdy bychom měli sankce jakkoliv zpochybňovat. Vedení Ruska nás stále chápe jako rivaly. Kreml chce revidovat celou řadu mezinárodních dohod a úmluv, které jsou i územní a nastaly po rozpadu Sovětského svazu. Je k tomu schopný použít i silových prostředků.

Kyjev požádal EU o půjčku na zaplacení dluhu Rusku. Jste pro?

Tato záležitost by byla velmi podmínečná, abychom nepodepisovali blanko šek. Kyjev to nezbytně nutně potřebuje. Pokud ale bude na druhé straně půjčka něčím podmíněna, může to být interpretováno tak, že se EU prostřednictvím ekonomiky vměšuje do záležitostí, které by měly být pokud možno výhradně ukrajinské. Osobně si myslím, že záleží na podmínkách a okolnostech. Nejsem tedy a priori proti.

Americký zpravodajský a bezpečnostní analytik Joseph LeGasse a šéf bezpečnostního programu pro Eurasii při Harvardově univerzitě Sergei Konoplyov uvedli v komentáři, že už je načase, aby si Ukrajina a další východoevropské země uvědomily, že žádná z nich není pro administrativu Baracka Obamy prioritou. Pro Ameriku dnes má být prioritou Islámský stát a obavy z eboly. Souhlasíte s tímto názorem?

Je těžké tyto věci poměřovat. Co je nejnebezpečnější, co momentálně více destabilizuje situaci na východní hranici Evropy? Ukrajina nebo Islámský stát? To lze velmi těžko porovnávat. Osobně si myslím, že v tomto momentu má v obou případech Evropa velkou možnost ukázat, že je schopna jednotné akce. Lídrem procesu, co se týče evropských záležitostí, nemusí být nezbytně Spojené státy. Neumím to poměřit, ale možná Barack Obama vnímá Islámský stát pro Spojené státy jako trošku větší nebezpečí. Nelze se tomu zase až tak divit.

Anketa

Jste pro radikální omezení migrace do Evropy?

98%
2%
hlasovalo: 22183 lidí

Měla by se EU nějak sjednotit vůči dalšímu postupu při řešení migrace muslimů?

Určitě měla! Jsem přesvědčený o tom, že to začíná být velký problém. Je velmi zajímavé, že migrace muslimů z muslimských zemí do Evropy je obrovský problém. Daleko větší problém ale je, že největší radikálové, kteří tam jsou, a to je naprosto prokázané, pochází z Evropy. Jsou to v podstatě lidé s pasy, možná i s občanstvím členských států Evropské unie, kteří se tady narodili možná v druhé, třetí generaci. K nechutným a neskutečným zvěrstvům byli vychováni v evropských mešitách.

Jak z toho ven?

No právě! To je obrovská otázka, na kterou neumím odpovědět. Představte si, že je tady radikální muslim, který je občanem Velké Británie, Francie, Belgie, Rakouska… Já to mám do Vídně sto osmdesát kilometrů! Sebere se, letí někam na Blízký východ, přepraví se do tzv. Islámského státu, kde páchá neskutečná zvěrstva. Potom se po nějaké době sbalí a zase stejnou cestou odjede zpět domů do Evropy. V tomto vidím momentálně daleko větší problém. Nyní neumím odpovědět, co s tím dělat. Každopádně věřte, že se tím zabýváme. Shodou okolností jsme si dnes rozdělovali úkoly v rámci našeho výboru pro evropské záležitosti. Chceme uspořádat nějaký seminář na téma migrace do EU. Nenecháváme to náhodě. Nevím, jestli je za pět minut dvanáct, nebo pět minut po dvanácté. Doufám, že jsme pořád ještě v situaci, kdy jsme schopni toto téma uchopit a řešit. Nesmíme čekat, protože to začíná být velký problém.

Někdo ale tvrdí, že není muslim jako muslim. Většina muslimů není dle jejich mínění špatná. Zlo páchají radikálové, o nichž se stále píše a jimiž se straší.

Řekněme si to na rovinu. Začínám se ztrácet, kteří muslimové jsou ti hodní a kteří jsou ti špatní. Tak nějak to neumím v poslední době rozeznat. Bylo by dobré, kdyby nám to zastánci islámu vysvětlili. Já na ně neútočím. Skutečnost je taková, že v evropských mešitách, které tady po Evropě máme, normálně zde fungují, si muslimové užívali západní svobody. Té si ale křesťané v řadě islámských států neužívají. V těchto evropských mešitách vychovali takováto monstra. Můžeme se zamyslet nad tím, že jsme si hřáli na prsou hada.

V poslední době se v České republice hodně zvířila diskuze okolo muslimských studentek, jimž bylo zakázáno nosit do školy šátky. Jste pro povolení šátků?

Rozhodně si myslím, že ženy mohou nosit šátky. Jsem z jižní Moravy, kde starší ženy také nosí šátky. Problém je ale v tom, že nošení a vyznávání čehokoliv musí být v naprostém souladu s našimi pravidly. Nebudeme se nikomu podřizovat. Kdokoliv chce praktikovat nějaké náboženství či filozofii, musí vše praktikovat v souladu s pravidly a zákony země, ve které je hostem nebo občanem. Těm mladým dámám šátky ve škole nikdo nezakazoval kvůli náboženským důvodům. Prostě tam byl školní řád, který je třeba respektovat. Myslím si, že kluci tam také nesedí v kšiltovkách. Nešlo o to, že by je někdo nábožensky diskriminoval, ale šlo o to, aby šátky nenosily ve škole z bezpečnostních, hygienických a dalších důvodů. To prostě nebyla žádná náboženská diskriminace.

Myslíte, že byla následná diskuze vyvolána uměle?

Nedokážu říct, jestli byla vyvolána uměle. Podle mého názoru byla ale diskuze uměle posunuta zcela někam jinam. Tam se jedná o to, že by škola měla výhrady proti komukoliv, ať už by šátky nosil z jakýchkoliv důvodů. Nešlo o to, že jim to někdo zakazoval, že jsou muslimky. Pokud jdou přece někam jinam po ulici, tak jim nošení šátků nikdo nezakazuje.

A vaše tolerance vůči burkám?

Samozřejmě, že jedna věc jsou šátky a druhá burky. Pokud je člověk celý zahalený, tak to už nese i bezpečnostní rizika. Když to přeženu, tak pokud se někdo takto obleče a jde vyloupit banku, může to být zcela zneužito. Prostě tady máme nějaká pravidla, která je třeba respektovat. To ale neznamená, že jsme proti islámu!

Momentálně se dělají po celém světě opatření kvůli případnému šíření eboly. Na internetu byl zveřejněn článek, v němž zdravotní sestra Nana Kwome z Ghany tvrdí, že tato nemoc byla do západní Afriky zatažena pomocí vakcín. Cílem bylo, aby se američtí vojáci dostali do Nigérie, Libérie a Sierra Leone. V Nigérii jsou nově objevené zásoby ropy a Sierra Leone je zase největším světovým dodavatelem diamantů. Věříte tomu?

K těmto konspiračním teoriím jsem velmi rezervovaný, proto tomu nevěřím. Co se týká opatření na letištích, je pravda, že jsem v poslední době neletěl, takže nemohu vyhodnotit, jestli jsou příliš přísná, benevolentní či přiměřená. Osobně si ale myslím, že jsou opatření kvůli ebole v našem zájmu a k našemu dobru. Je to jakási alespoň částečná ochrana a prevence, protože tato nemoc objektivně existuje a člověk nikdy neví…  Obecně tedy s těmito opatřeními souhlasím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Filip Ferbie

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Doktorka Krátká: Vakcína zachraňuje životy, přesto očkovaní umírat budou. Protilátky? Výzkumy z terénu

15:07 Doktorka Krátká: Vakcína zachraňuje životy, přesto očkovaní umírat budou. Protilátky? Výzkumy z terénu

V důsledku infekce koronavirem se bude umírat stejně, jako se bude umírat při infekci virem chřipky.…