Konečná: Mluvit se o tom nesmělo, tancují jak USA píská. Prodané Slovensko. A co naše vláda?

11.02.2022 21:05 | Rozhovor

„To, co předvedla slovenská vláda s prezidentkou Čaputovou, je ukázkové chování vazala. Naprosté servility vůči USA,“ říká k „obranné dohodě“ mezi Slovenskem a USA, europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Obává se, že podobného chování se můžeme dočkat i od naší vlády a připomíná výstup Alexandra Vondry ohledně vojenské základny USA u nás. V rozhovoru také popisuje, jak ji šokovala slova prezidenta Bidena o Nord Stream 2 v souvislosti s Ukrajinou a Ruskem. Vrátila se i ke „kauze Turów“ a ptá se: „Kde byl slavný Milion chvilek pro demokracii?“

Konečná: Mluvit se o tom nesmělo, tancují jak USA píská. Prodané Slovensko. A co naše vláda?
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Nejen zástupci KSČM ale také bývalý disident a někdejší vrcholový slovenský politik Ján Čarnogurský o víkendu promluvili k lidem na náměstí v Jihlavě. Akce se týkala především toho, co se děje v souvislosti s Ukrajinou. Máte na tuto demonstraci nějaké odezvy a plánujete další podobná setkání?

Demonstrace za mír byla určena pro každého, kdo odmítá válku. Proto i pestrá paleta vystupujících. Já jsem měla jen pozitivní reakce. Spousta lidí, která se nemohla dostavit osobně, zahltila moji schránku zprávami, že KSČM je jedinou stranou, která odmítá válečné štvaní. A za to jsem moc ráda. Vždyť když jsme měli před několika lety heslo „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“, tak se nám vysmívali. Došlo opět – v tomto případě bohužel – na naše slova…

Jsem moc ráda, že se v tomto kandidát KSČM na prezidenta Josef Skála všem ostatním vymyká. V nedělní debatě na Primě se ukázalo, že jeho konkurenti jsou vlastně navlas podobní. Jen za nimi stojí jiné zájmové skupiny. Válečnické choutky mají jeden jako druhý. Na rozdíl od nich Josef Skála přináší témata jako potravinová i energetická soběstačnost, stejný metr pro všechny, boj proti drahotě a za národní zájmy. Jen mě překvapuje, že některé rádoby levicové pidistrany a elity se nad tím v trapných prohlášeních podivují. I když to vlastně chápu, když se kouknu na jejich personální a dosavadní „úspěchy“, které levici spíše škodily, než byly ku prospěchu.

Ján Čarnogurský mimo jiné zmínil, že na Slovensku nyní probíhají pravidelné demonstrace, a to kvůli obranné dohodě s USA. Co taková dohoda nejen pro Slovensko, ale i pro okolní státy, znamená?

To, co předvedla slovenská vláda s prezidentkou Čaputovou, je ukázkové chování vazala. Naprosté servility vůči USA. Proti vůli většiny lidu, dokonce se zákazem diskuse o tomto tématu v Národní radě Slovenska, protlačili bilaterální dohodu mezi USA a Slovenskem. Prodali suverenitu Slovenska za pár desítek milionů dolarů. Vláda Slovenska umožnila americkým vojákům, aby si na jejím území dělali, co chtějí. Tedy nejen na území, ale i ve vzduchu. Takže pokud bude chtít US Army přelet stíhaček, nemusí se ani dovolovat. A pokud by na věc došlo, tak Američané mohou na Slovensko umístit i jaderný arzenál. Nebo pokud dojde k přestupku či trestnému činu, mají američtí vojáci imunitu před slovenskými orgány. Jen v případě těch nejtěžších zločinů se musí slovenská vláda poníženě doprošovat o vydání takového člověka.

Mimochodem – kde byla česká média, pro které je prezidentka Čaputová polobohyní? O událostech na Slovensku se u nás mlčí, nebo se přejdou okrajově. Přitom když probíhaly protesty proti Robertu Ficovi, byly snad denně v hlavních zprávách. Jinak i paní Čaputová se zařadila po bok usvědčených lhářů – vždyť ještě v roce 2019 před prezidentskými volbami tvrdila, že by žádnou takovou dohodu nikdy nepodepsala.

Co je ale horší, že se podobného chování můžeme dočkat i od naší vlády. Europoslanec vládní ODS Alexandr Vondra už v lednu 2020 na sněmu ODS hřímal o tom, jak by chtěl na mošnovském letišti vojenskou základnu USA, což tehdy paradoxně nevyloučil ani hejtman ANO 2011 Ivo Vondrák. Nyní se ministryně Černochová ve stejné věci vyjádřila, že by určitě nebyla proti. A když jsem viděla fotku pirátského ministra Lipavského, jakou radost měl, když si oblékl vojenskou vestu, tak ten by snad Američanům šel při budování základny u nás pomáhat i osobně.

Prezident Biden po jednání s německým kancléřem Scholzem prohlásil, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, plynovod Nord Stream 2 končí. Co na to říkáte?

Tu tiskovou konferenci jsem si musela několikrát pustit, protože jsem nevěřila svým vlastním uším. Prezident USA Biden bezostyšně odpověděl, že ukončí projekt Nord Stream 2 v případě, že dojde k ozbrojenému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle všeho i sama redaktorka se musela ujistit, zda slyší správně, neboť se jedná o záležitost, která se USA vůbec netýká. A – světe div se – Biden i napodruhé řekl, že to prostě tak bude. A německý kancléř Scholz jen poníženě civěl.

Tady je krásně vidět uvažování USA. Každý bude skákat tak, jak oni si písknou. Doporučuju čtenářům Parlamentních listů, aby si to video pustili. Najdou ho na mém facebooku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

13:00 Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

Po volbách do Evropského parlamentu by se lidé i média měli tvrdě domáhat splnění předvolebních slib…