Migranti jsou tu. Mrzí mě postoj české vlády. Merkelová to má spočítané, zní ze Slovenska po postřelení uprchlice

10. 5. 2016 16:37

ROZHOVOR "Evropské špičky a lídři selhali. Má to velmi tvrdé následky a bude mít ještě větší. Kancléřka Merkelová to má spočítané. Do dvou let se změní evropští lídři, protože lidi toho mají plné zuby," říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz slovenský bezpečnostní expert Juraj Zábojník. "Politici z Evropské unie činí nešťastná rozhodnutí nasměrovaná proti občanům, a proto nemohou dlouho zůstat ve svých funkcích. Dějiny se opakují. Jestli si nedáme pozor a tato nešťastná rozhodnutí politiků budou pokračovat, mohou se dostat k moci i představitelé krajní pravice. Pokud se skutečně někdo nevzpamatuje, hrozí konflikty a nepokoje, a to i v Evropské unii, v jednotlivých zemích. Toho bych se nechtěl dožít," obává se.

Migranti jsou tu. Mrzí mě postoj české vlády. Merkelová to má spočítané, zní ze Slovenska po postřelení uprchlice
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli
reklama

Rakušané si začali lépe chránit hranice s Maďarskem. Nehrozí, že se migrační tok přesměruje ke Slovensku a Česku?  

Migrační tok je jako voda, která prosakuje do člunu. Jak zalepíte jednu díru, hledá si další. Takže je to otázka, jak je zabezpečená hranice. Na zodpovědné instituce, vedoucí představitele silových resortů i celé země. Je možné, že ty koridory se změní a tlak v rámci migrační vlny bude zesilovat a bude si hledat nové cesty a směry. Může tak nastat situace těžší i pro Slovensko. To, že předevčírem zadrželi pracovníci Celního ředitelství migranty ve čtyřech autech - kde došlo i ke střelbě - nasvědčuje tomu, že opravdu přes Slovensko i sousední země může tato cesta vést. Předpokládám, že s tím počítají i zodpovědní představitelé.

Jak jsou slovenské bezpečnostní složky připraveny na zvýšené riziko ilegální migrace? Mají dostatek mužů? A jsou jejich opatření dostatečná?

Nikdo na to nebyl připravený v rámci Evropské unie. Evropské špičky a lídři selhali. Má to velmi tvrdé následky a bude mít ještě větší. Dnes už vidíme, co se v jednotlivých zemích děje. Kdo vyhrál volby v Rakousku, ve Švédsku, co se děje v Polsku, jaká je situace u nás. Za pár měsíců či do roka nebo dvou, jak jsou volby nastavené, se vymění představitelé politických stran a jejich lídři. Protože je velká nespokojenost s jejich počínáním. Lidé už toho mají plné zuby a bojí se a mají strach. Předpokládám, že Slovensko si dokáže ochránit svoje hranice, i když si neumím úplně představit, co nastane v nejbližších měsících. Podle informací, které sleduji a vyhodnocuji - třeba před pár týdny se vyjádřil náš stálý představitel při NATO Valášik, že od té doby, co monitorují lodě Středozemní moře, počet migrantů klesl o padesát procent - je možné, že se omezí počet migrantů na hranicích. Ale organizovaný zločin má tento byznys tak nastavený, že verbování a doslova vyhánění lidí ze zemí, tlak na přesun do Evropy bude i nadále pokračovat. Protože je to byznys, ze kterého tečou miliardy. Je na nás, abychom si hranici ohlídali. Myslím však, že nehrozí nějaké protržení přehrady, abychom zůstali v němém úžasu.

Kolik migrantů bychom měli s příchodem jara a teplého počasí očekávat? Někteří analytici varují, že letos to bude ještě horší než loni, kdy bylo zaplaveno těmito lidmi Maďarsko. Podle vašich informací to tedy vypadá, že jich bude spíše méně?

Původně jsem předpokládal, že to bude silnější. Ale teď, jak pozoruji situaci, myslím, že už je dostatečně teplé počasí, aby ten počet začal narůstat. Ale tím, jak se vytvořily bariéry ze strany NATO, Evropské unie, Řecka, Turecka, významně to pomohlo a migrace se omezila. Je to signál pro startovní místa, odkud vyrážejí, odkud je organizované skupiny metodicky a logisticky řídí. Mohlo by to klesnout a nebýt tak výrazné jako loni. Těžko předpovídat. Je tu několik faktorů, kdo za tímto vším stojí. Jako jediný cíl vidím destabilizaci Evropy. Nakonec se ale vytvořily bariéry, které tomu mohou zabránit. Pokud nebudou naši i čeští politici, celá V4, držet pohromadě, budeme mít obrovské problémy. Zatím jsem celkem spokojený.

Jak jste říkal, že nejpozději do dvou let se v Evropě vymění politické špičky, myslel jste tím i klíčovou zemi EU Německo?

Určitě. Kancléřka Merkelová má dny v pozici nejvyšší představitelky Německa spočítané. Tlak je hlavně ze strany občanů a myslím, že němečtí politici z různých spolkových zemí jsou už rozhodnutí, že paní Merkelová už nebude dál fungovat. Protože nejprve před pár lety vyprávět, že multikulturalismus se neosvědčil, potom rázem otevírá dveře pro všechny, protože jsou potřeba do budoucnosti pro německou ekonomiku, a pak najednou reaguje - dost, musíme zavřít hranice, to je takový chaos, že nemůže zůstat bez odezvy. Nebo za slova, jak rozhodli představitelé Evropské unie, že státy budou platit 250 tisíc euro za každého odmítnutého migranta. Sleduji politiku intenzivně od roku 1989. Politici z Evropské unie, kteří činí takováto nešťastná rozhodnutí nasměrované proti občanům - protože nakonec to všechno zaplatí daňový poplatník - nemohou dlouho zůstat ve svých funkcích. Dějiny se opakují. Pokud si nedáme pozor a tato nešťastná rozhodnutí politiků budou pokračovat, tak se obávám, že se k moci dostanou nejen představitelé svobodných demokratických stran, ale i krajní pravice. Proto kroutím hlavou nad tím, jak na tato hloupá rozhodnutí lídři Evropské unie přišli. Vezměme si, jak vypadá situace ve světě. Kdo vyhrál volby na starostu v Londýně, k čemu vyzývá Cameron. Na celý rozbitý Střední a Blízký východ, rozbité země od Libye, přes Irák, Sýrii. Pokud se skutečně někdo nevzpamatuje, nezačnou jednat s rozumem, hrozí konflikty a nepokoje, a to i v Evropské unii, v jednotlivých zemích. Toho bych se nechtěl dožít. Dnes každý mohl vidět ty nešťastná videa o tom, co se dělo v Sýrii. Kde zabíjeli rebelové z Islámského státu lidi. Znásilňovali ženy, které pracovaly na jednotlivých úřadech. Vidíme zdevastované regiony, kde to nikdo nedá dohromady ani za dvacet let. Představitelé Evropské unie namísto toho, aby to hasili, chránili Evropu, tak ji svým počínáním a vlastní neschopností ohrožují.

Z Afriky přicházejí migranti hodně přes Libyi, kde část území ovládají islamisté. Ti na migraci vydělávají velké peníze. Nemělo by tady zasáhnout třeba NATO? Je to ale reálné?

Kaddáfí před několika lety prohlásil, že když padne Libye, padne stěna, která brání tomu, aby se Evropa stala černou. Nad tím musí každý uvažovat, je na tom hodně pravdy. Libye našla obrovská ložiska vody, když dělala průzkumné vrty kvůli ropě. Byla soběstačná. Ať už byl Kaddáfí jakýkoliv, mladí lidé dostávali stipendia, hmotné statky, když dostudovali - byty, sociální vymoženosti - několik desetiletí se v Libyi nebudou mít tak dobře, jak se měli. Dnes v tom rozbitém systému kmenů, které bojují proti sobě, to nedá dohromady nikdo. A čím hůře, tím lépe pro státy, které z toho těží. A nejen v Libyi, ale i v Sýrii či Iráku. Myslím si, že kdyby si představitelé NATO, Spojených států sedli spolu s Ruskem za jeden stůl a vytvořili společnou strategii, do pár hodin je po Islámském státě. Po lidech, kteří nadělali strašně zla, zničili životy mnoha lidí i celé regiony. S nimi by se dalo zatočit okamžitě. Co zatím dělá NATO? Ve Středozemním moři monitoruje lodi s migranty, ale nezasahuje. Nastává otázka, jaké úlohy vlastně NATO plní. Či jestli je ještě dneska existence NATO v tomto rozsahu potřebná. Zda přináší efekt, jaký by mělo mít. Zatím, co se týká stabilizace těchto rozbitých oblastí a ochrany Evropy, nějaké velké přínosy NATO nevidím.

Vaše slova příliš optimistická nejsou, ale asi odpovídají realitě...

Ještě chci dodat, že se stále cítím být Čechoslovákem. Prožil jsem mnoho let v Čechách, studoval jsem tam, je tu i moje rodina. Jezdím k vám často. Trošku mě mrzí postoj českých politiků k V4. Měl by být kompatibilnější. Když se jednou dohodneme, že nepovolíme, neustoupíme kvótám. Pokud mám zhodnotit postoj slovenské vlády k migraci, myslím, že jinak bych nekonal ani já. Orbán a Fico budou jednou hodnoceni velmi pozitivně. Někdo si myslí, že je to tvrdé. Já říkám - ne - je to potřebné. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špatná zpráva pro pacienty. Šichtařová se lekla výmyslu Pirátů se STAN

17:00 Špatná zpráva pro pacienty. Šichtařová se lekla výmyslu Pirátů se STAN

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Kdyby politici uměli podnikat a vydělávat peníze, dělali by to a nenech…