Ministr Jurečka ocenil protiruské sankce a připomněl, proč sundal Zemanův portrét a čím ho nahradil

25.12.2014 17:59

ROZHOVOR „Selhaly samotné politické elity Ruska,“ o tom je přesvědčen ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který také v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hodnotil význam sankcí: „Bez existence sankcí by byl ruský postup ještě bezohlednější. Sankce se zkrátka ukázaly jako mocný nástroj EU, od kterého teď odstupovat by bylo předčasné a neprozíravé.“ Ministr se vyjádřil kriticky ke kontroverzním vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, která vedla k protestům. Jurečka upozorňuje, že přišla doba pro hlavu státu, která nebude spojená s politikou devadesátých let.

Ministr Jurečka ocenil protiruské sankce a připomněl, proč sundal Zemanův portrét a čím ho nahradil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Anketa

Který člen vlády se v roce 2014 nejvíce osvědčil?

5%
29%
11%
3%
0%
0%
hlasovalo: 18579 lidí

Máte za sebou rok na pozici ministra pro zemědělství, jaké vnímáte tohle životní období?

Z hlediska pracovního vytížení a pracovního tempa asi nejtěžší v životě. Co se týče fungování v rámci vlády, tak můžu rok 2014 hodnotit jako konstruktivní spolupráci.

Co se vám podařilo a s čím naopak spokojený nejste?

Na Ministerstvu zemědělství se nám podařila dlouhá řada věcí od prosazení legislativy, přes schválení důležitých dotačních programů, stabilizaci činnosti podřízených organizací až po úsporná opatření. Pokud to mohu rozvinout a zmínit největší úspěchy, pak mezi ně řadím novelu zákona o potravinách, která začíná platit od 1. ledna a která znamená výrazné pozitivní změny v informování spotřebitelů při nákupu potravin. Také návrat zelené nafty nebo schválení Programu rozvoje venkova, v jehož rámci dostanou zemědělci do roku 2020 více než 84 miliard korun z evropských dotací, to jsou dobré zprávy a úspěchy.

Dále považuji za úspěch realizaci personální a hospodářské stabilizace Lesů ČR, které jenom letos převedly do státního rozpočtu přes 7 miliard korun. Spustili jsme dotační projekty pro naše potravináře na kompenzaci dopadů ruských sankcí nebo projekt agrodiplomatů, kteří budou ve vybraných regionech vyhledávat proexportní příležitosti. Marketingové projekty na podporu farmářů a českých potravinářů, českých značek kvality, se dostaly do širšího povědomí veřejnosti. Zavedli jsme také centralizovaný systém zadávání veřejných zakázek a celou řadu outsourcovaných procesů budou řešit interní zaměstnanci, čímž se dále ušetří. Je toho opravdu mnoho a toto jsou ty nejviditelnější úspěchy.

Samozřejmě není všechno ideální a vnímám i neúspěchy. Ať už třeba řekněme napjatější vztahy s Polskem ohledně kontrol dováženého potravinářského zboží, které jsme si ale s polským ministrem vysvětlili, nebo dlouhodobý úkol, kterým je neutěšená demografická situace v zemědělství a zvýšení jeho prestiže jako perspektivního oboru pro mladé.  

A co se týká celého kabinetu?

Jsem přesvědčen, že vláda v rámci koaličních možností funguje dobře. Dokázali jsme vyjednat nové operační programy, schválit státní rozpočet, naplnit velkou část vládních priorit (např. zvýšení důchodů, zvýšení slev na děti pro pracující rodiče nebo snížení DPH např. u léků).  

Je něco, co by mohla vláda podle vás změnit v příštím roce?

Máme schválený legislativní plán vlády, takže těch zásadních věcí v oblasti legislativy je více. Např. reforma státního zastupitelství, zákon o prokazování majetku, rozhodnutí, jak dál s důchodovou reformou. Z těch nelegislativních věcí je to např. rozhýbání nových operačních programů.  

Máme za sebou supervolební rok, myslíte si, že rok 2015 bude už jen ve znamení upevňování pozic vlády či nových zastupitelstev?

Nerozumím pojmům jako upevňování pozic. Rok 2015 bude o realizaci dalších vládních priorit naší koalice nebo o sžívání se s novým služebním zákonem. Tato vláda má svůj program, který hodlá zkrátka dále naplňovat.

Někteří politici a komentátoři varují před zneužitím moci kvůli ekonomické, politické a mediální moci vicepremiéra Andreje Babiše. Myslíte si, že jde pouze o rétoriku opozice?

Opozice vždy poukazuje na nejslabší a nejbolestivější místa vládní koalice. Alespoň podle jejího názoru. Tak tomu bylo vždy. Sám tento problém vnímám, je dobré jej sledovat. Pan Babiš se na vládě velmi snaží těmto možným střetům vyhýbat. Problém to ale určitě může být.

Vy máte ve své kanceláři místo portrétu prezidenta republiky Miloše Zemana kříž. Kdy jste ho vlastně sundal a co si myslíte o odporu, který vznikl v řadách veřejnosti na podzim v souvislosti s některými jeho výroky?

Obraz prezidenta Zemana jsem sundal po svém nástupu do funkce ministra v reakci na jeho vrávorání u korunovačních klenotů a nahradil jsem ho symbolem, který má pro mě větší hodnotu. Co se týká protestů proti panu prezidentovi, které na podzim hýbaly českou společností, já jim rozumím. Jestliže se někdo neumí chovat, je vulgární a až arogantní, tak chápu, že s takovým stylem politiky mnoho lidí nesouhlasí. Já také ne.

Byly podzimní protesty proti prezidentu Zemanovi jen krátkodobá záležitost, nebo se domníváte, že mohou mít větší dopad? Myslíte si, že se situace nějak odrazily na vnímání České republiky ve světě?

Obraz České republiky nemůže žádný politik změnit ze dne na den. Takže z toho obavu nemám. Vždy rozhodují dlouhodobé postoje a činy vlády. Jsme pevnými a aktivními členy EU, NATO, OSN a dalších organizací. Na tom se nic nemění.

Anketa

Koho byste volili v 1. kole prezidentské volby? (anketa je čistě orientační, žádný kandidát ještě nepotvrdil účast ve volebním klání; hlasování probíhá od 9.12.2014)

hlasovalo: 67637 lidí

Kdo by měl být podle vás příštím prezidentem?

Jsem přesvědčen, že nastal čas pro prezidenta, který nebude spjat s politikou devadesátých let. Podle mého názoru by to měla být osobnost, která ve své profesi již něco dokázala, je široce respektovaná a nezatížená transformací české společnosti.  

Jak hodnotíte práci soudů, státních zástupců a policie? Ve vztahu ke kauzám jako Janoušek, Rittig, Nagyová či v jiných ohledech?

Nepřísluší mi to hodnotit. Předpokládám, že svoji práci dělají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nebudu patřit mezi politiky, kteří tuto oblast budou nějak komentovat.

Vnímáte rok 2014 jako přelomový po stránce mezinárodní situace?

Zcela určitě. Anexe Krymu, situace na Ukrajině, vzestup Islámského státu. To jsou silné politické konflikty, které mají dopad i na naši politiku. Ovlivňují naše životy a rozhodování. Co se týče oblasti hospodářství, je to především oblast sankcí a pokles ceny ropy. Např. pro ruskou ekonomiku mají sankce a pokles cen ropy velmi negativní dopad. I to bude mít vliv na mezinárodní situaci a zcela jistě to ovlivní rok 2015.  Takže ano. Rok 2014 byl významný. Mnoha lidem otevřel oči.

Co považujete za nejvíc ohrožující pro Evropu z pohledu mezinárodních vztahů?

Konflikt na Ukrajině a sílu teroristů z Islámského státu. Přímé dopady na náš život bude mít zvýšená migrace lidí z těchto konfliktních regionů. Bude to především otázka případného rozdělování a přijímání těchto uprchlíků mezi členskými státy, která určitě vzbudí velké emoce.

V pondělí 15. prosince jsme projednávali na vládě zajímavý materiál Dopady restriktivních opatření EU na Ruskou federaci. Byl to materiál pro informaci, takže jsme k němu nezaujali žádné stanovisko, přesto si dovolím napsat svůj názor. Z materiálu poměrně jasně vyplývá, že sektorové sankce uvalené EU a dalšími státy byly velmi účinné. Především přispěly k oslabení rublu, omezily přístup Ruska na finanční trhy a zvýšily nedůvěru domácího podnikatelského sektoru, což se projevuje např. poklesem investic. Odhaduje se, že hlavní dopad sankcí se přitom projeví až v průběhu roku 2015. Zkrátka sankce jsou jedním z významných faktorů, které teď sráží ruské hospodářství do problémů. Nelze samozřejmě očekávat okamžitý dopad sankcí na změnu ruské politiky, tu lze předpokládat ve střednědobém horizontu. Na čem ovšem panuje větší míra shody, je, že bez existence sankcí by byl ruský postup ještě bezohlednější. Sankce se zkrátka ukázaly jako mocný nástroj EU, od kterého teď odstupovat by bylo předčasné a neprozíravé.

V této souvislosti je nutné si připomenout, že když Rusko anektovalo Krym a rozjelo svoji mocenskou politiku vůči Ukrajině, mnozí komentátoři a lidé byli očarováni touto silovou politikou Vladimira Putina. Mluvili obdivně o reál politice v mezinárodních vztazích, kterou se teď prý můžeme od Putina všichni učit, hlavně slabá EU a Západ vůbec. Prý to byla lekce ze skutečné politiky a Putin byl vykreslován jako jasný vítěz. Po necelém roce je vše jinak. Jak to? Co se stalo? Anexí Krymu a agresivní politikou Ruska na Ukrajině došlo především k narušení důvěry. Odliv kapitálu z Ruska dosahuje obrovských částek, zahraniční investoři jsou znejistěni, domácí podnikatelský sektor také. A pokud chybí důvěra, nelze budovat dlouhodobě stabilní hospodářský systém.

Během roku 2014 dochází k ropnému šoku, tentokráte s opačným znaménkem. Cena ropy klesá a hledá svoji novou cenovou hladinu, která bude lépe odpovídat reálné kondici světové ekonomiky a důsledkům revoluční těžby ropy z břidlic ve Spojených státech, které se během několika málo let staly největším producentem ropy na světě. Tento mix ztráty důvěry, vlivu sankcí a poklesu cen ropy způsobují Rusku neuvěřitelné problémy. Rubl dramaticky padá, oslabuje vůči ostatním měnám. Rusko stojí před recesí, hrozbou zvýšené inflace, která sníží životní úroveň většiny Rusů. Té se Rusové bojí ze všeho asi nejvíce. V této situaci ruské politické elity samozřejmě ze všech potíží obviňují Západ, finanční spekulanty nebo nenasytné bankéře. Zkrátka hledají vnějšího nepřítele. Bohužel v Rusku opět, jako již v minulosti mnohokrát, selhaly samotné politické elity Ruska.

Svojí nezodpovědnou mocenskou politikou znemožnily modernizaci Ruska. Rusko se dostalo z bahna devadesátých let, stát byl stabilizován, měna stabilní, inflace pod kontrolou, ruské hospodářství se čím dál více zapojovalo do mezinárodního obchodu, Rusové snad poprvé v historii masově svobodně cestovali, poznávali Západ. A místo pokračování v tomto pozitivním trendu se vedoucí politici Ruska vydali na cestu dobývání nových území. Je mi to líto, protože oni na to časem doplatí možná ztrátou prestiže nebo svého místa, ale co je jisté, na ekonomické problémy Ruska doplatí především běžní Rusové, kterým se tak opět zavírají dveře k životu v prosperitě a stabilitě. Jejich vůdci se rozhodli. Geopolitika je pro ně víc než bohatství a prosperita vlastních lidí. Dokud se to nezmění, není asi ani čas na změnu politiky EU a ostatních spojenců vůči Rusku.

Co čeká české zemědělce v roce 2015? Jak bolestné budou dopady sankcí a co už se projevilo? A co mohou očekávat pozitivního?

Některé novinky v roce 2015 jsem už zmínil. Dopady ruských sankcí není jednoduché v tuto chvíli předjímat. Ony primární ztráty českých producentů jsme už vyčíslili na zhruba 300 milionů korun, ale ztráty sekundární plus to, že se podařilo velkou část produkce uskladnit, se teprve projeví. Osobně čekám, že hlavně na jaře příštího roku. Sekundární ztráty, tedy vliv z přetlaku produkce na unijním trhu a s tím spojené výkyvy, nedokáže v tuto chvíli předjímat nikdo. Pozitivních věcí bude jistě více, ale důležité je pracovat s maximálním nasazením, se zapojením zdravého rozumu a výsledky se dostaví. Za vlivy zvnějšku, ať už mezinárodní situaci nebo vliv přírody, protože větru, dešti prostě neporučíme, nemůžeme, ale musíme se snažit jim přizpůsobit. Za MZe mohu slíbit, že budeme pomocnou rukou pro naše zemědělce, budeme je informovat a nadále prosazovat jejich zájmy.

Co byste popřál lidem do nového roku?

Zdraví, spokojenost v práci i v osobním životě a k tomu všemu Boží požehnání.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

12:27 „Hořící bordel. Nemám z toho radost.“ Vidlák se proslaví ještě víc. Tímto

VIDLÁKŮV TÝDEN „Hořící bordel. Ukrajina jako Pásmo Gazy. Nemám z toho radost.“ Potíže, které má Ukra…