Populismus vítězí nad pragmatičností, povzdechl si kandidát Nytra

19. 9. 2016 15:56

Problémy ve volebním obvodu Ostrava-město jsou velice různorodé, ostatně jako volební obvod sám, konstatuje nezávislý kandidát do Senátu za ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Vedle bezpečnostní problematiky by se chtěl zaměřit na ,,čistotu legislativy“. Co si pod tím představit? A co mu nejvíce vadí při pohledu na českou politickou scénu? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Populismus vítězí nad pragmatičností, povzdechl si kandidát Nytra
Foto: archiv Zdeňka Nytry
Popisek: Senátor Zdeněk Nytra

Jak se to stane, že se ředitel hasičů rozhodne kandidovat do Senátu?

Možná je to právě tím, že jsem ředitel hasičů a v této funkci mám k politice velmi blízko. O politiku se zajímám dlouhodobě a veřejný život mi není lhostejný, konečně 10 let jsem v zastupitelstvu obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Ze své práce jsem zvyklý, že jestli chci něco změnit, tak nestačí jen nadávat, ale je nutné přiložit ruku k dílu. Zevnitř se totiž věci dají změnit daleko efektivněji.

Jezdíte teď po předvolebních mítincích, potkáváte se s lidmi, co vás třeba překvapilo či zaujalo? A s jakými cíli tak vy osobně kandidujete?

Ty problémy v mém volebním obvodu jsou velice různorodé, ostatně jako volební obvod sám. Jsou tady velké sídlištní celky se zvýšenou kriminalitou, špatnými podmínkami pro statickou dopravu a obecně ne zcela ideálními podmínkami pro bydlení. V centru Ostravy, kde je parkování velice obtížné, bydlí a pracuje málo lidí, přitom zde existují nezastavěné proluky, příp. objekty v podstatě v demolici. Malé obvody a obce z obou stran hranice města stále ještě s nedokončenou infrastrukturou, s komunikacemi zaplněnými kamiony, které se vyhýbají placeným silnicím. Máme zde nevyřešené ekologické zátěže z minulosti, stále jsou zde prostory po bývalých průmyslových podnicích. Jistě, to nejsou zrovna problémy, které by senátor mohl vyřešit, mohu a chci se ale pokusit ta řešení hledat a pomoci je prosadit. 

Čemu byste se chtěl v Senátu věnovat, co vás zajímá či takzvaně pálí nejvíce?

Vedle asi očekávané bezpečnostní problematiky bych se chtěl zaměřit na něco jako čistotu legislativy. To znamená, že moje představa je, aby zákony upravovaly jen to, co je opravdu nezbytné a ty aby byly „čitelné“ i pro běžného občana, aby byly pokud možno logické a aby si vzájemně neodporovaly.

V kraji se nachází čtyři integrované výjezdová centra pro bezpečnostní složky.  Jaká další opatření jsou podle vás za účelem posílení bezpečnosti v kraji namístě?

Těch integrovaných výjezdových center je více, ale to není podstatné. Důležité je, aby všechny složky IZS měly náležité podmínky pro svou práci, byly vybaveny moderní technikou a aby spolu efektivně spolupracovaly. A to se v našem kraji dlouhodobě daří na výborné úrovni.

Stávající vláda nedávno zvýšila platy hasičů a schválila další podporu dobrovolných hasičů. Stačí to ale?

Pokud se týká platu hasičů, vlastně se vracíme na úroveň před ekonomickou krizí. A jsem přesvědčen, že lidé, kteří v práci stráví minimálně 240 hodin měsíčně, jsou připraveni kdykoli nasadit své síly, zdraví a případně i životy ve prospěch druhých, si zaslouží ještě vyšší ohodnocení. U dobrovolných hasičů se již některá opatření podařilo realizovat, ale většina z navrhovaných potřebuje legislativní úpravu a to bude ještě nějakou chvíli trvat.

Kandidujte jako nezávislý s podporou ODS a TOP 09. Čím konkrétně je vám pravice blízká a v jaké oblasti se nejvíce identifikujete s politickým programem zmíněných stran?

Obecně jsem přesvědčen, že občanovi je potřeba ponechat co největší volnost a svobodu pro jeho rozhodování, aktivitu, ale i zodpovědnost. Stát je zde od toho, aby vytýčil nutné, jednoznačné a nezpochybnitelné hranice, trval na jejich dodržování, ale taky aby se postaral o ty opravdu potřebné. A to, s dovolením, dotovaný internet opravdu není.

Proč jste vlastně dosud nevstoupil do žádné strany?

Důvodem je služební zákon, který mi to neumožňuje, resp. zakazuje.

Co vás nejvíce irituje při pohledu na českou politickou scénu?

Asi efektivita práce, resp. to, že se místo věci potřebných řeší věci spíše populární, příp. nepotřebné. A ve velké většině případů je důležitější než podstata problému stranické tričko.

Důvěra v Senát je u nás tradičně nízká. Jak byste se vy osobně chtěl zasadit o její zvýšení?

Žádnou jinou možnost než své působení nemám. Znamená to nejen aktivní práce ve výborech a na schůzích Senátu, ale neodtržení se taky od svého volebního obvodu, umět naslouchat nejen svým voličům, ale všem obyvatelům a snažit se najít řešení jejich problémů.

Zdejší obyvatele negativně ovlivnila restrukturalizace těžkého průmyslu a ukončení těžební činnosti, vysoká míra nezaměstnanosti a vyšší kriminalita. Jak se jako senátor budete snažit zasadit o zvýšení životní úrovně v regionu?

Zrovna včera jsem sledoval hokej z Pittsburghu a velice mne zaujal komentář reportérů, když srovnávali toto město před dvaceti lety a dnes. Kdo zná Ostravsko a slyšel ten komentář, musí se ptát, proč to šlo tam a u nás to moc nejde? A pokud se týká vysoké míry nezaměstnanosti, asi máme ne zcela správně nastavený systém, když v regionu skutečně existuje relativně vysoká nezaměstnanost a zároveň nedostatek kvalitních pracovníků.

Citlivým tématem je také začleňování menšin. Jaký přístup k řešení problému preferujete?

Vytvořme jim podmínky jako všem ostatním, být členem menšiny nesmí znamenat nevýhodu, ale ani výhodu! Buďme tolerantní k jejich odlišnosti, ale vyžadujme dodržování našich zákonů a dalších norem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář: Lidi už nejsou stádo. Nevěří televizi, zjišťují si sami. Prezident podle vzhledu? To ne

13:00 Primář: Lidi už nejsou stádo. Nevěří televizi, zjišťují si sami. Prezident podle vzhledu? To ne

ROZHOVOR „Dobrý šéf, který má kolem sebe šikovné lidi, sám je zdatný odborně a manažersky, tak se tě…