Šéf Hospodářské komory Kužel vzkazuje: Pane Babiši, zvýšení výdajů podnikatelů je velmi nežádoucí

23.03.2014 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce vybírat od živnostníků a drobných podnikatelů více na daních. Hodlá proto omezit takzvané výdajové paušály. Živnostníci si stěžují, obávají se totiž horších podmínek pro své podnikání. Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel uvedl, čím si tyto náhlé změny vysvětluje.

Šéf Hospodářské komory Kužel vzkazuje: Pane Babiši, zvýšení výdajů podnikatelů je velmi nežádoucí
Foto: hns
Popisek: Petr Kužel v půlnočním rozhovoru
reklama

Pane prezidente, strany dnešní koalice před volbami prohlašovaly, že nebudou měnit daňový systém. Čím si vysvětlujete náhlé návrhy na vyšší daně?

Hospodářská komora svým tzv. „šestým smyslem“ první návrhy možných daňových změn očekávala. Předpokládám však, že ať už se jedná o změnu DPH a její možnou třetí sazbu, omezení výdajových paušálů pro živnostníky či daň z příjmu, tak se nás všech veškeré změny dotknou nejdříve v roce 2015. Chápu, že ministr financí těmito změnami naplňuje svoje prohlášení o nutnosti ovlivňovat příjmové a výdajové stránky státního rozpočtu. Na druhou stranu, a to nejen na základě předvolebních dohod s jednotlivými stranami, budu očekávat jednání odborného týmu, ve kterém nebude chybět zástupce HK ČR.

Pro živnostníky je například nachystáno omezení paušálů. Jsou pro Vás překvapením úvahy Ministerstva financí, že se chystají daňové změny?

Mně osobně na rozdíl od mých kolegů tento krok ministerstva nepřekvapil. Co považuji za důležité říci, je, že komora bude i nadále bránit a zastupovat živnostníky a malé podnikatele tak, aby nenastala jejich nejistota. Není žádoucí, aby nepřiměřený nárůst daní a omezení výdajových paušálů, kdy se bavíme o snížení těchto paušálů o 30 - 80 procent, znamenal zvýšení zdanění živnostníků. Zavedení nebo zvýšení výdajů pro podnikání nechceme dopustit. Nesmí se stát, aby právě malé a střední podnikání bylo z důvodu velkých nákladů nerentabilní a mnozí, například OSVČ, právě z tohoto důvodu ukončily svoji činnost. Je nutné si uvědomit, že malé a střední podniky jsou nejprogresivnější a nejpružnější nejen v produkci, ale i v zaměstnávání.

Co říkáte na možné zavedení třetí sazby DPH?

Návrh na zavedení třetí sazby jsme již několikrát za posledních dvacet let v daňových skupinách na ministerstvu financí projednávali a myslím si, že třetí sazba nebyla doposud zavedena z důvodů nutnosti zvýšené kontroly, nákladů a byrokratické zátěže podniků i státu. Pro v současnosti navrhovanou třetí sazbu DPH v rozmezí 5 - 10 procent musíme provést analýzu toho, jak se vše projeví, a zda tento krok přinese očekávaný efekt. Při této příležitosti chceme otevřít jednání o zavedení placení DPH ze zaplacených faktur pro malé a střední podnikatele dle návrhu Hospodářské komory tak, jak byl schválen a doporučen EU.

V této souvislosti však chci podotknout, že Hospodářská komora České republiky podporuje práci a cíl Ministerstva financí, kterým je především zamezení daňových úniků.

Jak hodnotíte další návrhy MF ČR na změnu daní, vždyť žádný člověk, podnikatel, nemá rád zvyšování daně?

Ministerstvo financí navrhuje změny v dividendách, superhrubé mzdě, solidární dani a také obnovení slev pro pracující důchodce. U všech návrhů bude důležitá diskuse našich odborníků s Ministerstvem financí, aby navrhované změny byly vyvážené a byly zaštítěny reálnou podporou nás podnikatelů. Ostatně Hospodářská komora již byla oslovena náměstkyní ministra financí s výzvou ke spolupráci, kterou samozřejmě z výše uvedeného vítáme. Daňová skupina HK ČR se tohoto úkolu aktivně ujala a právě to je ta forma, díky které můžeme zajistit, že oprávněné zájmy podnikatelů budou státní správou vyslyšeny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: hk, kup
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na drsném severu řídí střední školu, v Senátu chce navázat na Kuberu: A dost! Je třeba bojovat za normální svět

19:22 Na drsném severu řídí střední školu, v Senátu chce navázat na Kuberu: A dost! Je třeba bojovat za normální svět

ROZHOVOR Češi byli vždy tolerantní a vstřícní k cizincům či k jiným názorům. Řvaní pod okny až do rá…