Vážný výstup k válce. Generál Macko: Bohužel se zdá, že dojde na poslední zoufalou možnost Rusů

29.03.2022 21:01 | Rozhovor

Generál Pavel Macko, do roku 2018 zástupce náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republiky, dosud nejvýše postavený slovenský voják ve strukturách NATO, komentuje události na Ukrajině a další možný vývoj konfliktu i alternativu brzkého ukončení války formou mírových jednání.

Vážný výstup k válce. Generál Macko: Bohužel se zdá, že dojde na poslední zoufalou možnost Rusů
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruská samohybná houfnice 2S19 Msta-S

Ruský ministr obrany Šojgu uvedl: „Obecně jsou hlavní úkoly první etapy operace splněny. Bojový potenciál ukrajinských ozbrojených sil se výrazně snížil, což umožňuje soustředit hlavní pozornost a hlavní úsilí na dosažení hlavního cíle – osvobození Donbasu,“ řekl Šojgu po poradě s vedením armády. Dá se skutečně hovořit o ruské ofenzivě a ukrajinském neúspěchu?

Spíše o další snaze, jak vysvětlit a ospravedlnit ruský vpád na Ukrajinu, i když je pravda, že i sami Ukrajinci uvádějí určité ztráty v oblasti Donbasu, jež utrpěli. Z části jde samozřejmě také o propagandu. Rusko se zkrátka může zaměřit na ovládnutí Donbasu a vykládat to za splnění cílů operace. Vlastně by šlo o způsob, jak si zachovat tvář před světem a hlavně před vlastním národem.

Přesto ruské ministerstvo obrany uvádí, že proruští separatisté kontrolují 93 procent Luhanské oblasti a 54 procent oblasti Doněcké.

Ty zprávy mohou být reálné, ale spíše nadhodnocené, momentálně je však nelze přesně ověřit.

Ruští vyjednavači svým ukrajinským protějškům na úterní schůzce v tureckém Istanbulu přislíbili omezení vojenské aktivity v oblasti Kyjeva a Černihivu. Co můžeme od mírových jednání očekávat?

Zatím bych byl opatrný. Dokud a pokud Putin nebude mít pod kontrolou dostatečnou část koridoru a území Donbasu, tak se pravděpodobně nestáhne, protože by tím přiznal prohru.

Dokážete vůbec říct, co vlastně Vladimir Putin momentálně chce? Území, nebo především strategické průmyslové závody a podniky?

To se postupem času mění. Nejdříve mu šlo zcela jednoznačně o území, počítal s tím, že se mu podaří dobýt celou Ukrajinu a obsadí hlavní město Kyjev. Nasvědčovaly tomu operace okolo letiště Hostomeľ a rychlý průnik do Kyjeva, který však Ukrajinci zlikvidovali.

Putin evidentně chtěl vytvořit silnou nátlakovou operací situaci, kdy by mohl rychle dosadil svoji vládu a tím definitivně zlomit ukrajinský odpor. Ale to se nepodařilo. A proto mu teoreticky zbyly už jen dvě možnosti.

Jedna možnost byla pokusit se o územní zisky v pozemním koridoru alespoň po Mariupol a Krym, ale tomu dosavadní ztráty neodpovídají, přestože tam nasadil své nejlepší jednotky, které ale narazily na organizovaný odpor z ukrajinské strany. Takže se bohužel zdá, že dojde na tu poslední zoufalou možnost - a to je zlá zpráva pro obě strany, že bude muset odtáhnout zpět s nepořízenou, protože v takovém případě rozbije, co se jen dá a může po sobě zanechat mnoho neštěstí a velké škody.

A pokud jde o ty důležité průmyslové podniky?

To není zase taková novinka, už od začátku bylo jasné, že chce taky útočit na vojensko průmyslové komplexy. Ty podniky jsou pro něj důležité a získat je, respektive v tuto chvíli ochromit výrobu v nich, určitě chce a pokud se mu nebude opravdu dařit nic jiného, tak na jejich zničení soustředí veškerou sílu. Nezapomínejme, že ukrajinský průmysl byl klíčový i v rámci bývalého Sovětského svazu.

Na čem Rusové v této válce zatím přesně ztroskotali?

Rusy zbrzdily nejenom problémy se zásobováním, ale i obrana Ukrajinců. Rusům se nepodařilo způsobit v zemi chaos, obsadit administrativní a politická centra, zlomit ten odpor, demoralizovat Ukrajinu a dosáhnout bleskového vítězství, nebo si připravit alespoň vhodné podmínky pro masivnější invazi a rychle pak zvítězit ve větších operacích.

To ruská armáda jednoduše nezvládla.

Domníváte se, že jako součást NATO jsou státy jako Česko, Slovensko či Polsko v současné době mimo nebezpečí?

Já si myslím, že ano, je dost nepravděpodobné, že bychom měli zažít nějaký okamžitý konflikt, a ani USA, ani Rusko o této verzi nepřemýšlejí. Rusko navíc nemá sílu na další ofenzívu.

NATO ovšem jako ryze obranný pakt Ukrajině přímo pomoci nemůže. Je to tak?

To je pravda a potvrdil to i americký prezident Joe Biden, aliance nemůže provést jakýkoliv neuvážený útok bez souhlasu všech svých členů a odpoví pouze v případě nutnosti obrany území některého ze svých členů, který bude v přímém ohrožení. Zbývá však materiální pomoc a ekonomické sankce, kterými země NATO Ukrajině pomáhají a zároveň vyčerpávají ruského protivníka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál

4:38 ,,Děti vám do války nedám.” Vidlák blokován, ale nelekl se. Vše dohrál

VIDLÁKŮV TÝDEN „Letošní rok byl ve znamení skutečně zběsilého utrácení za neuvěřitelné ceny a tak by…