Proč by nás někdo napadal, když nikoho neohrožujeme? Matěj Stropnický v rozhlase diskutoval o armádní strategii

19.06.2015 18:00

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ) a analytik think-tanku pro Evropské hodnoty Jakub Janda diskutovali na Českém rozhlase v pořadu Pro a proti s Renatou Kalenskou o dlouhodobé armádní strategii, kterou schválila vláda.

Proč by nás někdo napadal, když nikoho neohrožujeme? Matěj Stropnický v rozhlase diskutoval o armádní strategii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

Kromě zvýšení rozpočtové kapitoly pro ministerstvo obrany se česká armáda snaží do svých řad nalákat mladé lidi coby aktivní zálohy. „Nejsme ohroženi víc než jiné státy Evropské unie. Řekl bych, že jsme ohroženi ještě méně, ale tím více se dojem ohrožení vytváří,“ uvedl v pořadu Pro a proti náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (SZ), podle kterého pocit ohrožení aktivně vytváří vláda, a podílí se na tom i český prezident, a to především prý svými protiislámskými názory. 

„Akceschopnost české armády v případě napadení nemohu posoudit, ale především si myslím, že k žádnému napadení nedojde, protože my nikoho neohrožujeme, a tím pádem není důvod, aby někdo napadl nás,“ tvrdí náměstek, podle jehož názoru jde z velké části o propagandu spojenou s koncepcí, která je určována zahraničními ekonomickými i diplomatickými prostředky. 

„Mám problém s realizací zahraniční koncepce. Prostě se neztotožňuji s pojmem a s koncepcí střetu civilizací. Myslím si, že je třeba hledat diplomatická řešení konfliktů, a k tomu tato militarizace nálady nepřispívá,“ soudí Matěj Stropnický.

Oproti tomu analytik z think-tanku Evropské hodnoty, Jakub Janda, Stropnického tvrzení odmítá a říká, že pocit nebezpečí nevytváří vláda. „My můžeme mít pocit, že nikoho neohrožujeme, ale jiné země to mohou cítit jinak. Ruská federace to například nějakým způsobem cítí, a proto reaguje na Ukrajině, proto ohrožuje baltské státy, a proto spustila informační válku proti západnímu světu, řekl v pořadu Janda, který si myslí, že je naprosto správně, že česká vláda i evropské vlády přepisují své zahraniční a bezpečnostní koncepce.

Ten také vysvětlil, že aktuální bezpečnostní strategie na evropské úrovni představuje tři základní typy hrozeb, které dlouhodobě ohrožují evropskou civilizaci. „Hrozby jsou z východu (z pohledu ruské agrese), z jihu (nekontrolovaná migrace) a islamismus,“ upřesnil analytik, podle kterého se dramaticky změnilo bezpečnostní prostředí. „Musíme hledat diplomatická řešení, ale bez toho, že máme za sebou nějakou sílu, která je schopna ubránit naši vlastní svobodu, to prostě nefunguje, jak jsme si v historii vyzkoušeli mnohokrát,“ připomněl v pořadu analytik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…