Ten člověk z nás dělá idioty. Miloš Zeman opět popíchl české osobnosti k důrazným prohlášením

05.08.2015 8:51

Prezident Miloš Zeman bude nejspíš jediný vrcholný politik ze zemí EU, který v září pojede do Číny na oslavy sedmdesátého výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Česko jako jediná unijní země vetovalo návrh, aby se evropské špičky této oslavě vyhnuly. U některých pravidelných komentátorů českého politického dění prezident svým rozhodnutím vzbudil pohoršení.

Ten člověk z nás dělá idioty. Miloš Zeman opět popíchl české osobnosti k důrazným prohlášením
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

„Tohle bychom si sakra neměli nechat líbit. Ten člověk z nás dělá po celé Evropě idioty. Pojďme se tomu nějak postavit…“ zveřejnil na Facebooku několikanásobný šéfredaktor českých médií Pavel Šafr.

Politický geograf univerzity Karlovy Michael Romancov naznačil, že za cestu prezidenta Zemana do Číny může jeho neovladatelná příchylnost k nedemokratickým režimům. „Voyeur má potřebu pozorovat intimní počínání netušících anonymních objektů. Když má někdo potřebu sledovat ceremonie autoritářských režimů?“ vyvěsil si na svém twitterovém účtu.

Na jeho status zareagoval moderátor a dramaturg pracující pro televizi Prima Jan Kudláček, který uvedl, že prezident Zeman jede do Číny opět „nejspíš jako krytí pro doladění a navázání něčích obchodů, takže jeho formální návštěvu nemá cenu moc řešit.“ Naráží tím tak na spekulace, že prezident Zeman při poslední návštěvě Číny prosazoval kromě jiného i obchodní zájmy podnikatele Petra Kellnera. „Asi ano, a vlastně lze i PPF gratulovat, že má takového cesťáka, ale i tak je to nechutné,“ lakonicky opáčil Romancov.

„PPF zase potřebuje v Číně posichrovat nějaký business. Vyšlou svého obchoďáka – prezidenta České republiky,“ přidal se k diskusi o prezidentově zahraniční cestě analytik think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Dle něj by měla vláda říci, že se Zemanovou cestou nesouhlasí. „On stejně pojede, ale rád bych věděl, jestli moje vláda upřednostní zájmy PPF, nebo EU,“ říká Janda. Jeho nadřízený – ředitel Evropských hodnot Radko Hokovský – je prezidentovým rozhodnutím pohoršen. „Zeman se opět jede učit do komunistické Číny. Tentokrát kvůli tomu ČR znemožnila jednotný postup EU. Je to ostuda a poškozuje nás to!“ je přesvědčen Hokovský.

Po příčinách prezidentovy cesty do Číny pátral i reportér MF Dnes Josef Kopecký. „Nebude Zeman v Číně domlouvat její podporu vojenské akci velmocí proti tzv. Islámskému státu? Navrhl to už na konferenci Let My People Live!“ napsal Kopecký na Twitteru s tím, že si jen zkouší představit, jak bude prezident vysvětlovat cestu do Číny.

Politolog Lukáš Jelínek se pozastavil nad tím, že Česko jako jediná unijní země vetovalo návrh, aby se evropské špičky čínské oslavě konce druhé světové války vyhnuly. „Klidně ať vyrazí na Měsíc, ona ani ta Čína mě nějak neštve. Proč ale jediní trháme partu? Nebo jsou ostatní necitliví hlupáci, že nejedou?“ táže se Jelínek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …