Brno se představí na výstavě EXPO 2015

11.05.2015 19:42

Jihomoravský kraj a město Brno se jako první v pořadí z regionů České republiky představí od 17. do 31. května 2015 v pavilonu České republiky ve výstavním areálu EXPO 2015 v italském Miláně.

Brno se představí na výstavě EXPO 2015
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Společná expozice jižní Moravy a Brna v pavilonu ČR

Stěžejním tématem společné prezentace Jihomoravského kraje a města Brna v Miláně je genetika. V letošním roce si připomínáme 150 let od přednesení slavných přednášek „Otce genetiky“ Gregora Johanna Mendela, v nichž poprvé prezentoval výsledky svého výzkumu na hrachu a dalších rostlinách, které po několik let prováděl v zahradě Augustiniánského opatství na Starém Brně. Genetika se návštěvníkům EXPO přiblíží například hravou formou prostřednictvím dotykových panelů. Jako malý dárek si návštěvníci odnesou i pytlík hrášku.

Expozice se dále zabývá elektronovou mikroskopií a technologiemi pro úspory a čištění vody. Virtuální mikrosvět se zde setkává s reálným makrosvětem. Expozice zahrnuje projekční plochy, virtuální pracoviště i reálné živé organismy ve vodním prostředí. Pomocí speciální aplikace mohou návštěvníci pozorovat svět tak, jak jej zachycuje elektronový mikroskop. Další výjevy z mikrosvěta budou ke zhlédnutí prostřednictvím speciálních digitálních okulárů.

Důležitou součástí expozice je bioreaktor. Jedná se o moderní zařízení pro pěstování řas a sinic. Tyto organismy rostou za řízených podmínek jako je teplota, světlo apod. a lze je využít k produkci potravin, léků, snížení obsahu CO2 v ovzduší, dočištění odpadních vod nebo jako barvivo pro kosmetický průmysl.

Jihomoravský kraj se tak s městem Brnem na Světové výstavě EXPO prezentuje nejen jako turisticky zajímavá lokalita a tradiční vinařský region, ale především jako silný region vědy, výzkumu, inovací a nejpokročilejších technologií. Právě těsná spolupráce mezi městem Brnem, Jihomoravským krajem, univerzitami, vědeckými pracovišti a místními firmami přináší dlouhodobé zvýšení konkurenceschopnosti celého regionu.

„Jihomoravský kraj se na EXPO představí již potřetí – po Aiči v roce 2005 a Šanghaji v roce 2010, tentokrát v metropoli Lombardie, se kterou jižní Morava spolupracuje už od znovuobnovení krajské samosprávy před patnácti lety. Jedním z pilířů účasti České republiky na EXPO 2015 je aplikace nejnovějších vědeckých objevů a pokročilých technologií s environmentálním dosahem. Jihomoravský kraj jako centrum vědy a inovací v oblasti nanotechnologií, biotechnologií, genetiky, elektronové mikroskopie, hi-tech a softwarových aplikací má v tomto směru čím zaujmout,“ říká Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.

„Účast města Brna na výstavě EXPO v Miláně považuji za stěžejní. V rámci České republiky má již Brno jako město veletrhů, ale zejména univerzit, vědy a výzkumu pevné místo, což dokazují četné projekty a výstavby vědeckých center. Toto poselství zde zasel již G. J. Mendel, světová osobnost genetiky. V rámci prezentace města dojde ale i k setkání předních evropských podnikatelů a lidí z businessu, kterým budeme představovat moderní Brno a jeho rozvoj a nabízet jako možnost k dalšímu podnikání a rozvíjení mezinárodní spolupráce,“ uvedl Petr Vokřál, primátor města Brna.

Ústředním mottem EXPO 2015 je „Potraviny pro planetu, energie pro život“, na což navazuje i expozice jižní Moravy a Brna. Pro expozice krajů je vyčleněna část 1. patra pavilonu ČR nazvaná „Země fantazie“. Prezentace krajů budou rotační (po 14 dnech) na ploše 80 m2. Autorem expozice je architektonické studio Chybik+Kristof Associated Architects, které stojí i za vítězným návrhem pavilonu České republiky.

Doprovodný program před pavilonem ČR s jihomoravským folklórem i zábavnou science show

V rámci regionálních dnů Jihomoravského kraje a města Brna se náš region představí 17., 23. a 24. května 2015 na pódiu u pavilonu České republiky také svou bohatou kulturou i vědou v zábavném pojetí. V neděli 17. května vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš s cimbálovou hudbou i tanečníky a formace hudebníků Shadow Quartet hrající klasickou hudbu v netradičních úpravách. O víkendu 23. a 24. května vystoupí na milánském výstavišti cimbálová muzika Strážničan, která se bude střídat s vědeckým divadlem a science show Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity Brno a VIDA! Science Centrum Brno. Programem bude po všechny tři dny provázet v italštině a angličtině Zuzana Gamboa.

Prezentaci v Miláně doprovodí i setkání s místními podnikateli a municipalitou

Součástí zahraniční účasti Jihomoravského kraje a města Brna bude v pondělí 18. května setkání s italskými podnikateli a představiteli místní samosprávy v Českém centru v Miláně. Prezentace bude podobně jako regionální expozice na výstavišti EXPO zaměřena na představení našeho regionu jako středoevropského vědeckého, výzkumného a technologického centra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turnov: Velkoobjemová cisterna turnovských hasičů prošla generální opravou

17:57 Turnov: Velkoobjemová cisterna turnovských hasičů prošla generální opravou

V úterý 10. prosince 2019 si hasiči města Turnova převzali velkoobjemovou cisternu Tatra 815 po gene…