Jičín: Centrum přírodních věd vybojovalo v soutěži zvláštní ocenění poroty

29.11.2017 21:16

Jičínské Centrum přírodních věd, často označované jednoduše jako „hvězdárna“, v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje 2017 získalo zvláštní ocenění poroty. Stalo se jednou z nejúspěšnějších staveb v regionu, zkolaudovaných do konce roku 2016. Projekt uspěl v silné konkurenci.

Jičín: Centrum přírodních věd vybojovalo v soutěži zvláštní ocenění poroty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Soutěže se zúčastnilo celkem čtrnáct uchazečů o titul, přičemž ten jičínský byl se zhruba 12milionovými náklady bez DPH tím jednoznačně nejmenším. Centrum však neuspělo rozsahem a finanční náročností, nýbrž účelností a prospěšností pro život ve městě a okolí. Projekt zpracovala Ing. arch. Michaela Chvojková.

„Uspělo ztvárnění stavby, koncepce okolního terénu včetně zahrady a celková účelnost, kompaktnost a praktičnost objektu. Cena svědčí o tom, že zařízení je takto vnímáno i nezávislými odborníky a ne jenom lidmi, kteří k němu mají citový vztah,“ uvedl místostarosta Mgr. Petr Hamáček. Ocenění převzal společně s Mgr. Lenkou Vackovou, ředitelkou K-Klubu, pod který Centrum přírodních věd spadá, z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje PhDr. Jiřího Štěpána, Ph.D.

Náklady na kompletní přestavbu staré jičínské hvězdárny vyšly na 10 mil. Kč bez DPH, další 2 mil. včetně DPH stálo vnitřní vybavení. Město získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Slavnostní otevření se konalo v lednu 2016, kdy zařízení začalo sloužit školám, kroužkům a veřejnosti. Vzniklo tím vskutku komplexní centrum pro přírodní vědy. Největší obnovou prošla budova vedle hvězdárny, která byla zbourána a na jejím místě vyrostl přednáškový sál s kapacitou až 40 osob. Okolí hvězdárny získalo novou podobu, upravena byla zahrada, kde vyrostlo broukoviště, včelí úly a v teplejší části roku jsou zde také záhony pro přírodovědné kroužky. Před centrem vzniklo parkoviště a asfaltová příjezdová cesta.

Zvláštní ocenění poroty má fakticky váhu druhého místa v soutěži. Samotný titul Stavba roku letos získal projekt přestavby průmyslového areálu Wikov ve Hronově za 120 milionů Kč. Projekt změnil ráz celé části města Hronov. Soutěž se koná od roku 2004.

Krom Královéhradeckého kraje jsou pořadateli Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Cyklostezka Bečva je opět o něco bezpečnější

12:09 Valašské Meziříčí: Cyklostezka Bečva je opět o něco bezpečnější

Od poloviny příštího týdne bude znovu plně průjezdný úsek cyklostezky Bečva u tenisového areálu TK D…