Kavij (KSČM): Peníze pro seniory nebo na válečná tažení?

28. 7. 2017 4:33

Penzijní reforma. Citlivé a věčné téma, které v nepravidelných časových intervalech rezonuje společností hezkou řádku let a jehož konečné řešení je v nedohlednu.

Kavij (KSČM): Peníze pro seniory nebo na válečná tažení?
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

V rámci předvolební kampaně politických stran zazní spousta slibů s cílem získání hlasů této nejpočetnější voličské věkové skupiny, které se ovšem dnem 21. října stanou opět planými sliby.

Hroutí se skutečně Bismarckův třetinový solidární systém nebo je současný zákon o důchodovém pojištění pořád funkční? Částečnou odpovědí by mohlo být srovnání výdajů na důchody v % HDP jednotlivých států Evropské z roku 2014 vypadající následovně:

Řecko - 17,5; Itálie - 16,5; Francie - 15,3; Rakousko - 15,0; Portugalsko - 14,9; Nizozemí - 13,5; Finsko - 12,8; Belgie - 12,2; Německo - 12,2; Španělsko - 11,9; Slovinsko - 11,6; Lucembursko - 9,8; Česká republika - 9,8; Malta - 9,5; Kypr - 9,4; Slovensko - 8,5; Litva - 8,2; Estonsko - 7,9; Lotyšsko - 7,8; Irsko - 7,2. Průměr EU je 13,8 %.

Od mocenského převratu v roce 1989 je „důchodový fond“, který zdědily „postkomunistické „ vlády ve výši 670 miliard dávno „rozkraden“ a výše starobních penzí z původní výše 62% se snížila na současných asi 40% k průměrné mzdě.

Nezvítězila pravda a láska, ale zlodějna a gauneriáda. Žádná z polistopadových vlád nedokázala uhlídat miliardové úniky díky děravým zákonům a špatnému výběru daní. Navíc téměř všechny podniky, které přinášely státu zisk byly v podstatě  za „hubičku darovány “ do soukromého vlastnictví většinou cizincům a tím i každoročně plynoucí zisk do zahraničí ve výši kolem 300 miliard Kč.

Nenechme se strašit poplašnými zprávami ministra financí Pilného, že peníze na důchody nejsou. Ani úsměvnými nápady Matěje Stropnického spočívající v odprodeji seniorských bytů státu, znamenající finanční si přilepšení na stáří.

Peníze k zabezpečení penzí pro seniory ve státním rozpočtu jsou.  Obávám se ale, že pro vládu  která vznikne po podzimních volbách bude větší prioritou  navyšování  armádního rozpočtu směřující k dalšímu společnému válečnému tažení pod křídly NATO  na Rusko, nežli zabezpečení důstojného stáří našich občanů, alespoň částečně srovnatelné se sousedním Německem.

Převzato z profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Těší mě, že rakouská koalice deklarovala proevropské směřování

19:33 Premiér Babiš: Těší mě, že rakouská koalice deklarovala proevropské směřování

Premiér Babiš pogratuloval Sebastianu Kurzovi ke jmenování rakouským spolkovým kancléřem.