Kožušník (ODS): Zrušení roamingu? Práce s horkou jehlou

04.04.2014 19:04

Politici mívají před volbami tendenci narychlo předkládat voličům výsledky své parlamentní práce. Nejinak je tomu i tentokrát.

Kožušník (ODS): Zrušení roamingu? Práce s horkou jehlou
Foto: ods.cz
Popisek: Europoslanec Edvard Kožušník

Dnes a v následujících dnech média jen opakují informaci o tom, že Evropský parlament zrušil roaming. O tom, že například přijal celé komplexní nařízení o jednotném trhu elektronických komunikací, kterým zavedl například jednotnou autorizaci pro podnikatele v elektronických komunikacích, a ti již nyní nebudou muset v každém členském státě vyřizovat povolení k podnikání v tomto oboru, či že se sjednotí vypovídání závazků mezi operátory a spotřebiteli, se již nehovoří. A má to přirozeně i svou logiku. Ostatně roaming je před obdobím letních dovolených takový magnet, který si dokonce ukvapeně přisvojil do svého programu i kandidát do příštího europarlamentu Telička. Co naplat, že roaming se zruší až v polovině prosince příštího roku. Řada z mých kolegů europoslanců vábení tohoto magnetu neodolala a narychlo svým voličům upekla tuto předvolební vábničku.
 
A co že to vlastně europoslanci schválili? Ano, opravdu k 15. prosinci příštího roku zrušili roamingové ceny za volání v zemích EU, avšak je třeba k tomu dodat ono pověstné "ale". Europarlament umožnil operátorům uplatňovat doložku o přiměřeném využívání roamingu. Což v praxi znamená, že operátoři svým zákazníkům stanoví na základě jimi odebíraných balíčků služeb, kolik přesně mohou v roamingu odebrat minut, SMS či dat za stejnou cenu, jaká je účtována při provozu v domácí síti. Co bude nad tento limit, budou moci operátoři zpoplatnit roamingovými cenami.
 
A ještě něco se povedlo mým kolegům europoslancům. Nařízení také upravuje technologickou neutralitu sítě. Tedy to, že operátoři nebudou zákazníky v rámci jejich objemových balíčků dat omezovat či jinak blokovat funkčnost jejich internetových aplikací. Za normálních okolností by operátor neměl jakkoliv své zákazníky omezovat, vyjma podezření, kdy prokazatelně dochází k protiprávnímu jednání. Operátoři však v některých případech omezují rychlost internetu u některých aplikací, jako je streamované video, P2P sítě či telefonování přes internet (například Skype). A včera schváleným nařízením dostali operátoři oprávnění právě k této obskurní činnosti. Operátoři budou moci za účelem předcházení nebo zmírnění účinků dočasného nebo výjimečného přetížení sítě řídit provoz v síti. Stačí, když budou při svém řízení měřit všem aplikacím stejným metrem. Tedy zablokují například veškeré telefonování přes internet. Nařízení sice počítá, že tato opatření mohou být uplatňována jen po nezbytně nutnou dobu, ale s ohledem na skutečnost, že tato opatření mohou být uplatňována preventivně, postačí operátorům k prokázání, že daná blokovaná služba představuje pro síť neúměrnou zátěž.
 
Schválené nařízení považuji za ušité horkou jehlou. Ač se podle mediální vlny může zdát, že vše, co se kolem zrušení roamingu děje, je pro ochranu nebohých spotřebitelů před zlými operátory. V tomto případě mám vážnou obavu, že vše se děje s tichým souhlasem operátorů. Ti již dávno pochopili, že zdrojem jejich příjmů nejsou a nebudou hlasové služby či roaming, ale datové služby a internet a pravomoc řídit, které aplikace do něj vpustit a které nikoliv. Než se však voliči vzpamatují z mediálního roamingového poblouznění, bude dávno po eurovolbách. Tímto se omlouvám svým voličům, kteří touží po onom mediálně proklamovaném zrušení roamingu, ale toto nařízení, které dle mého názoru spotřebitele více poškodí, než jim prospěje, jsem nepodpořil.

Edvard Kožušník
 poslanec EP

Edvard Kožušník

  • ODS
  • Kroužkujte 10 na kandidátce ODS
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Pořád u nás vládnou velcí „kolchozníci“

8:37 Senátor Valenta: Pořád u nás vládnou velcí „kolchozníci“

Komentář na facebookovém profilu k péči o krajinu a zemědělství