Kupová (STAN): Smutek nad Slováckým divadlem

7. 4. 2021 8:32

Není to za poslední léta poprvé, kdy se mne při pohledu na situaci ve Slováckém divadle zmocnil smutek.

Kupová (STAN): Smutek nad Slováckým divadlem
Foto: STAN
Popisek: Blanka Kupová
reklama

Ten známý a nepříjemný pocit dostavil opět poté, co jsem se dozvěděla o výpovědích udělených 7 hercům. Ekonomické důvody, zní jasné a stručné vysvětlení. Ty jsou v dnešní době zaklínadlem, které budeme slýchat stále častěji. Těžko se mu oponuje. Ano, divadlo je ve složité situaci a je třeba hledat úspory. Ano, rozpočet činí 50 milionů korun, z toho měly tvořit 18 milionů tržby. Ty jsou momentálně nulové, neboť se již měsíce nehraje. Uvedené si můžeme přečíst či poslechnout v médiích, nezbývá než souhlasit. Nabízí se však mnoho otázek. Je Slovácké divadlo výjimkou mezi jinými divadly? Ostatní výpadky nemají? Hrálo se v nich snad více? Je tento krok nezbytný a vážně zachrání divadlo před krachem? Nešlo situaci řešit citlivěji? A sáhla i ostatní divadla ke stejně razantním opatřením?

Po učiněném kroku očekávám, že razantnost bude pokračovat i redukcí manažerských pozic. V současnosti divadlo disponuje ředitelkou, uměleckým šéfem, ekonomkou a manažerkou. Při nastalém snížení počtu zaměstnanců (zahrnuji i avizované nepřijetí mzdové účetní a jevištního technika) je počet vedoucích pozic neadekvátní. Nabízí se i další možnosti k úsporám. Deklarované snížení počtu premiér z 6 na 4 ročně je jistě jednou z možností. To ovšem neznamená, že by se mělo hrát méně. Jen se změní poměr předplatitelských představení vůči představením hraným na „volnou kasu“. To přepokládá dramaturgický plán bez alternativních i neúměrně nákladných projektů uzpůsobený většinovému divákovi.  Rozbor dalších možných opatření by byl na samostatnou diskuzi.

Odhlédněme nyní od ekonomických faktorů. Co když je pes zakopán jinde? V prosinci loňského roku hrozilo 19 zaměstnanců divadla podáním výpovědí, důvodem byly napjaté vztahy mezi nimi a ředitelem divadla Jaroslavem Bartošem, který do funkce nastoupil 1. září. Žádná výpověď se samozřejmě nekonala a ředitel z nerovného boje odstoupil sám. Po novém roce byla Městem Uherské Hradiště dočasně jmenována na post ředitelky divadla dosavadní vedoucí interního auditu MÚ UH. V rozhovoru pro Dobrý den s Kurýrem ze dne 22. 12. 2020 uvedla: „Můj úkol zní jasně, zklidnit a stabilizovat situaci, aby se všichni v klidu opět věnovali práci.“ A je to tady. Stabilizace začala a někteří se své práci již věnovat moci nebudou. Přestože by chtěli.

Pokud je člověk herečkou, hercem oblastního divadla, pořídí si v místě bydlení, založí rodinu a chce dělat práci, kterou umí a má rád, chce jednoduše hrát, nemá příliš na výběr. Uherské Hradiště není Brno, a už vůbec ne Praha. A tak i za cenu sebezapření o některých problémech mlčí. Zajímavé je, že nyní propuštění herci v prosinci nevyhrožovali výpovědí a nebrojili proti tehdejšímu řediteli. Že by náhoda? Herci, kteří se ocitli na černé listině, nebyli údajně dostatečně vytíženi. Proč ale? Sami o své obsazovanosti nerozhodovali, jistě by stáli o vyšší. Vztahy v divadle mají k ideálnímu stavu daleko již mnoho let. Každopádně obraz divadla jako super party, kde má každý rád každého, protože přece JSME Slovácké divadlo, za realitou notně pokulhává. Jak to v této partě chodí, ví nejlépe sami zainteresovaní.

Divadlo a slušné lidi v něm mám ze srdce ráda, část z nich bohužel nyní odchází. Obávám se, že to není můj poslední smutek nad Slováckým divadlem.

Blanka Kupová, členka Oblastní sdružení STAN Uherské Hradiště

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Podařilo se. Policisté získají příspěvek na stravování

5:29 Ministr Hamáček: Podařilo se. Policisté získají příspěvek na stravování

Policisté a civilní zaměstnanci policie získají od 1. června tohoto roku příspěvek na stravování. S …