Litomyšl: Soutěž o proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého

23.09.2018 21:10

Dvanáct návrhů poslali umělci do soutěže vyhlášené městem Litomyšl na proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého. Autoři s prostorem zamýšleli různé intervence – navrhovali nechat sochu zarůst růžemi, postavit kolem ní vzpomínku na oběti monstrprocesu nebo ji například umístit na otočný podstavec.

Litomyšl: Soutěž o proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého
Foto: Archiv
Popisek: Litomyšl

Z dodaných návrhů porota nakonec důkladněji hodnotila pouze pět, protože ve zbytku umělci porušili některou z podmínek, nejčastěji tu, že se sochou nesmí manipulovat. „Byl jsem překvapený z toho, co vše autoři navrhují. Byly tam nápady vážné i lehce recesistické, ale jsem moc rád, že se nám přihlásilo tolik umělců. Trochu mě mrzí, že více jak polovina z nich porušila podmínky a chtěli sochu přesouvat nebo ji sundávat z podstavce, protože tyto návrhy jsme, i přes kvalitu některých z nich, nemohli podpořit. Dopředu jsme avizovali, že sochu nechceme bořit nebo přemisťovat. Nakonec jsme vybrali tři díla a doporučíme radě města ke schválení finanční odměny pro autory. Rada také rozhodne, zda vypíšeme druhé kolo a jak celou záležitost vyřešíme,“ ohlíží se za prvním kolem soutěže starosta Radomil Kašpar.

Odborná porota nakonec vybrala bez uvedení konečného pořadí následující návrhy
(řazeno dle dodání podkladů):

  • Jakub Grec: 24 obětí/24 osudů/24 stvolů
    v nichž autor kolem sochy navrhuje vztyčit stvoly o výšce 4,5-7 metrů, připomínající oběti litomyšlského monstrprocesu
  • Matěj Hájek, Jindřich Ráftl, Jan Tůma: NELIT(D)
    struktura z povrchově upravených ocelových trubek, připomínající mříže
  • Jaroslav Sedlák: Za stromem
    v návrhu autor před sochu zasadil lípu, jež má odclonit minulost, ale zachovává historickou autentičnost

Plánovaný rozpočet těchto projektů jsou 1,9 milionu Kč, 4,2 milionu Kč a 88 tisíc Kč.

Umělci popustili uzdu fantazii

Umělci z celé České republiky popustili uzdu fantazii a při vymýšlení, co s okolím sochy udělat, používali nejrůznější postupy. Kromě 24 stvolů pro oběti monstrprocesu tak odborná porota hodnotila například nápady na překrytí sochy novou vysvětlující tabulí; umístění mříží kolem litomyšlského rodáka a komunistického ministra Zdeňka Nejedlého; dále vybudování podzemní expozice; umístění sochy na otočný podstavec; terénní úpravy, při kterých by socha neshlížela na ostatní, ale kolemjdoucí na ni; a také umístění billboardu za sochu s proměnlivým textem. Jeden z návrhů počítal s jejím odstraněním, další autor zase navrhoval sochu sejmout z podstavce a dát na něj Nejedlého knihy. Ve dvou návrzích chtěli umělci využít přírody – nechat okolí zarůst růžemi nebo před sochu zasadit lípu, která by ji zakrývala. Navrhovaný rozpočet byl většinou v rozmezí 500 tisíc až 2 miliony Kč, nicméně v soutěži byl i návrh realizovatelný za bezmála 7 milionů Kč.

„Rozhodování nebylo snadné, návrhů padlo mnoho, včetně toho, že bychom mohli soutěž zrušit. Nyní je na radě města, jak se k tomu postaví. Osobně mě potěšilo, že ve ctěné porotě usedli odborníci na historii, umění, architekturu, právo, ale i pan Jiří Kopřiva, oběť litomyšlského monstrprocesu. Debata o tom, co se prostorem kolem sochy udělat či neudělat, byla velice zajímavá,“ dodává k soutěži místostarosta Josef Janeček.

V odborné porotě kromě představitelů města byli architekt Josef Pleskot, výtvarník Jiří Příhoda, grafik Jiří Lammel, výtvarnice Veronika Šrek Bromová, historici Martin Boštík a Stanislav Vosyka, představitel Konfederace politických vězňů Jiří Kopřiva, advokát František Vyskočil, ředitel I. ZŠ Petr Doseděl a historička umění Karina Kottová. V porotě rovněž usedli ředitelka Městské galerie Litomyšl Dana Schlaichertová a ředitel Regionálního muzea v Litomyšli René Klimeš.

Důvodem pro vypsání soutěže byly reakce Litomyšlanů na sochu Zdeňka Nejedlého, které radnice v posledních letech obdržela. Umístění vysvětlující tabulky k soše Jana Hány krátce po sametové revoluci totiž část obyvatel nepovažuje za dostatečnou tečku za minulostí. Tabulka s textem historika Milana Skřivánka „…Zdeněk Nejedlý (1878–1962) rozmnožil i poškodil kulturu českou, přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré, zavrhuje špatné jeho skutky“ podle kritiků dostatečně nereflektuje to, že Zdeněk Nejedlý byl významným historikem, muzikologem, organizátorem kulturních akcí, ale rovněž vysokým politikem a komunistickým ministrem, jenž se aktivně podílel na směřování naší vlasti v 50. letech minulého století. Z těchto důvodů, a po debatách s kritiky i zastánci umístění tohoto uměleckého díla, radní schválili vyhlášení veřejné výtvarné soutěže o návrh na přeměnu místa u sochy.

Tři vybrané projekty si můžete prohlédnout ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

11:17 Havlíček (ANO): Odmítáme stát se spolupachateli účetních experimentů

Vyjádření na CNN Prima News k jednání o důchodech, publikované na svém veřejném facebookovém profilu