Nemrah (SPOZ): Až 80 procent předváděcích akcí je nezákonných

20.10.2013 18:29

Problematika nekalých obchodních praktik, které zkoušejí na lidi a především seniory pořadatelé předváděcích akcí, se pomalu dostává z oblasti nemravnosti a vychytralosti na hranu zákona.

Nemrah (SPOZ): Až 80 procent předváděcích akcí je nezákonných
Foto: SPOZ
Popisek: Zakaría Nemrah, vedoucí oddělení Nová média SPOZ, předseda MO SPOZ Praha 9
reklama

Ačkoli se tímto tématem zabývám již dlouhodobě, přesto mě šokovala skutečnost, že 4 z 5 předváděcích akcí porušují zákon. Senioři jsou v nevýhodném postavení přinuceni vzít si vysoce úročenou půjčku, kterou nejsou schopni splatit a dostávají se do exekuce. Co se s tím dá dělat?

O běžných praktikách prodejců na předváděcích akcích jsem již několikrát psal - patří k nim nejčastěji manipulace, psychologický nátlak, výhrůžky či zesměšnění. Cílem těchto praktik je přinutit nakupující lidi, především důchodce, aby přímo v místě prodejní akce uzavřeli nevýhodnou smlouvu a zavázali se ke koupi zboží nebo služby.

Vzhledem k tomu, že mnoho účastníků předváděcích akcí nemá často na předražené zboží dostatek peněz, prodejci nabízejí zároveň i vysoce úročené půjčky, pomocí kterých nejen umožní člověku nákup předraženého zboží, ale ještě vydělají na jeho vysokých splátkách. Výsledek asi nikoho nepřekvapí - dotyční lidé často skončí v exekuci. Jen letos může exekuci čelit v Česku až sto tisíc seniorů, což potvrzují aktuálně zveřejněné údaje advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, která se danou problematikou zabývá. Do dluhů spadnou senioři jednak kvůli pomoci svým příbuzným, a pak právě díky trikům na různých prodejních akcích.

Považuji tuto situaci za alarmující, a to tím spíše, že se počet seniorů v exekuci každým rokem zvyšuje. Jen v prvním pololetí tohoto roku čelilo exekuci na důchod 68 125 lidí, kterým exekutoři strhli z jejich důchodů 692 milionů korun. To je stejné množství, jako bylo za celý loňský rok!

Bič na organizátory?

Česká obchodní inspekce udělila organizátorům předváděcích akcí jen v prvním pololetí tohoto roku pokuty ve výši 11,2 milionu korun. Inspektoři zkontrolovali 218 akcí a na 80 procentech z nich porušovali prodejci zákon. Ani vysoké pokuty však podvodníky od nekalých obchodních praktik neodrazují a v klamání seniorů pokračují dál.

Nejsnadnější radou, jak se před prodejci bránit, je na akce takového typu vůbec nejezdit. Důležité je nepodlehnout lákavé nabídce, doprovodným akcím a vidině výhodného nákupu. Pokud už se rozhodnete akce zúčastnit, existuje několik indicií, jak poznat seriózního prodejce. Ten by vás měl například informovat o všech vašich právech, zejména o právu od smlouvy odstoupit, upozornit na délku lhůty pro odstoupení či na zákaz přijetí záloh, jiných plnění nebo jejich zajištění v průběhu lhůty pro odstoupení. Zároveň by prodejce neměl používat psychický nátlak a nákup si agresivně vynucovat.

Věřím, že alespoň částečnou pomoc přinese seniorům návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, který schválila vláda Jiřího Rusnoka. Jejím cílem je především zamezit nekalým obchodním praktikám používaných podnikateli, kteří zneužívají objektivní slabosti určité skupiny obyvatel, zejména seniorů, a současně poškozují poctivé a seriózní podnikatele v oblasti přímého prodeje.

Česká obchodní inspekce by navíc měla nově získat informace o tom, kdy a kde se předváděcí akce koná a co je předmětem nabídky. Na základě této informace bude mít možnost zkontrolovat řádný průběh akce, a to i díky tomu, že novela zákona mimo jiné stanovuje povinnost určit obsah pozvání na akci. Doufám, že se podaří v parlamentu tuto novelu co nejdříve prosadit, uvést do praxe a pomoci tak našim seniorům. Pokud se mi podaří v mimořádných volbách, kde kandiduji za SPOZ v Praze, uspět, udělám vše pro to, abych tyto nekalé a protizákonné praktiky ukončil.

Zakaría Nemrah, kandidát č.3 do Poslanecké sněmovny za SPOZ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: SPOZ

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kopřiva (Piráti): Zákazem zmínek o LGBT Orbán v Maďarsku dále stupňuje cenzuru i útoky na menšiny

16:48 Kopřiva (Piráti): Zákazem zmínek o LGBT Orbán v Maďarsku dále stupňuje cenzuru i útoky na menšiny

Komentář pirátského poslance Františka Kopřivy