Facka z Hradu šéfovi ČSSD: O jeho mocném příteli a Kalouskovi. Přidal se i Hašek

01.08.2013 12:48

V reakci na útočné výroky Bohuslava Sobotky zmínil hradní kancléř Vratislav Mynář pro ParlamentníListy.cz Sobotkova blízkého přítele Radka Pokorného, ale i možnost, že Sobotka chystá dohodu s Miroslavem Kalouskem a TOP 09. Šéf ČSSD se ovšem ve čtvrtek pustil i do Michala Haška. Ten kritiku na svou adresu označil za spiklenecké teorie.

Facka z Hradu šéfovi ČSSD: O jeho mocném příteli a Kalouskovi. Přidal se i Hašek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman v doprovodu s Vratislavem Mynářem

Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka ve čtvrtek hned ve dvou rozhovorech zaútočil na několik lidí. Ostře se pustil do prezidenta Zemana, který podle něho vydírá ČSSD a hradní kancléř Vratislav Mynář spolu s prvním místopředsedou SPOZ Martinem Nejedlým prý nepřijatelně zasahují do vnitřních záležitostí socialistů.

„Někteří šíbři SPOZ - jako pan Mynář nebo pan Nejedlý – mají tendenci vlamovat se a zasahovat do vnitřních poměrů v ČSSD. Způsob, jakým jsou tito dva pánové aktivní vůči členům sociální demokracie, už překračuje meze zdvořilostních společenských kontaktů,“ řekl Sobotka v HN.

České dráhy mají letadla?

Bohuslav Sobotka v HN v souvislosti se změnou vedení Českých drah řekl, že vládu neřídí Jiří Rusnok, ale Martin Nejedlý, čímž navíc tvrdí, že za výměnou členů představenstva i generálního ředitele je Nejedlý reprezentující ekonomické zájmy kolem SPOZ.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář si v reakci na tento výrok klepal na čelo. „Pokud jde o Martina Nejedlého, jde o věci, které se zaměňují. Když mu někdo dává psí hlavu za to, že je společníkem firmy Lukoil Aviation, kde každé malé dítě ví, že jde o byznys s pohonnými hmotami pro letecký průmysl, tak se marně snažím dopídit, kde mají České dráhy nějaká letadla. Pan Nejedlý chce asi cpát kerosin do vlaků… To mi připadá úplně postavené na hlavu,“ řekl ParlamentnímListům.cz hradní kancléř.

Vratislav Mynář za naprostou hloupost považuje i tvrzení o tom, že se SPOZ snaží vlamovat do vnitřních záležitostí ČSSD. „Já se samozřejmě žádným způsobem nevměšuji do rozhodování sociální demokracie. Vždyť by to bylo i kontraproduktivní. Je v zájmu všech občanů a tím pádem i mě jako levicově smýšlejícího člověka, aby sociální demokracie jako jeden blok rozhodla o podpoře Rusnokovy vlády,“ uvedl.

„Zašel bych se Sobotkou na limonádu“

„V tom případě vůbec nechápu, proč bych se do toho já měl vměšovat. Byl bych sám proti sobě. Bytostně si přeji, aby Rusnokova vláda důvěru získala. Jde o nepochopení ze strany Bohuslava Sobotky a mě to velmi mrzí. Pokud bude mít zájem, rád bych s ním někdy zašel na pivo nebo na limonádu, abychom si tyto osobní averze už vyříkali, protože je to celé ke škodě jak sociální demokracie, tak občanů České republiky a to já bych v životě nedělal,“ konstatoval důrazně Mynář.

Podle jeho slov není prostě pravdou, že by on, Martin Nejedlý nebo kdokoli jiný ze SPOZ dělal jakékoli kroky vůči sociální demokracii. „Nejdůležitější teď přece je, aby ČSSD byla jako jeden muž a táhla za jeden provaz,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz kancléř.

Šéf ČSSD používá Kalouskovu rétoriku. Náhoda?

Ten se však dotkl i otázky, zda Bohuslav Sobotka v těchto věcech jedná pouze sám za sebe. „Praha je malá a samozřejmě se mluví o tom, že na něho má velký vliv pan Radek Pokorný. Na druhou stranu si také trošku zaspekuluji. Když vidím styl toho vyjadřování a představím si, že takhle mluví i Miroslav Kalousek, a když si pan Sobotka říká o druhý pokus a dám si dohromady společný jazyk, tak se ptám, jestli se možná 'stojednička' pana Sobotky nemůže podobat pražské koalici TOP 09 s ČSSD,“ přemýšlí Vratislav Mynář.

„Pak si samozřejmě umím představit, odkud jsou vedena ta slova a kdo panu Sobotkovi radí a našeptává hlouposti o teoriích Mynář, Nejedlý. Miroslav Kalousek byl první a jediný, kdo začal útočit na pana Nejedlého. Nevím, zda v tom jsou nějaké osobní averze, to se musíte zeptat jeho, ale pravdou je, že Kalousek byl první a jediný, kdo začal jméno Martina Nejedlého vypichovat a dávat do souvislostí něco, co spolu nijak nesouvisí. No a teď po nějaké odmlce slyšíme i z úst Bohuslava Sobotky s tím, že předvojem k tomu bylo, že si řekl o druhý pokus. To si dokážu pospojovat,“ doplnil prezidentův kancléř Vratislav Mynář pro server ParlamentníListy.cz.

Nepodaří-li se však vládě Jiřího Rusnoka získat příští týden důvěru Poslanecké sněmovny, bude ve hře hned několik scénářů. Vratislav Mynář o tom mluvil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Tam uvedl, že v případě nezískání důvěry existují minimálně tři možnosti vývoje. Buď může dojít ke jmenování další úřednické vlády, ať už pod vedením Jiřího Rusnoka či někoho jiného, nebo může dostat šanci Miroslava Němcová, ale také Bohuslav Sobotka.

Mynář připomněl, že pokud by vládu sestavoval současný předseda ČSSD, musí splnit stejnou podmínku, kterou nyní prezident republiky dal Miroslavě Němcové, tedy alespoň 101 notářsky ověřených podpisů poslanců, ochotných vládu podpořit.

Místo pomoci občanům se řeší spiklenecké teorie

Nebývale ostře se ovšem předseda ČSSD Sobotka opřel i do statutárního místopředsedy své strany a jihomoravského hejtmana Michala Haška, který se podle něj není schopen dívat dál do budoucnosti. „Michal Hašek svým chováním podle mého názoru spíš bezděky přispívá k tomu, že vzniká jakési druhé mocenské centrum, jež je mimo Lidový dům,“ uvedl také Sobotka.

Na jeho slova pro ParlamentníListy.cz zareagoval přímo Michal Hašek. „Je mi tohoto vyjádření pana předsedy opravdu líto. Myslel jsem, že se v ČSSD soustředíme na naše politické soupeře z pravice a především na řešení konkrétních problémů země a občanů po sedmi letech vlády pravice. Alespoň tak vnímám úlohu ČSSD já. Namísto toho někdo řeší údajná mocenská centra a spiklenecké teorie. Je to ztráta času a energie,“ řekl rázně první místopředseda ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne! Gott žil v bavlnce, vydělával. Schwarzenberg rozmetal státní pohřeb pro Gotta. A přidali se další, třeba Bělobrádek

17:46 Ne! Gott žil v bavlnce, vydělával. Schwarzenberg rozmetal státní pohřeb pro Gotta. A přidali se další, třeba Bělobrádek

ANKETA Zpráva o smrti Karla Gotta zasáhla nejen celou naši zemi, ale i okolní státy. Miliony lidí tr…