Putinovo chování vychází vstříc asiatsko-mongolským genům Rusů. Jsem uražen, že nejsem na tom seznamu, řekl PL Daniel Korte z TOP 09. A to není vše

01.06.2015 8:16

Zatímco poslanec Daniel Korte se urazil, protože na černé listině nefiguruje, místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová je „hrdá na to, že mezi sankcionovanými jsou tři“ její kolegové. Někteří poslanci TOP 09 se vyjádřili pro ParlamentniListy.cz jak k sankčnímu seznamu, který vydala Moskva, tak k filmu stanice Rossija 1, který vysvětluje rok 1968: „Ruské lhaní považuji za nehoráznost,“ zmínil ke snímku poslanec František Laudát.

Putinovo chování vychází vstříc asiatsko-mongolským genům Rusů. Jsem uražen, že nejsem na tom seznamu, řekl PL Daniel Korte z TOP 09. A to není vše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Korte

Výlet do Ruska? Ani náhodou. To platí i pro čtyři Čechy. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) se cítí dotčen: „Osobně jsem uražen, že na tom seznamu personarum ingratarum rovněž nejsem,“ reagoval v kontextu s černou listinou, kterou vydal Kreml, pro ParlamentniListy.cz. „Zdá se, že Putinovo agresivní chování vůči sousedům, nejen anexe Krymu a aktivní účast v bojích na Ukrajině, ale též de facto okupace území suverénní Gruzie (Abcházie, Jižní Osetie) a Moldavie (západní Podněstří), vychází vstříc asiatsko-mongolským genům ruského národa,“ dodal. Moskva vydala sankční seznam, podle kterého by hranice nemělo překročit 89 evropských politiků a diplomatů. Na listině lidí, kteří si zřejmě budou muset případné cestování na východ odpustit, jsou i osobnosti z Česka: Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle. Vyplynulo to z informací finské televize YLE.

Langšádlová: „Jsem hrdá na to, že mezi sankcionovanými jsou tři mí kolegové.“

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si pochvaluje, že se ocitl v dobré společnosti a výběr osob, které na seznamu figurují, těší i místopředsedkyni TOP 09 Helenu Langšádlovou: „Jsem hrdá na to, že mezi sankcionovanými jsou tři mí kolegové jako v podstatě jediní politici z České republiky. Je to pro mě důkaz, že naše postoje jsou správné. Rusko je pro nás velmi závažnou hrozbou, protože naplňuje svou imperiální politiku. Musíme být velmi obezřetní.“ To, že má být černá listina podle ruské strany „gestem důvěry“, lze těžko podle Langšádlové vysvětlit. „Kroky Ruska v posledních letech nejsou zcela racionální, a tak ani jako racionální nevnímám podobná tvrzení.“ Právní základ seznamu například podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka neexistuje.

ČR na seznam zvláštním způsobem nezareaguje. Sobotka se bude radit v EU

Podle listu Het Laatste Nieuw je na seznamu například bývalý belgický premiér a nyní poslanec Evropského parlamentu Guy Verhofstadt, který podporuje ruské opoziční strany. Rutte soudí, že jde o odvetu za evropské sankce vůči Rusku a evropský sankční seznam osob, které mají do EU zakázaný vstup a zmrazený evropský majetek. Tyto kroky následovaly po loňské ruské anexi Krymu a konfliktu na východní Ukrajině. Na ruském seznamu figurují také dva nizozemští poslanci a jeden nizozemský europoslanec. „Listina není založena na mezinárodním právu, není transparentní a není možné ji nějakým způsobem napadnout,“ řekl Rutte, citovaný agenturou AFP. „Nemyslím si, že by Česká republika měla přijímat nějaké samostatné kroky. Určitě se poradíme v rámci Evropské unie, jestli na to budeme nějakým zvláštním způsobem reagovat,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka novinářům.

Laudát: „Situace v Rusku je velmi vážná. Zároveň do role šašků staví ty, co se Ruska poslední dobou zastávají.“

Zatímco se sankčním seznamem jsou politici TOP 09 v podstatě spokojení a evidentně se spíš baví, televizní dokument televize Rossija 1, který obhajuje rok 1968, je pěkně dopálil. Podle Langšádlové svědčí jen o gradaci ruské propagandy. „Víme, že jsme byli okupovanou zemí a mnozí si pocit, když k nám vstoupili ruští vojáci, pamatujeme. Snímek je dokladem toho, že současná politika Ruska je mimořádně nebezpečná,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09. Podobně reagoval i poslanec František Laudát (TOP 09): „Ruské lhaní považuji za nehoráznost. Jsem pamětníkem okupace. Když sem vpadli, bylo mi sice osm let, ale přesto si to pamatuji. Ruská státní televize tímto lhaním jen dokazuje, že situace v Rusku je velmi vážná. Zároveň do role šašků staví ty, co se Ruska poslední dobou zastávají.“

Korte: Obhajovali okupaci v roce 1968? Pak je to totéž jako kdyby SRN obhajovala odtržení Sudet

K sovětskému výkladu invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa se vrátila ruská státní televize v dokumentu o „odtajněných stránkách“ dějin paktu Sovětského svazu a jeho satelitů, Varšavské smlouvy. Situace v roce 1968 v Československu byla interpretována také jako „vážná zkouška sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy“, protože státy údajně byly ohroženy Severoatlantickou aliancí. Od intervence se ale v minulosti čelní představitelé Ruska nebo ještě Sovětského svazu distancovali. „Ruskou televizi nesleduji. Obhajovala-li okupaci Československa v roce 1968, je to totéž, jako kdyby dnes SRN obhajovala odtržení Sudet, rozbití Československa a obsazení der Resttschechei,“ zmínil k televiznímu dokumentu Korte.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá, Petr Kupka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velikonoční popravy, Fajtova smlouva. Ministr Staněk se pustil do poslance Baxy a šťoural do nepříjemných témat

23:40 Velikonoční popravy, Fajtova smlouva. Ministr Staněk se pustil do poslance Baxy a šťoural do nepříjemných témat

Během záplavy desítek minut dlouhých proslovů ve Sněmovně zazněl během středečního večera i jeden, k…