Drábek se diví: Krása nejdřív souhlasil a pak na mě poštval postižené

25.03.2011 21:42

Tento pátek skončilo připomínkové řízení k k souhrnu zákonů v rámci sociální reformy týkajících se zdravotně postižených. Normy za zdravotně postižené opakovaně napadl Václav Krása a ministra práce a sociálních věcí Jaroslava Drábka kvůli nim nazval lhářem. Ten se diví. Vždyť Krása, tak jako další, koncept schválil, řekl ParlamentnímListům.cz ministr.

Drábek se diví: Krása nejdřív souhlasil a pak na mě poštval postižené

Emotivními projevy v médiích dostal předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása do ulic více než tisícovku postižených. "Chtějí vám snížit životní úroveň," vzkázal jim. A opakovaně napadl ministra Jaromíra Drábka ze lži, když se snažil vysvětlit, že vláda prý nechce vzít zdravotně postiženým ani korunu.

Psali jsme:
Vůdci demonstrace: Proti 'neumětelům' šlo 1400 lidí. A to byl jen začátek
Jílkovou ovládly vozíčky a berle. Zdravotně postižení proti vládě
Budeme žebráci, brání se postižení škrtům. VV je litují

Pan Krása souhlasil a dnes bojuje

"Jestliže mi dnes pan Krása říká, že o návrzích lžu, pak bych chtěl upozornit, že je současně místopředsedou Vládního výboru pro osoby se zdravotním postiženým, který už v lednu projednával připravované změny. A kromě jednotlivých diskuzních příspěvků zde žádné výhrady nepadly a výbor koncept přijal jednomyslně. To znamená, že i pan Krása souhlasil, že ten koncept, tak jak byl představen, vzal na vědomí a doporučil, aby se podle něj postupovalo," zdůraznil ministr TOP 09 Drábek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

"V žádném případě se těmi návrhy nesnižuje nebo nenavrhuje snížit úroveň pomoci osobám se zdravotním postiženým," řekl ParlamentnímListům.cz Drábek. Podle něj veškeré miliardové úspory, které má norma za cíl, jsou směřovány do byrokratických procesů, nikoliv do financí směřujících ke zdravotně postiženým.

OBRAZEM Demonstrace na vozíku

"Ten záměr je zprůhlednit, upřesnit a zefektivnit ten systém na straně státu. Dnes jsou ty agendy nesmírně složité a tím jsou spravovány neefektivně v tom smyslu, že třeba existuje několik druhů různých žádostí a podobně. Čili jde o to uspořit v těch částkách na straně agendy, ne na straně zdravotně postižených," zdůraznil Drábek.

Psali jsme:
Rozčílené maminky zasypaly kabinet použitými plenami

Času a prostoru k vyjádření bylo dost

Ten je navíc přesvědčen, že ministerstvo při tvorbě norem nezanedbalo nic, aby byli odborníci se záměry norem seznámeni a měli šanci ovlivnit jejich tvorbu. "Pořádali jsme jednak v průběhu připomínkového řízení diskuzní stoly. Ačkoliv Národní rada zdravotně postižených vedená Václavem Krásou avizovala, že se jich účastnit nebude, nakonec i ona byla součástí připomínkového procesu," poznamenal Drábek.

Proč tedy připravované zákony vzbudily tolik rozruchu, který vyvrcholil více než tisícihlavou demonstrací postižených před Drábkovým ministerstvem?

Zneužívá se vytrhaných vět

"Nicméně spekulace o tom, co ten návrh obsahuje nebo neobsahuje, ty jsou dány tím, že je vytržena jedna věta, ale už není uvedena ta druhá věta, kterou ten návrh rovněž obsahuje," tvrdí Drábek. "Jsou tu jednotlivé záležitosti, které je potřeba vyjasnit a o kterých je potřeba diskutovat. Nicméně ten záměr je jasný. V žádném případě se těmi návrhy nesnižuje nebo nenavrhuje snížit úroveň pomoci osobám se zdravotním postižením," zdůraznil ministr.

Diskuze ani teď neskončí

Po skončení připomínkového řízení budou v příštím týdnu zapracovány připomínky, které byly do dnešního dne uplatněny. "Po té já návrh předložím vládě, ta ho standardně projedná. Po schválení vládou poputuje novela do Poslanecké sněmovny," přiblížil další kroky provázející uvedení zákona do života.

"Ve sněmovně opět bezesporu na úrovni výborů opět proběhne diskuze o jednotlivých ustanoveních. Bude probíhat diskuze na plénu, pak poputuje zákon do Senátu, opět diskuze. Čili toho prostoru k ovlivnění finální podoby normy bude ještě více než dost," uklidňuje emoce Drábek, který by chtěl, aby zákon vstoupil v platnost od ledna příštího roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…