Fotovoltaici děsí Kalouska. Bude to hodně drahé a vy jste to věděl

22.06.2011 11:06

AKTUALIZOVÁNO Vláda se musí podle ministra financí Miroslava Kalouska důkladně připravit na masivní útok zahraničních solárních investorů. Ve hře jsou totiž stovky miliard korun na možné mezinárodní arbitráže a tím pádem ohrožení ekonomiky Česka. I proto vláda Kalouskovi minulý týden ve středu poměrně v tichosti schválila bez výběrového řízení experty, kteří by měli Česko v tomto ohledu zastupovat. Podle Asociace fotovoltaických elektráren to vzbuzuje podezření z korupce. Na toto riziko totiž asociace upozorňuje již půl roku, času na výběrové řízení tedy bylo víc než dost.

Fotovoltaici děsí Kalouska. Bude to hodně drahé a vy jste to věděl

V kauze Diag Human jde Česku o deset miliard korun, nyní se však schyluje možná k ještě horšímu finančnímu průšvihu. Ten může nastat kvůli zahraničním solárním investorům. A ve hře jsou tentokrát stovky miliard korun. I když odhady škod se zatím velmi liší.

Důvodem je retroaktivní 26procentní daň na proud ze slunečních elektráren z let 2009 a 2010. Tu schválili poslanci vloni a platí od letošního ledna. Stát chce díky ní získat peníze na utlumení skokového zdražení elektřiny pro domácnosti i firmy kvůli nezvládnutému rozvoji fotovoltaických parků.

Čtěte také:

"Upozorňovali jsme na to, že tento krok skončí ve finále naprosto zápornou bilancí už vloni. Varovali jsme vládu, že v nejbližších 20 letech kvůli této "novince" může náš stát přijít o 260 miliard korun při různých mezinárodních, ale i možných domácích, soudních sporech a arbitrážích. To, co přinese úspora na daních, o které hovoří vláda a ministr financí, nikdy nepokryje možné škody právě z arbitráží," uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí České fotovoltaické asociace Jan Hlaváč.

Nebrali to na vědomí, a najednou tvrdí, že je nutné rychle jednat

Hlaváč upozorňuje dále na to, že vláda o možném riziku věděla, nebrala ho ale vůbec na vědomí.

"Je až s podivem, když nyní argumentuje pan Kalousek tím, že je ohrožená bezpečnost státu a vytahuje cifru 260 miliard korun, kterou jsme vypočítali my a předali ji v naší argumentaci, proč není dobré se touto cestou vydat. Nikdo to nepřepočítával a je dost možné, že se tím ani nikdo v nějakém rozboru asi příliš nezabýval. Tak by nebylo přehlédnuto, že tato suma představuje časový horizont dvaceti příštích let, v následujících tří letech - tedy do konce volebního období - jde o aritmetický odhad zhruba 20 miliard. To, že někdo vytáhl tuto sumu v plné výši bez vysvětlení o jaký časový úsek jde, ale s argumentací, že je nezbytně nutné co nejrychleji zasáhnout, aby nebyl stát ohrožen, pokládám za ryze účelové jednání. Pokud tyto obavy s námi sdílelo ministesrtvo financí, proč je nechalo několik měsíců bez pozornosti, a teď najednou argumentuje urgentností zásahu a tím, že kvůli rychlosti je nutné schválit rychlá opatření kolem výběru expertního týmu, na kterých se bude podílet někdo, kdo ani neprojde výběrovým řízením? Zavání to korupcí," uvedl dále Hlaváč pro ParlamentníListy.cz.

Podle něj v tuto chvíli může Česko jen spoléhat a přát si, aby Ústavní soud rozhodl pro zrušení retroaktivní daně. 

Ministr financí Miroslav Kalousek však ParlametnnímListům.cz svůj postoj obhajuje. "Ano, nevím, čemu se dá říkat varování, o jakém mluvíte, avšak my jsme potřebovali k dalším krokům pádnou právní argumentaci. A ta přišla až v dubnu, kdy se první zahraniční forma obrátila v této souvislosti na české úřady. Teprve tak máme důvod pracovat na obraně," řekl Kalousek.

Arbitráží hrozí už pět firem

Ta se zatím vyhýbá pouze malým elektrárnám do výkonu 30 kilowattů na střechách domů. Podle dokumentu, kterým nyní argumentuje Kalousek, se již obrátilo na české úřady pět zahraničních firem, které se zřejmě mohou domáhat kompenzace.

Čtěte také:
Fotovoltaika je průser, zaznělo. A prezident Klaus přikyvoval
Fotovoltaika: Politici udělali chybu, potréstáni budou občané

Pokud by stát tyto spory a arbitráže kvůli zpětnému zdanění fotovoltaické elektřiny prohrál. Nárokovaná škoda může dosáhnout až částky kolem 250 miliard korun. Jak ale prozradil Hlaváč z České fotovoltaické asociace, nešlo by o jednorázovou sumu, nýbrž celou řadu sum v dalších 20 letech.

Vláda Kalouskovo apelu vyhověla. Rychle, ve středu v dodatku

Ministr financí přesto požádal vládu, aby mu odsouhlasila jeho plán s vytvořením expertního týmu bez výběrového řízení, což mu posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

A vláda prý skutečně konstatovala, že hrozba sporů z investic do fotovoltaického odvětví představuje dokonce ohrožení základních bezpečnostních zájmů České republiky v oblasti její energetické bezpečnosti.

Čtěte také:
Arbitráž s ČSOB nezvládl Kalousek, kontruje Zeman

Liknavost vlády? Těžko říct, zda došlo k nějaké chybě...

Podle exposlance Oldřicha Kužílka (ODA) a poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, se dá pohlížet na liknavost vlády a ministra financí hlavně v rovině politické zodpovědnosti.

"Ale těžko lze jednoznačně říci, zda udělala vládu chybu. Stejně tak by se jí totiž mohlo vyčítat, pokud by vypsala hned v lednu výběrové řízení na experty v oboru solárních elektráren, a nakonec by se nikdo arbitrážemi ani u soudu nebránil. To, že to bylo uděláno nyní, podle všeho tedy možná i na poslední chvíli, jde o chybu, která se dá nazvat asi jen jako prošustrování politické zodpovědnosti," řekl ParlamentnímListům.cz Kužílek. De facto tak dal za pravdu postupu, který Kalousek zvolil.

Vládní zpráva, která najednou připustila možnou výši škod v řádech sta miliard korun může vyvolávat i dojem, že se výše nárokované škody nadhodnotila, aby se zdůraznilo, jak je situace vážná, a postup určení někoho, kdo to vyřeší bez výběrového řízení, podle zákonné výjimky se patřičně odůvodnil.

Škody by prý mohly být v takové výši, jakou představuje objem důchodové reformy

Server Česká pozice však v pondělí přinesl k celé záležitosti poměrně klíčové vyjádření Radka Šnábla. Právě on byl totiž jmenován poradcem ministra financí a hlavním tvůrcem státní obrany ve fotovoltaických sporech. Se spekulacemi o možném úmyslném nadhodnocení však prý nesouhlasí. A argumentuje jinou studií - tentokrát VŠE z loňského srpna.

Podle ní by totiž prý mohli solární investoři po našem státu kvůli zásahům do fotovoltaiky požadovat dokonce až 560 miliard korun. To je tedy ještě jednou tolik, než jaká částka byla uvedená ve zprávě pro vládu. Server Česká pozice pak přináší i informaci o tom, že Šnábl udělal i vlastní propočty možných škod, a i ty se prý pohybují řádově ve stovkách miliard korun. Nikoli v „pouhých" desítkách.

„Hovoří se tady v nákladech penzijní reformy, kvůli které jsme tu teď měli stávku odborů," řekl serveru Česká pozice Šnábl. „A to už se při vší úctě ke kritikům podřadit pod charakteristiku energetického a ekonomického ohrožení bezpečnosti České republiky dá."

Ministerstvo zatím potvrdilo požadavky od investorů ve výši "jen" 40 miliard korun

"Ministerstvo financí vychází ve stanovení možné výše požadovaných částek na odškodnění v tomto směru, mimo jiné z údajů České fotovoltaické průmyslové asociace (CZECHPO). Můžeme v tuto chvíli tedy potvrdit, že hodnota doposud doručených požadavků investorů zatím přesáhla 40 miliard korun," sdělil ParlamentnímListům,cz mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Doplnil, že Radek Šnábl je poradcem ministra financí a expertem ministerstva v otázkách arbitráží dlouhodobě. Proto na jednání vlády ve středu 15.června žádné další schvalování jeho působení neprobíhalo.

Každopádně materiál, který se ho nepřímo, avšak podle výše sumy o kterou jde, bude zcela zásadně týkat, vláda projednala a schválila. Potvrdil to ParlamentnímListům.cz i mluvčí vlády Jan Osúch.

"Ano materiál zpracovaný panem Kalouskem byl vládou projednán a schválen v předloženém znění. To znamená, že ministerstvem financí navrhovaná výjimka ze zákona o veřejných zakázkách byla vládou ve středu v podvečer (pozn. red. 15. 6., den před stávkou) schválena," reagoval.

Psali jsme:
Zruší ústavní soudci návrh proti zdanění výnosů ze solární energie?

Sledujeme téma FOTOVOLTAIKA

Koláž: hns

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

S extremismem chce letos Ministerstvo vnitra bojovat zejména na internetu, zaměří se na dezinformace a trestnou činnost

18:12 S extremismem chce letos Ministerstvo vnitra bojovat zejména na internetu, zaměří se na dezinformace a trestnou činnost

V boji proti extremismu se chce Ministerstvo vnitra letos zaměřit zejména na trestnou činnost na int…