Jako kůl v plotě: Zoufalý odpůrce vlády vyhlásil generální stávku

27.10.2011 8:44

Generální stávka bude či nikoli? Odboráři, ačkoli o ní hovořili od letošního jara nesčíslněkrát, od ní zatím ustupují, jelikož nemají dostatečnou podporu veřejnosti. Jiné občanské iniciativy k ní sice také vyzývají, ale žádné se dosud nepodařilo dotáhnout svůj záměr do konce - zcela zřejmě ze stejného důvodu jako odborářům. Navíc - z právního hlediska občasné iniciativy svolávat generální stávku tak úplně nemohou. Slávek Popelka, osamělý aktivista proti vládě, však zatím stále s generální stávkou počítá. Dokonce v konkrétním datem - 18. listopadu. Má šanci uspět?

Jako kůl v plotě: Zoufalý odpůrce vlády vyhlásil generální stávku

"Náš národ může obnovit významné postavení, které po staletí mezi ostatními národy právem zaujímal. K tomu je nejdříve zapotřebí, aby byl odstraněn tento korupční režim a současní politici byli nahrazení lidmi vyšších morálních a lidských kvalit. K dosažení tohoto cíle byla
vyhlášena od 18. listopadu generální stávka," uvádí u svého dalšího prohlášení k národu, jež koluje v emailových schránkách tisíců Čechů Slávek Popelka.

PROVOLÁNÍ ZDE

Jelikož je však k vyhlášení generální stávky nutná masová podpora tisíců lidí, vyvolává jeho výzva řadu pochybností. "Ano, jednal jsem i s odbory, ale ony se k tomuto protestu zatím uchýlit nehodlají. prý mají malou podporu lidí a vystřelili by si tím poslední náboj, jak chod věcí zvrátit. Je to hrozná škoda. To budou lidi čekat na to, až bude pozdě?" reagoval otázkou pro ParlamentníListy.cz Popelka.

I z toho důvodu zvažuje, že bude obesílat lidi, jež má ve svém denně se rozšiřujícím adresáři a vyzývat je k tomu, aby tlačili na své odborové organizace a nutili je k tomu, aby na spuštění generální stávky začaly pracovat. "Když by ten tlak byl masívní, snad by se něco dalo dělat. Pevně věřím, že se snad lidé opravdu stihnou probudit dřív než bude pozdě a nebude ani na jídlo," dodal Slávek Popelka.

Čas na generální stávku neuzrál, trvají na svém odbory

Podle šéfa Asociace samostatných odborů (ASO), který je považován za poněkud radikálnějšího odboráře, než odboráři sdružení v ČMKOS, Bohumila Dufka, však podobné aktivity, do jakých se pouští Popelka, naději na velký úspěch skutečně nemají.

Čtěte také:

"Osobně toho pána neznám, nejednal jsem s ním. Bohužel i on musí počítat s tím, že k rozhoupání veřejnosti k nějaké činnosti, je nutná její široká podpora. Nezíská-li si jí, bude to jen bezúčelný výkřik bez odezvy. I my se snažíme lidi přesvědčovat, ale prostě to nejde tak rychle. Zřejmě budou muset všichni pocítit dopady reforem a rozhodnutí vlády tvrdě na své vlastní kůži, aby se rozhodli proti nim vystoupit. To se uspěchat nedá," řekl Dufek ParlamenntímListům.cz. Dodal, že navíc i z právního hlediska mají takovéto malé skupiny potíž generální stávku uskutečnit. Byť i iniciativu jednotlivců, kteří by k sobě přitáhli další skupiny lidí zcela neodmítá.

Čtěte také:

"V roce 1989 vlastně také revoluci spustily nejdříve jednotlivé skupiny lidí, ke kterým se postupně přidávaly další. Takže pokud by pan Popelka přesvědčil spolupracovníky ve firmě, kde třeba pracuje, ti by vytvořili skupinu a  spojili se s místními odbory, jež by požádaly o podporu další skupiny, masová záležitost by z toho být nakonec mohla," vysvětlil ještě Dufek s tím, že i na ASO se obracejí různá občanská hnutí, jež by ráda protesty organizovala, ale která i kvůli naplnění zákonů do toho jí samostatně nemohou.

Čtěte také:

Připomněl ještě, že ASO organizuje protest 25. listopadu. Z jeho formy dosud byl ochoten prozradit to, že se bude skládat z mítinku, protestního pochodu. Nevyloučil však ani to, že by mohla být v souvislosti s ním zastavena opět i doprava. "Vše je stále ve fázi vyjednávání. Uvidíme, na kolik se k nám připojí i další odborové svazy," shrnul Dufek pro ParlamentníListy.cz.

Bubnování proti vládě

Do doby, než by však jeho vize generální stávky mohla být naplněna, snaží se svoji nespokojenost vyjádřit ještě jinak. Bubnováním na bubínky. A nebyl by to on, kdyby ke své činnosti nehledal podporu i u dalších. A to přesto, že na poslední akci, kdy svolal protest přímo před Pražský hrad nakonec bubnovala pouhá hrstka asi dvaceti nespokojenců.

Čtěte také:

"Už tu skoro není co rozkrást, musí se něco udělat. Já to nevzdám, i když to nevyjde třeba ani tentokrát a přijde málo lidí. Oni časem budou přicházet stále víc. I když je mi jasné, že musíme počítat s tím, jako máme stále častěji povahu - tedy že snahu něco změnit musí zaktivizovat jen pár jedinců, ostaní je budou sledovat - třeba i přes to, že s jejich aktivitami budou souhlasit - zpovzdálí. přidají se až v okamžiku, kdy budou vědět, na které straně je vítěz. Tak to bohužel je, takže stovek až tisíců Čechů v ulicích se dočkáme zřejmě časem," uvedl pro ParlamentníListy.cz Popelka.

Čtěte také:

"Moje výzvy k nějaké aktivitě jdou proto napříč všemi lidmi a celým spektrem odborů, sdružení i organizací. Je nutné se prostě ve finále spojit, protože odboráři nemohou vyzvat vládu k demisi, ale mohou vyhlásit stávku, občanská sdružení zase k demisi sice vyzvat mohou, ale zase nemají právně možnost stávku zorganizovat," řekl dále Slávek Popelka s tím, že bude nutné, aby současný režim padl celý. Tedy nejen vláda, ale i hlava státu, premiér, hejtmani i regionální politici. Kdo by je v důsledku rychlého spádu událostí nahradil, však upřesnit neumí.

Zatím si slibuje, že by se protestní bubnování mohlo postupně rozšířit i na centrální náměstí měst vždy každou sobotu ve 14 hodin. I z toho důvodu hledá dobrovolníky, kteří by protestní akce v městech a obcích organizovali.

Věčný rebel 

Slávek Popelka byl rebelem a je jím, soudě podle jeho aktivit, stále. Už na konci osmdesátých let minulého století byl dokonce kvůli svým politicky zaměřeným činům vězněn. Ve své protistátní činnosti býval však i tenkrát spíše individualistou a s tehdejšími chartisty se setkával jen vzácně. Jen jednou od nich využil pomocnou ruku v podobě zajištěného noclehu.

"Popravdě, mnozí se mně už tenkrát příliš nezamlouvali, po pár letech po Sametové revoluci se ukázalo, že má nedůvěra k nim byla oprávněná," přiznal Popelka již před časem ParlamentnímListům.cz.

Kdo je Slávek Popelka?

Novinář a publicista. Koncem osmdesátých let byl několikrát uvězněn za kritické články a výzvy k demonstracím. Na jaře roku 1988 strávil tři měsíce v kriminálu za pokus o založení Strany zelených. Od jejich dnešní politiky se však distancuje.

Dohromady strávil ve vězení více než rok. Studoval celkem na třech vysokých školách, dvě dokončil.

Angažuje se nyní v politickém hnutí OPONA 2009 (OPONA PRÁVA), název vykládá jako Obecnou poradu o nápravě. Slibuje, že se toto politické uskupení zúčastní příštích parlamentních voleb. Jedním z hlavních bodů jejich programu má být omezení moci politiků a politických stran a vyvození nejen morální, ale i trestní odpovědnosti politiků za způsobené škody. Dalším bodem pak má být také obnova normálních - tedy slušných a lidských - poměrů zemi. Podle Popelky je jednou z možných cest, jak toho dosáhnout, přímá volba nového prezidenta - nestraníka, kterému pak budou však výrazně posíleny jeho pravomoci.

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…