BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

  • BOS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,67. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.03.2021 11:15:12

CO BUDE NÁSLEDOVAT?

CO BUDE NÁSLEDOVAT?

Vzpomínám na to, jak jsem se jako malý kluk občas popral. To snad zažívají kluci všech generací, i té dnešní. Konflikt vždy začínal poznenáhlu: nejprve urážka, posměch, pokus o zostuzení, teprve poté došlo na pěsti. Stejně, jako je tomu v politice.

 

CO BUDE NÁSLEDOVAT?

Ladislav Petráš

člen ÚR politického hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

21. března 2021

Vzpomínám na to, jak jsem se jako malý kluk občas popral. To snad zažívají kluci všech generací, i té dnešní. Konflikt vždy začínal poznenáhlu: nejprve urážka, posměch, pokus o zostuzení, teprve poté došlo na pěsti. Po čase, tak jak člověk dostává rozum, řeší sporné věci jinak. Alespoň to tak dělá většina rozumných dospělých lidí. V poslední době jsme však svědky toho, že řešení sporů i mezi dospělými nabývá na agresivitě. Ne, nechci psát o incidentu, ke kterému došlo při fotbalovém utkání Glasgow Rangers - Slávia Praha. Chci psát o urážce prezidenta Putina, jíž se dopustil prezident USA Biden. A vlastně, proč průběh zmíněného fotbalového zápasu nevyužít jako příklad?

Nikdo snad nepochybuje o tom, že fotbal se musí hrát podle schválených pravidel, jinak by to nebyl fotbal. Úvod zápasu se vyznačoval převahou hráčů Glasgow Rangers. Měli územní převahu, ale chybělo její reálné vyjádření - gól. Rangers přitvrdili hru, ale pořád to ještě bylo v rámci pravidel. Hráči Slávie se ukázali jako efektivnější a vstřelili gól - což ve své podstatě znamená zisk - možnost postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. Hráči Rangers znervózněli a přešli ke hře, která v některých případech s fotbalem a jeho pravidly neměla nic společného. Použili dokonce brutální způsob hry, který měl nejen zastrašit soupeře, ale vyřadil mu jednoho z klíčových hráčů. Když ani to nepomohlo, pokračovali v zákeřné hře a svojí brutální hrou a zákeřností provokovali hráče Slávie. Rozhodčí, který měl zabezpečit dodržování pravidel hry, připustil pravidla jiná tím, že byl benevolentní k porušování pravidel oficiálních.

Fotbalová hybridní válka - nařčení hráče Slávie z rasismu. Vždyť to se dnes nosí. Místo fotbalu začaly fyzické útoky mezi hráči. A po skončení fotbalového zápasu, jako ta třešnička na dortu - zákeřné fyzické napadení hráče Slávie v chodbě stadionu a to za přítomnosti trenéra Rangers!!! Výsledkem je to, že místo řešení základního problému - nedodržování fotbalových pravidel ze strany týmu Rangers, řešíme údajný rasistický výrok jednoho hráče Slávie (jen tak mimochodem, v mužstvu Slávie je šest hráčů černé pleti). Nepochybuji o tom, že přijdou i návrhy na vyloučení Slávie z této mezinárodní fotbalové soutěže. Jaképak fair play. Na to se nehraje. Hraje se pro zisk.

Co že to má společného s urážkou prezidenta Putina? Ve své podstatě je tam obsažena stejná metodika, jako v tom fotbalovém zápase. Také existují pravidla pro jednání států na mezinárodní scéně. Avšak tato pravidla platí především pro ty malé a slabé. Pro ty velké a silné platí jen tehdy, pokud je to v jejich zájmu. Americký prezident Biden, v jednom svém rozhovoru označil prezidenta Putina za "zabijáka". Tento výraz bych spíše předpokládal u kovboje-pasáka krav v nějaké laciné kovbojce, než u prezidenta USA. Důvodem pro takové označení mělo být údajné vměšování Ruska do amerických voleb a pokusy o likvidaci Navalného a dalších ruských opozičních politiků. Za to, podle slov Bidena, Rusko "zaplatí".

Tento konflikt, pokud pomineme "urážku na prezidentské úrovni", by sám o sobě nepředstavoval základní problém. Podíváme-li se však na to z hlediska širších souvislostí, vychází nám to poněkud děsivěji. Například náčelník amerických ozbrojených sil v Evropě generál T. D. Wolters dne 24. února prohlásil: "Bez ohledu na široké mezinárodní odsouzení a pokračující ekonomické sankce vytváří Rusko i nadále destabilizující ohniska neklidu a tak zůstává přetrvávající existencionální hrozbou pro USA i pro naše evropské spojence." Dále řekl, že smyslem ozbrojených sil USA dislokovaných v zahraničí, je tvorba míru a USA toho dosáhnou, i kdyby měly anektovat Rusko. "Soupeříme proto, abychom zvítězili", dodal. Tak trochu mně to připomíná heslo: My ten mír uhájíme, i kdyby neměl zůstat kámen na kameni.

Takže to, co jsem dosud napsal o vztazích RF - USA můžeme charakterizovat, v souladu s příměrem fotbalového zápasu k "přitvrzení hry". Co bude následovat?

Podívejme se na květen tohoto roku. Bez ohledu na koronavirovou pandemii se chystá jedno z největších vojenských cvičení vojsk NATO v Evropě. Cvičení Defender Europe 2021 má probíhat v měsících květnu a červnu za účasti více jak 30 000 vojáků z 26 členských a některých partnerských států NATO. Struktura zúčastněných útvarů a svazků (82. výsadková divize a 173. výsadková brigáda) armády USA jasně charakterizuje cíle cvičení. Vždyť výsadkové vojsko se nepoužívá k obranným úkolům, ale právě naopak - k útočným operacím.

Ale to ještě není vše. Podívejme se na Ukrajinu. V měsících únoru a březnu zjišťujeme zvýšenou aktivitu ozbrojených sil Ukrajiny proti Doněcké a Luhanské republice, vše v rozporu s Minským protokolem z roku 2015. Prezident Ukrajiny V. Zelenskyj v měsíci březnu prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly budou schopny v květnu vojensky řešit situaci v uvedených oblastech, včetně návratu Krymu pod vládu Ukrajiny. Jaká to shoda v oblasti vojenských aktivit ukrajinských ozbrojených sil se cvičením silného uskupení armád NATO a zároveň v termínu cvičení NATO a "vojenského řešení" problémů Ukrajiny!!!

No a záminka? Ve fotbalovém zápasu to byla údajná rasistická urážka. V našem politickém příběhu je to údajné vměšování RF do prezidentských voleb v USA. Nevím, jak se RF angažovala ve volbách prezidenta USA. Jsou ale zcela konkrétní a prokazatelné  doklady o tom, jak politické elity USA ovlivňovaly nejen volby, ale politickou a bezpečnostní stabilitu "vývozem US demokracie" pomocí různých barevných i nebarevných revolucí. V neposlední řadě jsou to i významné zásahy do vnitropolitické situace v Bělorusku, ale i v samotné RF. Co jiného je možno vidět za akcí "Navalnyj" a dalších obdobných pokusů změnit politickou situaci v RF?

No a tak, jako v tom fotbalovém příměru budou následovat další sankce. Možná i na půdě OSN?

Abychom přidali i další faul ze strany USA. Prezident Biden začátkem února na jednání se svým ministrem zahraničí A. Blinkenem prohlásil: "Diplomacie je zpět." ... "Velmi vás potřebujeme a já vám důvěřuji." Ve dnech 18. - 19. 3. 2021 probíhalo jednání na Aljašce mezi delegacemi USA a Číny. Ministr A. Blinken začal jednání tím, že napadl dodržování lidských práv v Číně a přidal i další výtky. Opravdu diplomatické jednání. Skončilo to tím, že neproběhla ani společná večeře účastníků jednání. Pokud toto má být v souladu s důvěrou prezidenta Bidena, tak je to opravdu "vrcholné číslo" diplomacie při "tvorbě míru" ze strany USA. Z uvedeného vyplývá, že USA vedou boj na vícero frontách zároveň.

Takže co můžeme očekávat? K urážkám, posměchu a ostouzení již došlo, nyní zbývají akorát ty pověstné "boxerské rukavice". Pokud k nim dojde ve fotbalovém prostředí, může z toho být ostuda, případně příkoří pro jeden z mančaftů. Život, i ten fotbalový půjde dál. Svět se pro to nezboří. Pokud však jde o ty boxerky v politice, může to dopadnout špatně. Ten červený knoflík na "atomovém kufříku" vyžaduje odpovědnost a ne kovbojský přístup. V opačném případu se svět zbořit může.

Takže, co bude následovat ...?

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama