Dan Kresa

  • Svobodní
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,63. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.10.2015 13:00:00

Jaký je český národní zájem? Aneb quo vadis republiko?

Jaký je český národní zájem? Aneb quo vadis republiko?

Snad každý vyspělý národ světa má svůj národní zájem, který se snaží naplňovat. Jaký je však ten náš? Existuje vůbec něco jako český národní nebo se jenom necháváme vést proudem času?

 V téměř krizovém roce 1937 vydal poprvé uherskohradišťský rodák Jan Antonín Baťa svou knihu „Budujme stát pro 40 000 000 lidí“. Ačkoliv již hodně vody uteklo, jeho dílo zůstává stále aktuální. Odpovídá nám na dnešní palčivé otázky české společnosti. Co tedy chceme? Jak má naše republika vypadat? Co je náš cíl? Zde vidím odpověď jedinou, smělou a při společném úsilí velmi reálnou:

Našim cílem je stát se hospodářsky, technicky, kulturně a vzdělanostně nejvyspělejší a nejbohatší zemí Evropy. A následně se stále zdokonalovat.

Jakkoliv utopicky může tato věta znít, tak vůbec není nereálná. Podívejme se na další země, které si podobný cíl vytyčily a poměrně rychle jej dosáhly. Vzpomeňme si například na Německý hospodářský zázrak či na vývoj státu Izrael, který dnes patří na špičku mezi státy s nejpokročilejší vědou a výzkumem. Vytáhněme hlavu z písku a nahlédněme do našich dějin. Zjistíme, že první Československá republika se řadila mezi nejvyspělejší země světa. Jak se k našemu cíli dopracovat?

Baťa se zaměřuje především na otázky dopravní, administrativní a vzdělávací. My se však dnes bohužel, kvůli neschopnosti dosavadních politických elit musíme zaměřit na daleko více úkolů např. problémy bezpečnostní. Co a kde bude potřeba vykonat?

1. Doprava

Silniční a dálniční síť je pro stát to stejné, co tepny a žíly pro lidský organismus. V případě našeho stát dochází k situaci, že se organismus trpí nedostatkem tepen a žil, a mnohé z nich jsou ještě k tomu ve fatálním stavu. Doprava přináší obchod a ten zase pracovní místa.  Díky práci lidé získají peníze a ty investují zejména do svých rodin. Naším úkolem je tedy spojit všechna krajská a větší města dálnicí. Navíc dálnicí, která bude placena pouze z národního rozpočtu. Občan si tak nebude muset kupovat žádné známky a dopravce krabičky.

2. Administrativa

Když se státu hospodářsky daří, rostou i mzdy a spokojenost obyvatel. Hospodářství však dusí vysoké daně, přemíra byrokracie, bretschneiderovský úřednický aparát či neustále změny zákonů, ve kterých už se přestávají orientovat i odborníci. Proto potřebujeme zeštíhlit státní správu, snížit daně, zjednodušit komunikaci s úřady a vyřizování různých povolení a nezbytností, v neposlední řadě také zrušit některé nesmyslné zákony. Vše bude přehlednější, jednodušší a především pro pracující a podnikající levnější.

3. Vzdělávání

Zde pozorujeme delší dobu značnou potřebu reformy celého vzdělávacího systému. Během dvaceti let nám rapidně přebujelo vysoké školství, ačkoliv uplatnění absolventů v jejich oboru dosahuje nízkých čísel. Zároveň chodí spousta mladých lidí do školy pouze kvůli zisku titulu, který bohužel kvůli nereálným požadavkům potřebují k výkonu své práce. Ztrácí tak drahocenný čas během, kterého jíž mohli sbírat pracovní zkušenosti a vydělávat si slušné peníze. Je tedy třeba snížit počty veřejných vysokých škol. Taktéž více podpořit školy střední a základní. Zejména rozvázat ruce firmám a ředitelům škol, tak aby studenti již na škole měli větší možnost praxe a hlavně, aby po absolvování závěrečných zkoušek měli jisté zaměstnání.

4. Bezpečnost

Pokud bychom se podívali na armádu ČSR v roce 1937, následně ji porovnali s vojsky okolních státu a to samé udělali s nynější, čekalo by nás nepříjemné zjištění. Naše armáda je dnes v mizerném stavu a za skutečnost, že velmi dobře plní své úkoly vděčíme pouze našim vojákům, kterým se svojí pracovitostí a odvahou vyrovná málokdo. Našim úkolem je znovu postavit armádu na nohy. Potřebuje více prostředků, které se však musí investovat rozumně. Zároveň prohlubme bezpečností spolupráci se zeměmi V4, Velkou Británií, Izraelem a Balkánskými státy. Vše čiňme v zájmu zachování naší samostatnosti a zesílení obranyschopnosti státu. 

Naši cílům pak podřiďme veškeré jednání a konání. Nezapomínejme na otázky morálky. Chceme vybudovat nejsilnější demokratický stát v Evropě a nikoliv nafoukanou a oblbující diktaturu, kterou zde zkoušelo tvořit uskupení levicových stran s patetickým názvem Národní fronta! Mnoho lidí již dnes na našem národním zájmu pracuje a to často zcela nevědomky. Jedná se o učitele, přírodovědce, historiky, pracující, podnikatele….Ovšem také zde existuje početná skupina lidí, kteří nechtějí, aby se náš stát rozvíjel, a všemožně hází pracujícím a podnikajícím klacky pod nohy. Do této směsice patří podporovatelé zvyšování daní, nárostu administrace a byrokracie, individua využívající dotace z (ne)ziskovech a jiných organizací, obhájci odebírání práv obcím i občanům, fanoušci špiclování, udávání a veřejní zlodějové.

Záleží na osobní rozhodnutí každého z nás, zda se ztotožní s výše zmíněným národním zájmem a vezme jej i za zájem svůj vlastní. Pokud budeme táhnout společně za jeden provaz. Odevzdáme republiku našim dětem v lepším stavu, než jsme ji přebírali. Důležité není přežít, ale něco dobrého po sobě zanechat. Něco, na co se dá s hrdostí a úctou vzpomínat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama