František Karel Ladislav

Samostatný kandidát do zastupitelstva Strakonic za NOB
  • NOB
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.12.2019 10:15:00

Krachne Teplárna Strakonice?

Krachne Teplárna Strakonice?

Může za špatné hospodaření Teplárny majoritní akcionář - vedení města, nebo česká vláda, podléhající mezinárodním ekoteroristům?

Vážení čtenáři,

zamýšlel jsem se, jak koncipovat svou dnešní úvahu, aby nevyzněla jako senzace, či jako negace všeho, co se ve Strakonicích děje. Vedly mě k tomu postoje všech stran, které se dají rozdělit do třech skupin.

Hlavním proudem je Strakonická Veřejnost. Ta válcuje všechny ostatní, používaje přitom argumenty pravdivé i zavádějící. Má své voliče, prozatím, jisté, tak si to může dovolit. Druhá, početně největší je směsice stran, které sice mají svůj program, ale bojí se názorové konfrontace s momentálním hegemonem, tak raději nic a nikoho nekritizuje a pro jistotu ani nenabízí solidní volební témata. Třetí pak je dvojstrana bývalého starosty a jeho mluvčího z Moravy, jemuž osobně bych nerad jakkoliv pomáhal v kampani. Jenomže věc se má tak, že to, o čem chci psát, vědí všichni.

Než začnu, dovolte mi krátce vysvětlit, proč kandiduji a s jakým úmyslem. Budete-li míti něco z toho za dobré, dejte mi 14. prosince svůj hlas. Zbude vám jich ještě dvacet, ty můžete dát buď jedné celé straně tím, že zaškrtnete onu stranu a mě. Poslední z jejich kandidátky hlas nedostane. Nebo můžete své další hlasy rozdělit napříč všemi strana tak, že jejich součet bude maximálně jednadvacet.

Nemám koho volit. Nemyslím si, že vláda Jihočechů dělala vše špatně, ani že Strakonická veřejnost dělala vše dobře. Ostatní strany mě nezajímají, protože nemají politicky schopné kandidáty a jejich programy jsou nemastné, neslané. Chci se na politické dění ve městě dívat prizmatem národním, což legitimní přístup, který se zde doposud neuplatňoval.

tstJde mi o to, abychom si dobrými úmysly nedláždili cestu do pekla. Ne vše, co se na první pohled jeví jako perfektní, má dlouhodobě příznivé účinky. Předně se nedomnívám, že dávat vše zdarma je prospěšné městu a jeho rodilým občanům. Strakonice se vylidňují, je tu málo práce a nedostatek bydlení. To výhledově příští zastupitelstvo nevylepší, proto ani nenavrhuji blbosti, které sice pěkně znějí, ale nemají reálné řešení. Nadto nemám ni potřebu slibovat opravy silnic, chodníků, bezpečnost, podporu sportu a další. Myslím si, že je to povinností každého, kdo vede město.

Byl bych rád, aby se do Strakonic stěhovali lidé, kteří nám budou prospěšní. Duševně i materiálně bohatší, aby pro ně nebyl problém si zaplatit moderně provozovaný svoz odpadů a kvalitní MHD. Chudé a sociální případy nám budou pouze na obtíž.

Mám tři předvolební hesla, která uvidíte na plakátech, jsou jimi:

NE průmyslové zóně

ANO koupi hotelu Bavor

NE odpadům zdarma

Teplárna nevzkvétá

Jako dalších devět volebních subjektů, dostal jsem i já dvě otázky z Českého rozhlasu České Budějovice. Druhá zněla takto:

,,Strakonická teplárna čeká letos ztrátu 30 až 40 milionů Kč. Je podle vás hospodaření Teplárny v pořádku? Jestliže ne, jaké řešení navrhujete?“

Byl jsem tím velmi zaskočen. Už proto, že jako  minoritní akcionář jsem se o tom nedozvěděl na mimořádné valné hromadě. Na otázku, odkud čerpal ČRo své údaje bylo mi odpovězeno, že od ČTK, ze začátku září. Začátkem listopadu zveřejnilo vedení TST oznámení, že vše je na dobré cestě, neb ještě v březnu to vypadalo tak, že ztráta bude 80 milionů, ale že úspěšným hospodařením se daří propad minimalizovat. Nikdo soudný nemůže brát vážně jejich vysvětlení, že za to mohl bývalý generální ředitel, proto se k této dětinské taktice nebudu ani vyjadřovat.

Když jsem psal svou úvahu pro týdeník Strakonicko, netušil jsem, jak zle je na tom TST po finanční stránce. Článek jsem končil konstatován, že katastrofám, které se na české teplárenství valí, by se mělo zabránit pozvolným, ale stálým navyšováním ceny tepla. Situace se od té doby zhoršila nejen ve Strakonicích, ale hlavně na vládní úrovni. Babiš, přestože byl odborníky neustále nabádán k využívání našich fosilních zdrojů, podlehl Evropské unii a před pár dny, aniž by to kdo zaregistroval, vyhlásil program Dekarbonizace. Je vymalováno, řekl by hospodský básník. Česká republika se pustila do útlumu a později i ukončení těžby uhlí. Emisní povolenky na CO2 stále zdražují a tlačí všechny uhelné teplárny a elektrárny do krachu. Bez relevantního, viditelného a finančně zajištěného postupu plánované změny zdrojů vytápění.

S takovou propracovanou sviňárnou by nedokázal úspěšně bojovat ani kouzelník.

Otázka tedy nestojí, zda uhelné teplárny v ČR, včetně TST, krachnou, ale kdy a jak moc to bude bolet. Chceme-li si ve Strakonicích udržet ještě pár let současný způsob vytápění domácností a podniků, ohřevu vody a výroby elektřiny, je minimální ekonomickou nutností navýšení ceny pro koncového odběratele. Výpočty – o kolik, by měli udělat odborníci, ne politici.

PS: Dnes večer, 9.12. v 18:05 vysílá Český rozhlas České Budějovice předvolební spoty všech deseti kandidujících stran.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama