Ing. Pavel Pustějovský

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

12.06.2019 16:17:12 - jana HK

Máte dost hlasů a přesto jste nedokázali šmejdy zastavit? Proč? Vám nevadí, že okrádají bezbranné lidi?

Dobrý den, shlédl jste pořad Infiltrace? Pokud ne, podle mě byste měl. Jasně se tam ukazuje, že tzv. šmejdi, dál okrádají lidi, jen si našli jiné cesty, metody zůstávají ale stejně nelidské. Jak je možné, že jste to nebyli schopni vyřešit? Tady přeci nejde o pravici nebo levici, ale opravdu o lidi. To nejste schopni se v jejich prospěch dohodnout? Nejhorší je, že se člověk nemá šanci ani bránit. Společnost vás podvede a ožebračí, zanikne, a i kdybyste soud vyhrál po kom máte vymáhat škody? Ti samí lidé si ale zakládají nové společnosti a dál obchodují s důvěrou lidí. Pak zase zaniknou…A proč policie často případ neřeší, protože podle ní jde o civilní spor a ne trestný čin? Jak je také možné, že si někdo kupuje celé databáze kontaktů? Proč nikdo více nekontroluji činnost call center? Proč se nezakáže prodej přes telefon? Pokud není možné odstoupit třeba do 3 dnů od všech uzavřených kupních smluv /výjimkou bych povolil max na věci na zakázku/.Proč je podvodník chráněn víc než podvedený?

Odpověď

26.06.2019 12:21:01 - Ing. Pavel Pustějovský
Vážená paní Jano, děkuji Vám za Váš dotaz. Jedná se o téma, které se mne velmi dotýká. Souhlasím s Vámi, že proti tzv. šmejdům je nutné přitvrdit.

Ve svém profesním životě i ve Sněmovně se věnuji primárně energetice. A i v energetice jsou tzv. šmejdi. Asi každý z nás zažil na vlastní kůži podomního prodejce s elektřinou nebo plynem. Vydávají se často za zástupce jiných energetických společností, spotřebitelských sdružení nebo si nějaký důvěryhodný název subjektu bez problémů vymyslí. Parazitují na dobrém jménu korektních dodavatelů energií. Vyskytly se i případy, kdy se podvodníci vydávali rovnou za zástupce státních úřadů, například Energetického regulačního úřadu nebo České obchodní inspekce.

Nejčastěji míří na nejslabší skupinu populace – seniory. Ti pak nevědomky mění dodavatele energií, přestože to pro ně nemusí (a často není) být výhodné. Někdy podepisují změnu dalšího dodavatele dříve, než vůbec došlo k jejich faktickému přechodu k dodavateli předchozímu.

Vnímám, že se tzv. šmejdi obecně přesunuli k podomnímu prodeji ale také například k emailům nebo telefonu. Vězte, že je mnoho typů smluv, které lze uzavřít telefonicky. A možnost uzavřít smlouvu po telefonu se dokonce rozšířila po účinnosti nového občanského zákoníku v roce 2014. Málokdo ví, že je možné se i telefonickým nevyžádaným nabídkám bránit. Učiníte tak tím, že necháte přes vašeho operátora do veřejného telefonního seznamu uvést u Vašeho čísla informaci, že si nepřejete býti obtěžováni tímto typem telefonátů. Pokud pak telefonát i přesto přijde, máte snazší postup, jak telefonujícího obchodníka nechat postihnout.

Elektronická komunikace a tzv. nevyžádaná obchodní sdělení jsou v kompetenci Úřadu na ochranu osobních údajů. Spotřebitelé by se neměli bát se na úřad se svými podněty obracet, úřad je v postupu proti obtěžujícím emailům poměrně důsledný. Lepší výchozí pozici mají občané i díky evropskému nařízení GDPR.

Ve všech případech nezbývá než poradit ostražitost. Ruku na srdce, kolik z nás často na internetu odklikne souhlas a ani nevíme, s čím jsme právě souhlasili. A to nemluvím ani o téměř automatickém odklikávání souhlasu se všeobecnými obchodními podmínkami při nákupu zboží na internetu. Přátelům vždy radím, dejte si schválně někdy tu práci a podmínky si zkuste přečíst, jde často o zábavné čtení, u kterého ovšem mrazí, s čím vším právě souhlasíte.

U některých praktik tzv. šmejdů bych se nebál v individuálních případech uvažovat o podání trestních oznámení. Vždyť trestní právo má být nástrojem ochrany právě v případech, kdy pachatelé zneužijí mezer v jiných zákonech a jiného zastání se občanu už nedostává.

Pokud se vrátím zpět k energetice, tam se nedávno korektní dodavatelé spojili se státními orgány a podepsali deklaraci na ochranu zákazníků proti tzv. energetickým šmejdům. Vedle čtrnácti seriózních dodavatelů energií, kteří pokrývají přes 80 procent trhu, deklarace ideově spojuje i Svaz obchodu a cestovního ruchu, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekcí a Energetický regulační úřad. Deklarace má přispět ke kultivaci trhu s energiemi a jednotlivé společnosti se v ní zavázaly k dodržování dobrovolných pravidel seriózního prodeje energií. Nekorektní firmy mimo deklaraci by tak měly postupně z trhu vymizet.

Tvrdým nástrojem bude novela energetického zákona, kterou chystá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Cílem je praktiky tzv. šmejdů v energetice zcela vymýtit a to například tím, že bude možné od podepsaných smluv odstoupit bez sankce. Novelou se budu ve Sněmovně podrobně zabývat.

Jako perlička na závěr, v průběhu psaní této odpovědi mi na mobilní telefon volal „smluvní partner“ jednoho korektního operátora, který mi nabízel „jak ušetřit“. Odmítl jsem. Přeji Vám hezký den.