JUDr. Jaroslava Janderová

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • konrolní výbor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,11. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24. 4. 2016 11:45:00

I vládní strana musí respektovat rozhodnutí soudu

I vládní strana musí respektovat rozhodnutí soudu

ČSSD se rozhodla zatím nezaplatit peníze, které na ní vysoudil advokát Altner. Jakkoli můžeme soudní rozhodnutí i další okolnosti kauzy považovat za poněkud kontroverzní, je to od sociálních demokratů bezprecedentní postup.

Postup, který zásadně nabourává principy fungování právního státu.

Správný postup je totiž pouze jeden. Podřídit se rozhodnutí soudu, zaplatit, a pak se v případě úspěšného dovolání domáhat vyplacených prostředků nazpátek. Cokoli jiného je dvojnásobně špatně. V první řadě jde o nerespektování soudního rozhodnutí. Ve druhé, ale rozhodně neméně důležité o mimořádně špatný a nebezpečný příklad chování.

Co si asi tak řekne běžný dlužník? Aha, tak vládní strana nemusí respektovat nařízení soudu a platit své dluhy? No tak proč bych to měl dělat já? Sociální demokraté svým postojem vyvolávají precedens, který se může celé České republice vymstít. Měli by si toho být vědomi a urychleně věc napravit.

Poté by bylo na místě vyvolat debatu, jak je možné, že někdo (v tomto případě Altner, což potvrdila i soudkyně ve svém rozsudku) celé roky zdržuje soudní proces, a soud mu následně přiřkne i za toto období penále a úroky, které původní částku, o níž byl spor, znásobí.

Nejde totiž o nic ojedinělého. V podobné situaci se ocitla spousta drobných dlužníků. Stejně tak by se měla vést debata o nákladech na exekuce, aby se už nestávalo, že někdo zapomene zaplatit například pokutu v řádech stokorun a za pár let má platit desítky tisíc.

Jsem přesvědčena, že by tuto debatu ráda s ČSSD vedla i opozice a byl by všeobecný zájem, dobrat se legislativních úprav, které podobným situacím do budoucna zabrání. Ale tuto debatu je možné vést až poté, co sociální demokraté podle rozhodnutí soudu zaplatí. V opačném případě by totiž šlo o podkopání důvěry v nezávislou justici a soudní moc jako třetí pilíř demokracie.

Premiér Sobotka řekl, že strana bojuje o přežití. ČSSD považuji za naprostého ideového protivníka. S mnoha názory této strany na směřování České republiky naprosto nesouhlasím, ale na druhou stranu jde o demokratickou stranu s mnohaletou tradicí. V tomto kontextu sociálním demokratům rozhodně nepřeji úpadek nebo zánik. Ovšem její záchrana nesmí být postavena na porušování českého práva. Tím by totiž ČSSD podkopala i své vlastní tradice, o které se opírá.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama