Jan Koros

Člen KSČM
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.06.2019 20:51:48

Rozvoj měst za socialismu a dnes

Rozvoj měst za socialismu a dnes

Proč je rozvoj měst účinější za socialismu než za kapitalismu? Po roce 1989 se změnou systému přišlo i mnoho nešvarů...

  Rozvoj měst přímo souvisí s kvalitou místa, která hraje určitou roli ve spokojenosti s naším životem. Zabýval jsem se ve své studijní práci kvalitou života a pocitem štěstí ve vztahu k místu. Z práce jsme zjistili, že spokojenost je částečně „centralizovaná“. To je problém, který souvisí s nerovnoměrným rozvojem. Proto je socialismus nejlepší řešení rozvoje územních celků, jelikož v socialismu lze regulovat a zasahovat do trhu a automaticky plánovat rozvoj v regionech, které nejsou kvůli kapitalismu v takovém stupni rozvoji. Tento rozvoj nemůže vyřešit ani „neviditelná ruka trhu“, jež se po roce 1989 stala oblíbenou frází politických elit.                                                                                       
  Jsem ve Výboru pro rozvoj města a památky v České Lípě. Právě Česká Lípa je unikátní případ, protože za 30 let se v tomto městě nic nevybudovalo. Nebýt socialismu, není v České Lípě žádný větší nákupní dům, silnice, mnoho sídlišť nebo mnoho budov v centru. Je velmi smutné, co se zde dělo po roce 1989, místo toho, aby se nová politická elita poučila z opravdových chyb, které se staly, tak nová politická garnitura ve městě začala rušit a omezovat řadů věcí, co minulý režim vybudoval. Příkladem je pozice městského architekta, který ve městě byl a měl důležité slovo na rozvoj města a opravu budov. Místo toho se zadávaly zakázky či studie za spoustu peněz (například na vybudování koupaliště), které nakonec nebyly ani uskutečněny. Toto je přímé vyhazování peněz jako důsledek kapitalistického trhu, ve kterém jde pouze o peníze a nikoli o zájmy lidí. V současnosti se o zřízení funkce městského architekta opět jedná, bohužel za třicet let, co tu nebyl, ty projekty nedoženeme.  Pokud si uvědomíme rychlost, se kterou se dříve budovaly nové silnice, dálnice, budovy a celá sídliště (ještě k tomu se starou technikou), tak je udivující, že dnes někdy na zadávání projektu čekáme i celá léta.                                                                                                                                                                
  Fakta – byly postaveny přehradní nádrže – Slapy, Orlík, Krušperk, Fláje, Jesenice, Horka, Skalka, Žlutice, Mostiště, Nechranice, vodní nádrže ne Želivce a mnoho dalších. Byly elektrifikovány železnice, vybudované metro, dálnice, nemocnice (Bulovka, IKEM, Motol…), lázně (Thermal), obrovská bytová výstavba – desetitisíce paneláků, televizní centra, průmyslové závody včetně hutí, skláren, chemiček nebo výroben. Teď si představte, kdyby se tyto věci měli postavit dnes… Existovalo bezplatné školství a zdravotnictví. Stát byl soběstačný a zemědělská výroba na vysoké úrovni, byť kvantita výrobků nebyla, platila ovšem jejich kvalita             
  Často v rozvoji města hraje důležitou roli i územní plán. Územní plán schvaluje zastupitelstvo města, které v této oblasti nemusí a obvykle nemá žádnou odbornou působnost. Dříve územní plán schvaloval sbor odborníků v kraji (nikoli v obcích). Často tak může být nedokonalost územního plánu překážkou v rozvoji měst, krajů a celé České republiky a může tak docházet k ovlivňování výrobními zájmy. Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama