Marek Novák

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.02.2020 9:49:36

Nechci Čunkův pomník, chci rychle moderní nemocnici pro občany

Nechci Čunkův pomník, chci rychle moderní nemocnici pro občany

Ministerstvo vnitra vyzvalo hejtmana Čunka, aby znovu a řádně projednal v zastupitelstvu výstavbu nové nemocnice v Malenovicích, ten to ignoruje a stále tlačí svůj pomník.

Ministerstvo vnitra má obavu z toho, že se opět bude mluvit a nevýhodách jím navrhovaného řešení, nedostatcích projektu, nezajištěném financování a zásadně podhodnocené ceně? Jistěže to mohou být důvody, proč nechce seriózní debatu. Když tato v minulosti proběhla, tak projekt zastupitelé neschválili. Proto musel zvolit řešení schvalovat bez diskuse, mimo program, a v zákulisí vyhandlovat hlasy. 

Nelíbí se mi to, protože jsem proti výstavbě nemocnice v parametrech, které hejtman představil. Zároveň zdůrazňuji, že jsem pro co nejrychlejší modernizaci krajské nemocnice v současných prostorách. Posudky odborníků a zkušených lidí ukazují, že to je možné, finančně reálné a vznikne nemocnice, které je ve světě obvyklá, moderní a splňuje všechny aktuální trendy.
A jaké jsou argumenty? Čunek nabízí monoblok a tvrdí, že je to jediná možná cesta. V současném areálu je možné vybudovat polyblok (samostatné objekty, avšak moderně propojené v podzemí nebo nadzemí), což je ve světě běžný trend. Čunek tvrdí, že nemocnice bude stát stavebně 7 miliard korun a zdravotnické technologie 700 milionů. To je nesmysl, všechny odborné studie uvádí, že zdravotnické technologie a dobudování sítí stojí minimálně to, co stavba, případně ještě více. Celková cena by se tak mohla vyšplhat na astronomické částky mezi 14 až 20 miliard korun. K tomu Čunek zlikviduje a dehonestuje všechny dobré a nákladné investice, které byly v posledních letech provedeny v současném areálu. Vynaloží peníze na budování celé infrastruktury (vodovod, kuchyně, čističky, připojení sítí a plno dalších věcí za možná až 2 miliardy korun), která ve stávajícím areálu je. Nemá zajištěno komplexní financování, vidí maximálně na 5 miliard korun a pak bude hledat další peníze, aniž tuší, jak se bude vyvíjet ekonomika, jaké budou úrokové sazby, kolik nemocnice získají od pojišťoven. To je krajně nezodpovědné. Ohrozí celý rozvoj kraje a jeho investice v jiných oblastech, protože na ně nezbudou peníze. Stavbu nemá připravenu, stavělo by se mnohem déle než tvrdí. V současném areálu jsou věci připraveny, a pokud by nenechal hejtman trestuhodně propadnout stavební povolení na novou internu, mohly směřovat k dokončení příprav a postupné realizaci. Generel připravený v roce 2008 by při mírných úpravách udělal z Krajské nemocnice Tomáše Bati funkční moderní zařízení třetího tisíciletí za nesrovnatelně menší náklady. 


Kompletní shrnutí expertních stanovisek naleznete na: https://www.mareknovak.eu/uploads/download_items/5e3aac09b8000_Koncept__KNTB,_v%C4%8D._p%C5%99%C3%ADloh.pdf


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama