RNDr. Miloš Vystrčil

  • ODS
  • Jihlava
  • předseda Senátu
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,02. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.09.2016 14:05:00

Obnova památky vojákům Československé armády

Obnova památky vojákům Československé armády

Dne 26. září 1947 nedaleko Telče u Dolní Vilímče tragicky zahynuli dva vojáci základní služby, svob. Jaroslav Barták a voj. Stanislav Gerneš.

 Základní vojenskou službu vykonávali v Jemnici. Zmíněný den byla část posádky povolána do Nové Říše v rámci operace proti Banderovcům, kteří měli oblastí mezi Novou Říší a Telčí údajně procházet na západ.

Špatnou organizací vojenské operace se stalo, že v podvečer, když byli na určeném stanovišti u Dolní Vilímče, si je jiná jednotka Československé armády, složená z bývalých partyzánů, spletla s Banderovci a zastřelila je. Pozůstalí nechali na místě neštěstí postavit malý pomníček, který měl tragedii, a hlavně oba muže, připomínat. Po roce 1948 nebylo možné o této události otevřeně hovořit. Následovala kolektivizace, díky které se pomníček octl uprostřed velkého lánu, a postupně jej devastovala zemědělská technika. Pamětní deska, která na něm byla osazena, se ztratila... Na neštěstí se tak postupně zapomínalo.

V loňském roce se o událost začali zajímat regionální badatelé. Díky pamětníkům a místním kronikářům bylo nakonec objeveno i torzo pomníčku. Na základě iniciativy telčského kronikáře Oldřicha Zadražila a senátora Miloše Vystrčila, v jehož senátním obvodu místo neštěstí leží, bude 23. září ve 14 hodin na místě tragédie odhalen restaurovaný kříž, který bude tragickou událost a oba mladé muže trvale připomínat. Odhalení se zúčastní oficiální delegace Armády České republiky. Součástí slavnostního odhalení bude také ekumenická vzpomínka na oba padlé. Pietní místo bude osazeno QR kódem s adresou http://www.telc.eu/dv_p_1947. Na odkazu jsou zveřejněny zásadní historické dokumenty o tragédii.

„Jsem rád, že se nakonec i díky obyvatelům Dolní Vilímče podařilo obnovu pomníčku domluvit a realizovat. Všem, kteří se o to zasloužili, patří naše poděkování. Na žádného československého vojáka, který padl při službě vlasti, by se nemělo zapomínat,“ okomentoval znovuobnovení pomníčku senátor Miloš Vystrčil

Data obou padlých

Jaroslav Barták, nar. 22. 7. 1924, svobodník v činné službě v Jemnici, obchodní příručí ve Veselí č. 8, p.o. Nové Město na Moravě, tamtéž narozený i příslušný, svobodný. Vyznání evangelické. Způsob smrti: Střelné poranění, průstřel plic a srdce, vykrvácení. Pohřben Veselí, českobratrský evangelický hřbitov dne 1. 10. 1947.

Stanislav Gerneš, nar. 10. 1. 1924, vojín v činné službě v Jemnici, obchodní příručí, narozený v Jobově Lhotě okr. Polička, příslušný do Předměstí okr. Polička, svobodný. Vyznání českobratrské – evangelické. Způsob smrti: Střelné poranění, průstřel plic a srdce, vykrvácení.


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama