Zdeněk Pernica

  • SL
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,86. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5
22.09.2017 1:23:24

ODPOVĚDI PRO VÁS - kdo jsou vlastně SLUŠNÍ LIDÉ? Slušní lidé

ODPOVĚDI PRO VÁS - kdo jsou vlastně SLUŠNÍ LIDÉ? Slušní lidé

Hnutí Slušní lidé vstoupilo do brněnské politiky s nevídanou razancí minulý rok. Jeho akce mj. odhalily, že náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který vyzval k navrácení majetku odsunutým Němcům, sám žije s rodiči v zabavené honosné vile.

Tyto akce (mj. členové hnutí například z piety k mrtvým vojákům překryli růžový tank umístěný v centru města modrou plachtou) Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE již zajistily hnutí dostatek příznivců i ve zbytku republiky. Přilákalo to ale také pozornost Ministerstva vnitra, které hnutí zmiňuje v nové zprávě o extremismu. Proto chci tady odpovědět na některé otázky, které to vyvracejí.

Co mne vedlo ke vstupu do politiky a proč zrovna hnutí Slušní lidé? 

V Brně jsme byli od roku 2012 svědky něčeho nevídaného. Jako reakce na poměrně konfrontační styl tehdejšího primátora Romana Onderky (ČSSD) a nezpochybnitelný klientelismus, se objevilo hnutí Žít Brno. To, co začalo jako možná sympatická satira a projev nějaké občanské angažovanosti, se postupně začalo stávat čím dál agresivnějším businessovým projektem party kolem Svatopluka Bartíka, Matěje Hollana a pár lidí napojených na veřejné rozpočty a peněženku blízkou Andreji Babišovi. Kdo nebyl s nimi, byl proti nim a kluci si to sním vyřídili dehonestací a urážkami na svém webu nebo nějakém happeningu. Do toho vstoupilo ANO 2011 a bez programu, s tezí: „Všichni kradú,“ vyhráli volby. Udělali koalici a pak už jsme se nestačili divit. Ze slibů nezbylo vůbec nic a skutečnost je pravým opakem programu. Klientelismus je ještě horší, provize vyšší a město stagnuje. Tehdy jsme se rozhodli, že je třeba něco začít dělat a tak začali vznikat Slušní lidé.

Co nám na současném vedení města vadí?

To, že to není žádné vedení. Je to business projekt tunelující město jako firmu. Začíná to maličkostmi - peníze z městského rozpočtu jdou kamarádům na pochybné projekty, vidíme zneužívání auta a vytahování peněz přes cesťáky a zaměstnání celé té party na radnici. Víte, že Brno má uvolněného – tedy placeného – radního pro otevřenost a participaci, kterým je Tomáš Koláčný za Piráty? Co je to za Piráta v obleku a představenstvu Tepláren? Ale hlavně, Brno nemá územní plán, v létě nešlo dojet z jedné strany města na druhou díky nekompetentnosti Hollana a ANO 2011 jen přemýšlí, co a jak vyvést pod svoji kontrolu do městského koncernu a zmocnit se Veletrhů a jejich pozemků.

Místo, aby se něco budovalo, tak se jen maluje. Udělá se soutěž, kdo namaluje nejlepší projekt parku. Pár kámošů si rozdá ceny, vystaví se to, lidi jsou spokojení a to, že se to nikdy nepostaví, to nikomu nevadí. Stejně tak se vyhodily peníze za projekt rezidentního parkování. A co čekat, když uvolněným členem zastupitelstva pro legislativu v největší brněnské městské části je člověk se základním vzděláním!

Jsou Slušní lidé protestní hnutí zejména proti současnému vedení radnice? A je to dostatečný základ pro další existenci?

Nejsme hnutí proti něčemu. To bylo Žít Brno, které mělo jako jediný bod programu automaty a to jen proto, že s nimi měli osobní zkušenost a že na osvětu bylo dost peněz.

Pro nás to zklamání z té změny politického stylu, která nebyla a kterou řada lidí v okolí čekala, byla impulzem něco dělat. Smějí se mi, že jsem blbý boxer. Sport mi však dal jednu velkou zkušenost. Buď můžu být pasivní, dostávat rány a nechám se bít, nebo převezmu aktivitu a hra bude podle mých pravidel.

Slušní lidé na rozdíl od nových stran a hnutí, která mají jediný cíl a to „být při tom,“ stojí na názorové a ideové shodě svých členů. Většina z nás jsme praktikující katolíci a sdílíme poměrně konzervativní ideový pohled na svět. To se už moc nenosí, takže i tohle je jeden z důvodů, proč nás nálepkují jako extremisty.

Naše hnutí bylo označené Ministerstvem vnitra jako extremistické. Není tedy naše činnost jen záminkou pro chuligánství a výtržnictví?

Je to nálepka, kterou nám dávají ti, kterým se ta nálepka hodí. Jsem přesvědčen, že ji dostane každý, kdo mluví o evropských a křesťanských tradicích. Vzpomeňte na to, že za extrémistu byl označen svého času i Václav Klaus a ODS, když šli do voleb v roce 2002 s heslem Hájíme národní zájmy. A pro mne je to spíše motivace, že dělám věci dobře.

V politice máte buď nevýrazné technokraty, kteří jsou podle mne tím skutečným nebezpečím pro demokracii a pro svobodný život každého z nás, nebo lidi s názorem. Podívejte se na Viktora Orbána nebo politiky z polské Prawo i Sprawiedliwość. Kdybyste si přečetl názory v našich médiích nebo stanoviska názorových bolševiků jako je Pavel Rychetský, eurofanatiků a celé naší „justiční elity“, tak si řeknete, že v Polsku musí být občanská válka. A oni tam mají podle posledního průzkumu podporu 40% veřejnosti.

Extremista je ten, kdo ohrožuje náš životní styl a svobodu. A to určitě nejsem ani já a ani nikdo ze Slušných lidí.

Myslím, že nějaký seznam extremistů, který každý rok sestaví Míra Mareš na objednávku médií nebo nějaké instituce, nezajímá veřejnost a vyjadřuje spíše subjektivní názor tohoto „znalce“ než skutečnost. Pak by totiž v čele takového seznamu musely být minimálně dvě parlamentní strany, jejichž postoj k naší budoucnosti považuji za opravdu extrémní.

Některé naše akce přesto vzbudily kontroverzi. Třeba náš tah městem k domu náměstka primátora Hollana. Jaký mám na to názor?

Za hranicí normálnosti jsou hlavně aktivity náměstka Hollana a vedení města jako takového. Je to akce a reakce. Jestliže podporuje výstavbu repliky sudetoněmeckého symbolu na Moravském náměstí a mluví o otevření majetkového vypořádání po odsunu, měl by si zjistit, kde bydlí a jak k vile přišel jeho děd. Já tedy rozhodně nechci znovu platit 40 milionů Kč rodině Stuchliku, kterým dům v roce 1946 zkonfiskovali, aby si tam pan Hollan a jeho rodina po čtyři generace v klidu a zdarma žil a dával nám svá moudra. Vzpomeňte na to, jako vstoupilo hnutí Žít Brno do politiky. Mluví o participaci veřejnosti na správě města. My o to zájem máme. A čím více se tomu věnujeme, tím více zajímavých věcí zjišťujeme. Kauza pronájmu Náměstí Svobody na autobazar a 700.000 Kč do kapsy spřízněné organizaci místo do rozpočtu města, nezaplacené místní poplatky.  Dotace kamarádům na jejich aktivity a nyní poslední věc – 150 milionový tunel s výstavou k výročí vzniku Československa v roce 1918.

Hnutí ANO2011 nám před volbami chce zrekonstruovat koupaliště na Riviéře za 200 milionů firmou se suverénně nejdražší nabídkou a co zbylo v majetku města, to převede mimo kontrolu veřejnosti do městského koncernu. Sledujeme tance kolem prodeje Výstaviště a dalších městských společností. Dělají pravý opak toho, co měli v programu. Sbohem otevřenosti, sbohem transparentnosti.

Lidé již začínají být otupělí. Proto je potřeba i jisté formy nadsázky, aby začali vnímat to, co se kolem nich děje. Jako příklad uvedu bezpečnostní téma: lidé otupěli i ke zprávám o terorismu. Už ani nevnímáte, co se kde stalo. Lidé si jen řeknou: „Už zase.“ Stejně tak si řeknou, že i ti, se kterými spojovali změnu, jsou stejní a vzrůstá apatie a netečnost.

Udělám nyní malý odskok od tématu. Jak jako hnutí vnímáme aktuální bezpečnostní situaci v Evropě a jak se stavíme k problému migrace?

Zajistit svým občanům bezpečnost je základním úkolem státu. Od toho tu stát je, od toho platíte daně, abyste mohl žít svůj život a pokojně se věnoval svým aktivitám a slušně žil.

Pokud tedy jde o otázku imigrantů, jsme přesvědčeni, že je potřeba oddělit ekonomickou migraci a ty, kteří ze svých domovů prchají v obavě o svoji bezpečnost.

Ekonomické migranty jednoduše vracet do země jejich původu. Tečka. Nevidíme důvod, proč by sem měli směřovat hordy lidí ze zemí jako je Nigérie nebo z některých částí Balkánu. Naše země umožnuje za určitých podmínek získat pracovní povolení pro cizince a pokud někdo chce přijít mimo tento systém, je povinností státu, aby jej vrátil zpět. A myslím, že je to 90% těch, kdo se snaží dostat do Evropy.

Lidé, kteří utíkají před válkou a konflikty, určitě zaslouží pomoc. Ale pomoc má být v místě bydliště nebo co nejblíže. Určitě je efektivnější uprchlíkům ze Sýrie pomoci v jiné části Sýrie, Libanonu nebo Turecka, než je nutit ujít několik tisíc kilometrů a pomáhat jim u nás nebo v Německu. A také je potřeba si říci, kdo ten konflikt rozpoutal a kdo tedy má nést náklady s tím spojené. A v případě Sýrie a ani třeba takové Libye to nebyla Česká republika a její občané.

Jestliže občané Německa, Francie nebo Švédska se politicky rozhodnou, že se chtějí otevřít přílivu uprchlíků, je to jejich rozhodnutí a ať si ho tedy zaplatí a užijí a nenutí ho nám. Myslím, že naše pomoc v Sýrii, kde jako jediní máme ambasádu a pomáháme, kde se dá, je příkladná. To vše je o politických rozhodnutích a vadí nám, že se tato rozhodnutí dělají daleko od občanů a bez ohledu na jejich vůli.

Mluvíme o sobě jako o politickém hnutí. Proč tedy ve volbách v říjnu nekandidujeme? Jaké máme plány a podpoříme někoho  z kandidujících?

Letos nekandidujeme a musím říci, že mě baví, když se někde v novinách dočtu opak. Určitě ale máme silný názor na to, kdo by v Poslanecké sněmovně měl usednout a ještě silnější, kdo ne. Vzhledem k tomu, že jsme nezúčastněni na kampani a nejsme spojeni se žádnou ze stran, sledujeme jednotlivé kandidáty. Pokud tedy vydáme nějaké doporučení našim příznivcům, bude spíše o individuální podpoře jednotlivým osobám, než vystavení bianco šeku nějaké partaji.

Jiná bude naše pozice v případě prezidentské volby. Tam určitě doporučení vydáme.

Naší prioritou však jsou komunální volby v roce 2018. Na ty se už nyní připravujeme a pracujeme na našem programu. Naše město je nám nejbližší a se slušností v politice musíme začít tam.

A s čím půjdeme do komunálních voleb? A kdo bude za nás kandidovat?

Zveřejňovat nějaké plány je ještě hodně předčasné. Začnu druhou částí otázky. Určitě nestojíme o nějaké super čisté podnikatele, jak je teď módní. Nevěříme v to. Nikdy to nedopadlo. Zatím na každého takového panáka vypadla ze skříně tuna špíny. Stavíme na normálních lidech, kteří se brodí každý den v marastu způsobeném radnicí. Lidech, kteří někdy mohli udělat chybu, ale jsou slušní – tedy slovy Masaryka se nebojí a nekradou. To bude radnici historická změna.

Program stavíme na tom, že ve městě chceme hlavně žít. Tedy bydlet – je potřeba přijmout územní plán a umožnit alespoň nějakou výstavbu, dopravovat se po něm – řešením není půjčování kol, ale normální politika v oblasti dopravy a parkování, sportovat – to není jen o výstavbě sportovišť, ale o podpoře zdravého životního stylu. A hlavně, a to si myslím, že bude v politice průlomové. Chceme zůstat slušní – tedy nebát se, nekrást a nelhat.

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.

Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout