Babák je pyšný na své dítě. Prosadil jej do programu VV

14.11.2011 14:32

Věci veřejné prosazují odsunutí účinnosti daňové reformy až od roku 2014. Proč a na další otázky odpověděl pro Parlamentní listy poslanec za věci veřejné Michal Babák z Blanska. Hlavním důvodem podle něj je očekávaná hospodářská krize. Kromě toho některá opatření z daňové reformy mají negativní dopad na státní rozpočet. „Odklad umožňuje zareagovat na aktuální ekonomickou situaci a provést případné změny," tvrdí Babák.

Babák je pyšný na své dítě. Prosadil jej do programu VV
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Michal Babák

 Proč podporujete osvobození daně z dividend, když to bude fiskálně negativní?

Tato změna odstraňuje nespravedlivé dvojí zdanění. Je to takové moje dítě, které jsem prosadil do programu VV a posléze i do koaliční smlouvy a momentálně do zákona jako kompletní osvobození. Jsem si jist, že to fiskálně nebude mít negativní dopad na rozpočet, vzhledem k tomu, že se tato srážková daň v praxi stejně obchází vývodem dividendy do zahraničí, popřípadě různými nekonečnými půjčkami společníkům atd. Odstranění daně z dividend učiní Českou republiku atraktivnější pro investory a sníží se tempo odchodu firem do tzv. daňových rájů jako je Švýcarsko a další. To bude mít efekt na míru zaměstnanosti a výběr daně.

Proč jste pro zachování stravenek?

Jsme pro zachování stravenek, protože jejich zrušením by byly ohroženy desítky tisíc pracovních míst ve službách. Není možné ohrozit celý jeden obor činnosti s argumentem, že bude zrušena daňová výjimka. Lidé jsou na stravenky zvyklí a používá je 1,3 milionu občanů ze tří milionů, kteří dostávají příspěvek na stravování. Stravenky jsou běžné v 21 evropských zemích. Jedná se o jeden z chytrých nástrojů sociálního státu, který by měl být zachován.

Více o poslanci Babákovi ZDE

Z jakého důvodu máte k hazardu tolik pozměňovacích návrhů?

Co se týče hazardu, jsem velice rád, že jsme po více než dvaceti letech prosadili opravdu klasické zdanění, a to již od roku 2012. Vzhledem k tomu, že se koaličně dojednalo přerozdělení loterijní daně, která garantuje obcím zhruba stejné finance jako u posledního návrhu, čili cca 3,5 mld. Kč. Bohužel TOP09 na poslední chvíli toto přerozdělení v pozměňovacím návrhu změnila, tudíž jsem musel načíst na poslední chvíli ještě několik variant, o kterých se bude před třetím čtením ještě jednat. Dále je pro mě poměrně důležitá garance ministra financí, že část tohoto výběru bude přímo alokovaná přímo na sport, nejlépe pod MŠMT, což ještě bohužel není dojednáno.

Babák nakupuje na brněnském zelňáku. Praha ho unavuje

Proč chcete zvyšovat daň z příjmů právnických osob o jedno procento?

Znamená to příjem zhruba 7 miliard korun do státního rozpočtu, což není zrovna málo v této očekávané turbulentní době. Vzhledem k tomu, že již skoro 20 let dělám účetnictví a daně pro spoustu právnických osob, musím z praxe konstatovat, že úleva osvobození dividend je pro naše podniky daleko důležitější, než jedno procento korporátní daně, kterým se budou podniky spolupodílet na větším výběru daní v předpokládaných těžších časech.

Proč prosazujete 21% sazbu daně z příjmu fyzických osob a zrušení 2% převodu zdravotního pojištění ze zaměstnavatele na zaměstnance?

Touto změnou se snižuje cena práce, což je sice příjemné pro konkurenceschopnost, nicméně to má opravdu zásadní negativní dopad na státní rozpočet a to ve výši zhruba 20 miliard korun. Na této změně budou nejvíce biti lidé s nízkými příjmy, zhruba do 15 tisíc Kč mzdy měsíčně. Dle mého názoru je to nespravedlivé. Je to výhodné jen podniky a naopak pro stát a občany s nejnižšími příjmy je to nevýhodná změna. Negativa převažují nad pozitivy.

Více čtěte:

Babák nanosil do banky 11 milionů, bude stíhán

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Martin Šimák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Holčičko, s tebou si poradím? Uvnitř ČSSD panuje stále neklid. Přibyl další důvod

13:15 Holčičko, s tebou si poradím? Uvnitř ČSSD panuje stále neklid. Přibyl další důvod

Bouřlivou situaci uvnitř sociální demokracie znovu rozvířila nominace Jany Maláčové na ministerský p…