Belgický tisk: Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona

19.12.2011 10:10

Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona, hlásají dnes titulky belgických deníků. Řada z nich zesnulému českému exprezidentovi věnuje prakticky celou titulní stranu. Podobný zájem o "něco českého" je v belgickém tisku naprosto výjimečný.

Belgický tisk: Konec boje za svobodu. Za Havlem spadla opona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

"Tolikrát unikl smrti, že Češi tomu jen těžko věří," píše z Prahy zpravodajka listu La Libre Belgique Christine Dupréové, jejíž list kromě titulní strany Havlovi věnuje dvoustránku uvnitř deníku.

Vše k tématu skon Václava Havla

La Libre Belgique si kromě připomenutí Havlových osudů všímá i množství reakcí, které po jeho úmrtí zazněly od řady světových lídrů a osobnosti. Čtenáři si rovněž mohou přečíst výňatky z Havlova projevu, který o smrti a naději pronesl v roce 1995 v japonské Hirošimě.

Na shledanou, umělče! Havel odchází. Svobodný

 Podle listu Le Soir zemřela ikona Sametové revoluce, která Česku přinesla svobodu a demokracii. I tento frankofonní deník Havlovi věnuje několik stran. Přináší mimo jiné i celostránkový rozhovor s překladatelem Havlových děl Janem Rubešem, který belgickým čtenářům odkrývá kromě jiného i Havlův vztah k hudbě, zejména rocku.

"Na shledanou, umělče! Havel odchází. Svobodný," hlásá další z článků, které zesnulému exprezidentovi Le Soir společně s řadou fotografií věnuje. Velkou černobílou fotografii s životopisnými údaji má na titulní straně i vlámsky psaný deník De Morgen. Ten navíc hned na úvodní straně přináší i dvě vzpomínky na Havla z pera belgického spisovatele Geerta van Istendaela a bývalého belgického premiéra a nyní šéfa liberálů v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta. Verhofstadt se v něm mimo jiné vyznává, že přišel o vzor a "osobního hrdinu".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy zajistí v Ústeckém kraji 80 procent regionální drážní dopravy

19:38 České dráhy zajistí v Ústeckém kraji 80 procent regionální drážní dopravy

Zástupci Českých drah dnes podepsali 5 nových smluv na zajištění veřejné drážní osobní dopravy v Úst…