ČT trápí sledovanost. Zrušte se, nikomu byste nechyběli, radí Jakl

03.12.2010 11:04

Zaměstnancům České televize začíná být zřejmě horko. Hrozí totiž, že kvůli úbytku sledovanosti mnozí z nich instituci opustí.

ČT trápí sledovanost. Zrušte se, nikomu byste nechyběli, radí Jakl

Česká televize se potýká s velkými problémy. Nejen, že 150 umělců podepsalo dopis, který si stěžuje na její program, hospodaření i vedení, ale ubývá jí i diváků.

Nejmarkantnější úbytek sledovanosti je patrný u hlavní zpravodajské relace Události. Tu nyní ve sledovanosti předstihla i televize Prima, na niž se v minulosti vždy dívalo méně lidí než na zprávy České televize.

PETICE umělců kritizujících situaci v ČT ZDE

Na Události už nikdo nekouká

Třeba minulý týden sledovalo Události ČT pouze 688 tisíc lidí, zatímco Zprávy TV Prima si pustilo 910 tisíc Čechů.

A právě v souvislosti s úbytkem diváků možná v Událostech dojde ke změnám. Z obrazovky by tak mohla zmizet třeba moderátorka Jolana Voldánová.

Pryč s Voldánovou

"Události potřebují změnu. A možná je třeba i zamyslet nad novými tvářemi - třeba Jolana Voldánová je moderuje už 15 let," sdělila například deníku Blesk členka Rady ČT Dana Eklová.

Bývalý ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, který nyní vede tuto oblast na konkurenční Z1 s ní ale nesouhlasí.

Šámalovy fotogenické hlouposti

"Výměny moderátorů, sledovanosti relací a podobné věci jsou fotogenická hloupost," řekl ParlamentnímListům.cz s tím, že ze své pozice nechce další dění v ČT, například pozici ředitele Jiřího Janečka, jakkoliv komentovat.

A ke kritikům veřejnoprávní televize se dlouhodobě staví také tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl.

Podle Jakla by ČT nikomu nechyběla

"Pro existenci České televize není žádný důvod. Státní noviny také žádné nemáme a nikomu nechybějí. Kdyby Česká televize neexistovala, také by nikomu nechyběla," sdělil lapidárně ParlamentnímListům.cz.

Problém podle něho nespočívá ani tak ve špatném personálním obsazení ČT, jako v samotném principu existence státní televize.  

A na tu naráží právě i dopis signovaný desítkami umělců. Podle nich má  "tristní program". Ten však až na hlavní zpravodajskou relaci stále táhne. Například nedělní série Ach, ty vraždy, v níž hlavní roli ztvárnila Jiřina Bohdalová, co se týče sledovanosti s převahou porazila komerční Talentmánii TV Nova.

A úspěch slaví i další původní tvorba České televize - třeba pořad Pošta pro Tebe, v němž diváci hledají své před lety "ztracené" příbuzné či přátele.

Padesátníky ČT zajímá

"Pokud se podíváme na cílovou skupinu, jsou to mnohdy lidé nad 50 let. To je menšinová skupina, která komerční stanice zas až tak nezajímá," vysvětlil redakci mediální analytik Milan Kruml důvod diváckého úspěchu tohoto pořadu.

V souvislosti s aktuálním děním v České televize se často spekuluje o tom, že by z jejího čela měl odejít současný šéf Jiří Janeček. Ten je často kritizovaný zejména kvůli milionovým odměnám, které si prý nezaslouží.

Více čtěte:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Šulcová, Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

22:02 Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi šp…