Čunek: Romy je potřeba k práci přivést. Nemají pracovní návyky

26.06.2010 23:05

ParlamentníListy.cz se zajímaly o názor senátora KDU-ČSL Jiřího Čunka, který je známý svým dlouhodobým zájmem o nepřizpůsobivé občany, jaký budou mít dopady vládní reformy v sociální oblasti na takzvaně sociálně vyloučenou romskou komunitu.

Čunek: Romy je potřeba k práci přivést. Nemají pracovní návyky

Jedná se například o avizované plošné snížení sociálních dávek o 10 procent, veřejné práce pro nezaměstnané, prokázání úmyslu, že nezaměstnaný práci doopravdy hledá a podobně.

Záleží na konkrétní aplikaci

Podle Čunka má každé zpřísnění určitý účinek. Některá ze jmenovaných opatření existují již nyní. „Nevím, jak ta vláda bude ty konkrétní kroky naplňovat. Ta deklarace je hezká věc, konkrétní naplnění je jiná věc, protože se mnohdy ukazuje, že ta kontrola s tímto spojená je vyšší než ty výdaje samotné," řekl pro ParlamentníListy.cz Čunek.

Zásadní otázkou podle Čunka je, zdali tato opatření budou působit na romskou komunitu. „Já jsem přesvědčen, že na tuto komunitu může působit pouze komplex všech opatření najednou. Hovořím o návrhu své koncepce, kterou jsem kdysi předložil a která je na Úřadu vlády a pracuje s ní pan Kocáb. Všechny kroky musí být aplikovány současně, jinak nemají potřebný účinek. Co se týče romské komunity, sociálně vyloučených, tak ta je tak specifická, takže tam ta opatření musí být jiná než u lidí, kteří se náhodou ocitli mezi nezaměstnanými. U krátkodobě nezaměstnaných řada opatření není nutná," dodal Čunek.

Školky a družiny

S celou romskou komunitou se podle senátora KDU-ČSL za Vsetínsko musí pracovat dohromady. Romové by měli své děti posílat do škol. Děti z této komunity by měly chodit do přípravných mateřských školek. Děti věku základní školy zase mají každý den po vyučování navštěvovat ještě družiny a zde být hodinu dvě pod dohledem vychovatelů, kteří s nimi zpracují domácí úkoly. V tomto nelze spoléhat na rodiny. Ty se s romskými žáky doma neučí. To se týká i učňů a středoškoláků.

Naučit Romy pracovat

Dále se má pracovat s matkami a otci. „Je třeba Romy k práci přivést. Tito lidé mají na trhu práce jednoznačně ztíženou pozici kvůli nedostatečnému vzdělání a díky tomu, že nemají pracovní návyky. Proto musejí mít tito lidé speciální režim," míní Čunek.

Romové se podle něj těžko pohybují v režimu klasické měsíční výplaty, protože to, co dostanou, hned utratí. Pracovat by měli pod nějakým kurátorem, nebo by se měla přizpůsobit výplata mzdy, aby ji dostávali buď každý den nebo maximálně každý týden. „Není možné, aby na romskou komunitu platila stejná kritéria jako na lidi, kteří celý život pracovali a pak ztratili práci," dodal Čunek.

Čunek si myslí, že při snížení sociálních dávek hrozí nebezpečí zvýšení kriminality u Romů. Domnívá se ale, že obecně je snížení určitých dávek u některého typu lidí v pořádku a motivuje je k práci.

Nesnižovat dávky všem

Na druhou stranu mohou být postiženi ty rodiny s jedinci, kterým je kolem padesáti let a i když objektivně pracovat chtějí, práci nemohou najít. A když mají děti, kteří navíc například studují na střední nebo vysoké škole, mají problém domácnost utáhnout. „Snížení dávek tedy nemusí postihnout pouze neslušné zneuživatele, ale také ty slušné, kteří celý život pracovali a v zásadě si tu dávku zaslouží," doplnil Čunek.


Čtěte také:



FotoKoláž: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …