Dětské autosedačky jsou povinné 10 let. Až sedmkrát snižují riziko úmrtí při nehodě

07.04.2016 0:00

Povinné používání dětských autosedaček platí v České republice desátým rokem a výrazně napomáhají ochraně života dětských spolujezdců.

Dětské autosedačky jsou povinné 10 let. Až sedmkrát snižují riziko úmrtí při nehodě
Foto: playnet - thinkstock
Popisek: autosedačka
reklama

Úmrtí dětí jako spolujezdců má v ČR dlouhodobě sestupný trend. Autosedačky snižují riziko úmrtí až sedmkrát, což je podle odborníků ze Sdružení EPS ČR mj. dáno lehkostí a zároveň pevností sedaček, resp. unikátními vlastnostmi pěnového polystyrenu (EPS), ze kterého se vyrábí. Každoročně se v ČR jen na výrobu dětských autosedaček spotřebuje tolik polystyrenu, že by zaplnil 3 kamiony.

Povinnost používání dětské autosedačky platí v České republice od roku 2006. Musejí v nich být převáženy všechny děti menší než 150 cm, které zároveň váží méně než 36 kilogramů. Do roku 2006 platila tato povinnost jen na dálnicích a rychlostních silnicích.

Podle odborníků se užitím sedačky snižuje riziko úmrtí dítěte při autonehodě až sedmkrát. Přesto i v loňském roce zemřelo na českých silnicích 13 dětí jako spolujezdců. „Z tohoto počtu stála v šesti případech za tragédií nepřiměřená rychlost a v dalších šesti nesprávný způsob jízdy,“ říká Martin Farář, vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy. Z dlouhodobých statistik, které BESIP vede, je však zřejmý sestupný trend. „Povinnost užití autosedaček v roce 2006 přispěla spolu se zodpovědností řidičů ke snížení počtu usmrcených dětí jako spolujezdců. Dokazují to jak absolutní čísla, tak relativní vývoj,“ dodává Farář.

Proč jsou autosedačky pevné a přitom lehké?

Dnešní dětské autosedačky se nedají srovnávat s prvními modely z roku 1962. Změnilo se konstrukční řešení, způsoby uchycení ve voze, ale zároveň požadavky na bezpečnost. „Nejen dětské autosedačky, ale i podsedky či cyklistické a lyžařské helmy, to vše se dnes vyrábí především z polystyrenu. Představte si 3 kamiony evropského typu. Když je naplníte polystyrenem, dostanete přibližnou představu o tom, kolik se tohoto materiálu v České republice ročně zpracuje pro výrobu dětských autosedaček,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Výrobci autosedaček si polystyren oblíbili pro jeho unikátní vlastnosti. „Struktura je tvořena mnoha uzavřenými buňkami tvaru mnohostěnu, obsahujícími vzduch. Polystyren je ve skutečnosti ze 2 procent hmota a z 98 procent vzduch, díky tomu je lehký, ale zároveň pevný v ohybu a odolný proti stlačení,“ vysvětluje Zemene.

Pozor na výběr sedačky

Rozhodujícími údaji pro výběr nové autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Sedačky se dělí do čtyř skupin (0 až III) podle váhy dítěte. „Při samotném umístění sedačky ve vozidle je důležité myslet na airbag. Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě airbag aktivní. Je totiž projektován pro dospělé osoby a pro dítě by mohl být smrtelně nebezpečný,“ upozorňuje Pavel Zemene.

Více než tři čtvrtiny evropských rodičů pořizují autosedačku ještě před narozením dítěte. Každý pátý rodič ovšem přiznal, že nad výběrem strávil méně než hodinu času. Vyplývá to z loňského průzkumu společnosti Britax Römer. Téměř polovina rodičů v Evropě se při volbě autosedačky řídí podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a slučitelnost s autem stojí až za nimi.

Od roku 1997 se prosazuje globální standard pro upevnění autosedaček ve vozidlech technologie ISOFIX. Jedná se o pevný spojovací systém. Před bočním nárazem chrání systém, který zkracuje pohyb dítěte a odvádí navýšenou energii pryč. Při čelním nárazu působí dvoustupňově stlačené podušky. Oproti standardním bezpečnostním pásům snižují až o 30 procent sílu působící na krk dítěte.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: MaB
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Pokles tržeb ve službách v druhém čtvrtletí pokračoval

13:00 Český statistický úřad: Pokles tržeb ve službách v druhém čtvrtletí pokračoval

Ve druhém čtvrtletí se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně snížily o 19,8 %, bez očiš…