Evangelický farář: Restituce jsou divné. Nám vrací miliardy a nevíme za co

10.08.2012 17:49

Evangelický farář Miloš Rejchrt v diskusním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu komentoval bouřlivé události kolem církevních restitucí. Podle kazatele Českobratrské církve evangelické má zákon řadu sympatických ustanovení, ale za některými jeho paragrafy cítí nějakou nepatřičnost. Paradoxní je prý například to, že více než dvě miliardy jsou vraceny jeho církvi, které přitom nebylo téměř nic sebráno.

Evangelický farář: Restituce jsou divné. Nám vrací miliardy a nevíme za co
Foto: red
Popisek: Šéf Rozhlasu Peter Duhan a arcibiskup Dominik Duka
reklama

Evangelický farář Miloš Rejchrt v úvodu svého vystoupení řekl, že v prohlášení umělců se mu líbila jen jedna věta: „Nelze vrátit vše,co bylo ukradeno.“ Je to prý realistické vystižení naší neschopnosti vůči minulosti. Obdobně by prý bylo hezké, kdybychom získali zpět námořní flotilu od Viktora Koženého nebo miliardy z H-systému. Jenže to bohužel není možné a stejně bychom měli přistupovat i k vracení majetku církvím.

Rejchrt má navíc obavy, že za velkými slovy, že je třeba vrátit, co bylo ukradeno, se může skrývat nějaká nepatřičnost. Zmínil v této souvislosti zejména paragraf 15 zákona, ve kterém jsou vypočítány částky, které mají být jako náhrada zaplaceny jednotlivým církvím.

Dále farář upozornil, že je stanovena hranice 25. 2. 1948, a přitom se tam mluví o zákoně z roku 1947. Povšiml si rovněž, že práva a povinnosti náboženské matice najednou jednou větou přecházejí na římskokatolickou církev, což nikdy v historii nebylo. Právě tyto kličky by podle něj měly být ze zákona odstraněny.

Máme dostat dvě miliardy, ale nevím, za co

Návrh finančních náhrad pro jednotlivé církve se Rejchrtovi nelíbí a povšiml si v něm jedné zajímavosti. „Naše církev má dostat dvě miliardy jako náhrady a já jako člen této církve nevím za co,“ uvedl evangelík.  Jeho církvi toho prý nebylo příliš odňato a to málo už bylo vráceno. Stejně pochybné je, že jakési náhrady dostávají i církve založené v roce 1989.

Smířlivě se vyjádřil ke kritizované kampani ČSSD proti restitucím, expresivně ukazující preláta, deroucího se k měšci. „V předvolebním boji se užívá strašných prostředků, útočících na naše emoce a naší hloupost. Ten billboard je hloupý, ale ty jiné nejsou o moc chytřejší,“ uzavřel farář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

4:39 Šestadvacet odborníků řeklo, že jde o originály. Pak policií přibraný znalec vyslovil opačný názor. Soud zatleskal a trojici poslal do vězení. Praha, 21. století

Již několikrát se ParlamentníListy.cz blíže podívaly na kauzu údajně padělaných obrazů, ve které byl…