Experti na léčbu protony se za dva roky sjedou do Prahy. Čeští lékaři uvidí, že to funguje, věří v pražském Protonovém centru

18.08.2014 16:24

Praha bude za dva roky hostit prestižní světovou lékařskou konferenci, kde budou největší kapacity v oboru debatovat o moderní protonové léčbě onkologických onemocnění. Po návratu z letošní výroční konference Kooperativní skupiny pro částicovou terapii to sdělil hlavní lékař pražského Protonového centra (PTC) Jiří Kubeš a vedoucí oddělení klinické fyziky PTC Vladimír Vondráček.

Experti na léčbu protony se za dva roky sjedou do Prahy. Čeští lékaři uvidí, že to funguje, věří v pražském Protonovém centru
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

„V čínské Šanghaji se konala již 53. výroční konference Kooperativní skupiny pro částicovou terapii. Tato konference je hlavní událostí komunity lékařů a fyziků zabývajících se částicovou radioterapií, při které se každoročně hodnotí posuny v této celosvětově se rychle rozvíjející oblasti radiační onkologie. Letos se sešlo více než 800 účastníků. Mezi řečníky dominovali účastníci z USA a Japonska, tedy zemí, ve kterých jsou s částicovou terapií největší zkušenosti,“ uvádí se v článku místopředsedy SROBF MUDr. Kubeše.

Léčba pomocí protonů ve světě postupuje dále vpřed. „Klinické použití částicové terapie se rozšiřuje prakticky na všechny diagnózy léčené dosud fotony a přibývají data o klinické účinnosti a bezpečnosti terapie. Kromě tradičních diagnóz (nádory mozku, karcinom prostaty) se začíná – zejména v USA a Japonsku – klást důraz na využití protonů u dvou velmi častých nádorových onemocnění – karcinomu plic a karcinomu prsu,“ prozrazují vědci své poznatky z konference v Šanghaji.

„Osobně jsme si potvrdili, že částicová radioterapie zažívá enormní rozmach po všech stránkách – fyzikální, technologické i klinické. Kolegové z center disponujících jak protony, tak fotony, mají v problematice naprosto jasno - dle jejich názoru protony nahradí v budoucnu významnou část fotonové radioterapie. Spektrum indikací pro protony se výrazně rozšiřuje, ale vzhledem k dostupnosti této léčby a jejím specifickým charakteristikám je správná selekce nemocných k této léčbě zásadní,“ píší dále doktor Kubeš s Vladimírem Vondráčkem.

Dobrou zprávou podle nich je, že po San Diegu, kde se tato konference uskuteční v roce 2015, se celá radioterapeutická i onkologická komunita sejde v roce 2016 v Praze. „Česká onkologická veřejnost tedy bude mít jedinečnou příležitost seznámit se s aktuálními názory na tuto velmi perspektivní technologii,“ dodali vědci z pražského Protonového centra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …