Farmaceutické firmy zprůhlední spolupráci s lékaři

23.09.2015 0:00

V červnu 2016 zveřejní Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) informace o spolupráci jejích členů a dalších společnostíse zdravotnickými odborníky a zařízeními.

Farmaceutické firmy zprůhlední spolupráci s lékaři
Foto: shutter
Popisek: léky
reklama

Tímto krokem farmaceutické firmy dobrovolně zprůhlední vztahy s lékaři v rámci iniciativy Transparentní spolupráce. Projekt podporuje i Česká lékařská společnost J. E. Purkyně (ČLS JEP) a Ministerstvo zdravotnictví ČR. Transparentní spolupráce v České republice navazuje na celoevropskou iniciativu Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA).

Fakta o Transparentní spolupráci

 • Členské společnosti AIFP se zavázaly ke zveřejňování údajů o spolupráci s lékaři
  a zdravotnickými zařízeními
 • První data o spolupráci za rok 2015 budou zveřejněna nejpozději k 30. 6. 2016
 • Cílem spolupráce je zprůhlednit vzájemné vztahy
  a objasnit jejich podstatu a rozsah
 • K iniciativě se přihlásilo 32 členských společností AIFP
  a 7 nečlenských společností
 • Základem spolupráce je Kodex o zveřejňování plateb EFPIA

„Spolupráce zdravotnických odborníků s farmaceutickými společnostmi je důležitou součástí každého moderního zdravotnického systému. Vzájemné setkávání je pro obě strany prospěšné a ve výsledku z něj profitují hlavně pacienti,“ vysvětluje Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP. Odborníci poskytují farmaceutickým společnostem důležité poznatky o reakcích na léčbu a o zvládání onemocnění. V opačném směru přispívá spolupráce ke vzdělávání lékařů
v oblasti výzkumu i nových způsobů léčby.

Od poloviny příštího roku budou na portálu www.transparentnispoluprace.cz  zveřejněny celkové roční částky za veškeré platby a další plnění, která daný lékař nebo zdravotnické zařízení od farmaceutické společnosti obdržel. „Formu, kterou AIFP při zveřejňování informací zvolilo, považuje ČLS JEP za adekvátní
a odpovídající situaci ve vyspělých evropských zemích, kde ve většině případů proběhlo zavedení principů iniciativy Transparentní spolupráce bez větších problémů,“
říká prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, předseda ČLS JEP. Zpracování a zveřejňování dat bude plně v souladu s předpisy na ochranu osobních údajů a v souladu se stanoviskem Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Iniciativou vycházíme vstříc požadavkům veřejnosti na transparentnost. Vznikla jako samoregulační aktivita farmaceutických firem, ale v našich záměrech jsme se potkali i se státní správou,“ dodává Jakub Dvořáček z AIFP.

 „Ministerstvo zdravotnictví ČR považuje celoevropskou iniciativu Transparentní spolupráce za pozitivní a potřebný článek v evropském zdravotnickém systému, který přináší další světlo na platby ve zdravotnictví, a tím preventivně zabraňuje jejich zneužívání pro účely, které by mohly vést k nesprávným postupům při poskytování zdravotní péče. Tato iniciativa ve svých důsledcích navazuje na novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, tzv. transparenční novela, která povede ke zvýšení efektivity a zprůhlednění smluvních vztahů a finančních toků v systému veřejného zdravotního pojištění“ komentuje iniciativu Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnictví ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: MaB
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Živnostník plakal nad osudem podnikatelů na horách. Jen do chvíle, než jsme se ho zeptali na dotace, které dostal

5:00 Živnostník plakal nad osudem podnikatelů na horách. Jen do chvíle, než jsme se ho zeptali na dotace, které dostal

Na ParlamentníListy.cz se v pátek odpoledne obrátil jeden z podnikatelů v oblasti hotelnictví a gast…