Jak bojovat s poškozenou vlasovou pokožkou?

10. 9. 2015 0:00

Poškozená vlasová pokožka patří mezi často opomíjené zdravotní problémy. Přitom právě zde většinou pramení i nešvary spojené s kvalitou vlasů. Co tedy dodržovat a čeho se naopak vyvarovat?

Jak bojovat s poškozenou vlasovou pokožkou?
Foto: dodavatel TZ
Popisek: úprava vlasů

Podrážděná či poškozená pokožka na hlavě může mít hned několik příčin. Abychom je dokázali identifikovat a od toho následně odvodit léčbu, je třeba stanovit, co přesně nás trápí.

Suchá nebo šupinatá pokožka hlavy

Tato lapálie patří vůbec mezi ty nejčastější. Způsobuje ji několik věcí, od nevlídného počasí až po nešetrné vlasové přípravky. Suchá pokožka se nejčastěji projevuje ve formě lupů, ty se však můžou vyvinout až do ošklivého ekzému. Pokud se jedná o rané stádium, pokožka na hlavě tu a tam svědí a vlasy se mastí, základem je kvalitní vlasová kosmetika. „Svojí roli v tom také hraje to, jak často se vlasy myjí. Zákaznicím je nedoporučuji mýt častěji než čtyřikrát týdně a nejlepší je používat produkty od jednoho výrobce. Výbornou reputaci má v tomto ohledu kosmetika Puls. Já mám například velmi citlivou pokožku a jejich řada  Double Effecet mi pomohla od veškerých nesnází.“, říká kadeřnice Michaela Pařízková.

Alergické reakce

Citlivější jedinci často trpí různými alergickými reakcemi, které se mohou projevit ekzémem či zarudnutím, které přes vlasy často ani nevidíme. V tomto případě přichází na řadu přírodní kosmetika či domácí heřmánkové vývary, kterými je dobré si postižená místa potírat. V zásadě je ale třeba vyřadit vše, co alergie způsobuje. Od barvy na vlasy, které můžete nahradit pouze přelivy, barevnými šampony či henou, až po nevhodný šampon. Barvy a jiné prostředky je dobré vždy nejprve otestovat na malém kousku pokožky a až ve chvíli, když nezpůsobí žádné trable, je můžeme v klidu zařadit mezi ostatní nezávadnou kosmetiku na poličce. Lidé trpící ekzémy by si měli rozmyslet i další chemické zákroky jako trvalou ondulaci a jiné.

Mechanické narušení pokožky

To může vznikat například použitím nevhodného kartáče na vlasy. Šetrné hřebeny na rozčesávání vlasů po celé délce jsou takové, které mají nejlépe plastové či dřevěné zaoblené zuby. Ty pokožku nedřou a spíše ji při česání masírují. Je také třeba dávat si pozor i na různé kovové sponky či moc úzké gumičky, které vlasy příliš stahují. Pokožka je pak po dobu několika hodin napnutá, a to ji zrovna neprospívá.

Pamatujme však, že na kvalitě vlasové pokožky mají vliv i jiné nevypočitatelné události a situace jako třeba stres, nevyvážená strava, nedostatek vitaminů či permanentní práce v zakouřené nebo zaprášeném prostředí. Pokud na vyléčení nestačíme sami, není se zač stydět. Neváhejme v takových situacích vyhledat dermatologa, který by nám od vážnějších problémů měl pomoci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: MaB

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se snížila

13:30 Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se snížila

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti ún…