Jakub Novák: Protony patří do úhradové vyhlášky, shodují se odborné společnosti i ministerstvo zdravotnictví

12.12.2014 17:31

Ministerstvo zdravotnictví zahrne moderní léčbu nádorů, protonovou terapii, do úhradové vyhlášky v její novele, která vyjde v polovině roku. Ze současné verze byla na poslední chvíli vyřazena kvůli nepřesné formulaci, která by ale ve svém důsledku znemožnila léčbu většině pacientů. Text vyhlášky by nedovolil využití technické výhody, kterou má ozařováním protonovým paprskem vůči klasické radioterapii. Na to upozornily ministerstvo zdravotnictví odborné společnosti, dovodily, že podle takto vydané vyhlášky by se protonovým paprskem dalo ozařovat je časné stadium rakoviny prostaty.

Jakub Novák: Protony patří do úhradové vyhlášky, shodují se odborné společnosti i ministerstvo zdravotnictví
Foto: Archiv PTC
Popisek: Protonové centrum v Praze
reklama

Podle předsedy sněmovního zdravotního výboru profesora Rostislava Vyzuly (ANO) měla být protonová léčba hrazena z pojištění od července, a to hlavně u dětí s nádory hlavy. "Protonové centrum mělo podle návrhu vyhlášky dostávat 19.000 korun za jednu frakci ozáření. Centrum ale chtělo výrazně víc, ke shodě proto nedošlo. Protonová terapie proto v sazebníku nebude," řekl Vyzula.

Tato interpretace je ale zavádějící. „Vůbec nejde o cenu, jde o to, aby bylo vůbec možné využít technické výhody ozařování protonovým paprskem a původní formulace by právě ozařování dětí s nádory hlavy bránila“ upřesňuje ředitelka Strategie PTC Iva Taťounová.

Její slova potvrzuje i Lenka Poliaková z ministerstva zdravotnictví, která  podle serveru Aktuálně .cz  uvádí, že protonovou léčbu vyřadili na základě upozornění samotného protonového centra a Ministerstvo zdravotnictví podle ní nechtělo protonové centrum poškodit. "Dořešíme to během příštího roku," doplnila Poliaková.

Současná situace jen potvrzuje fakt, že jak odborné společnosti , tak samo Ministerstvo zdravotnictví nepochybují o nutnosti  umožnit českým občanům protonovou léčbu a její úhradu ze zdravotního pojištění. K chybě, která by například znemožnila využít proton k léčbě stejné diagnózy jako měl britský chlapec Ashya King, se tedy ministerstvo postavilo konstruktivně.

„Pro české pacienty je to vlastně dobrá zpráva, zodpovědným úřadům záleží na tom, aby vyhláška umožnila komplexní využití výhod protonové terapie, a k tomu dojde do půl roku. Je to určitě lepší než kdyby se teď honem schválil text, který by léčbě ve skutečnosti zabránil“ uzavírá Iva Taťounová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Redakce
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

22:31 Plzeňský kraj: Klatovská nemocnice otevřela nové prostory

Klatovská nemocnice zprovoznila nové prostory oddělení zdravotně sociálních lůžek. Oddělení nyní půs…