Jsem zděšen, reaguje předseda Hospodářské komory ČR na jednání amerických úřadů

14. 3. 2010 14:43

Zásadní problém české státní a veřejné správy, korupci, chtějí řešit nejen tuzemské, ale i zahraniční organizace. Například ty americké.

Jsem zděšen, reaguje předseda Hospodářské komory ČR na jednání amerických úřadů

Hospodářská komora Spojených států amerických se rozhodla zakročit do českého způsobu zadávání veřejných zakázek. Chce tak mimo jiné zamezit korupčnímu jednání, které často české tendry provází.

Předseda Hospodářské komory České republiky Petr Kužel je ale jednáním amerických úřadů rozhorčen. "Jsem zděšen. Veřejnost zajásá, když se do toho vloží americká obchodní komora, ale já se cítím obejit," uvedl v nedělním diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že právě česká Hospodářská komora již připravila plán, jak korupci ze zadávání zakázek vymýtit.

"My jsme pro podnikatele připravili povinnost zajistit, aby ten, kdo vyhlašuje veřejnou zakázku, musel zaplatit. Chceme také transparentnost a zastropování zakázek," uvedl Kužel s tím, že je také nutné zprůhlednit strukturu firem a odhalit, kdo v nich "sedí".

Korupce ničí trh, insituce se musí odpolitizovat 

S Kuželem souhlasil v diskuzním pořadu i šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. "Korupce ničí trh, všichni si to uvědomí. Zvýší se tlak, aby politická reprezentace přistoupila systémově ke změně," uvedl s tím, že klíčové je, aby se instituce, které zakázky zadávají, odpolitizovaly.

USA: Češi by měli využít našich zkušeností

Weston Stacey, šéf americké obchodní komory v ČR, uvedl, že Češi by měli využít zkušenosti z USA. "My v USA nejsme andílci. Neříkáme, že ČR je zkorumpovnaná nebo že je tu korupce horší než jinde. Říkáme, že bychom měli mít nulovou toleranci ke korupci. Měli bychom se inspirovat v  USA," uvedl s tím, že i Spojené státy se s korupcí potýkaly.

"Chceme z toho vyloučit politiku, chceme legislativně definovat zásady proti korupci a pak to předat vládám té které země," dodal s tím, že v řešení krize nesmí figurovat politika.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Za pár let mají šanci řídit jaderný blok

14:17 ČEZ: Za pár let mají šanci řídit jaderný blok

Ještě nemají dokončenou školu, ale mají velkou šanci stát se operátory na jedné ze dvou jaderných el…