K petici Reflexu se připojil i Blesk. Vládo, neustupuj lékařům, vyzývá

04.02.2011 13:49

Petice, k níž se připojila i řada zástupců veřejného života, apeluje na vládu, aby neustoupila nemorálním požadavkům lékařů. Kromě časopisu Reflex ji nyní podpořil i další tisk vydavatelství Ringier Axel Springer, deník Blesk.

K petici Reflexu se připojil i Blesk. Vládo, neustupuj lékařům, vyzývá

Řada známých osobností v čele s knězem Tomášem Halíkem či herci Jiřím Suchým nebo Jitkou Molavcovou před nedávnem napsala dopis ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) a šéfu vlády Petru Nečasovi (ODS) a apelovala na vyřešení zdravotnické krize s tím, že podporuje zájmy lékařů a kampaň Děkujeme, odcházíme.

Nárožný či Macek proti lékařům

Jiní zástupci veřejného života, třeba herec Petr Nárožný nebo bývalý politik Miroslav Macek, se však staví naopak proti lékařům. Ti podepsali dokonce petici, která jejich akci odsuzuje jako nemorální a apeluje na vládu, aby neustupovala. Zveřejnil ji server reflex.cz.

SLEDUJEME téma exodus lékařů


„Jsme pobouřeni skutečností, že platové požadavky může prosadit jedině ta skupina zaměstnanců, která má z povahy své profese značnou moc brát si nezúčastněné spoluobčany za rukojmí a vydírá celou společnost tím, že je schopna ohrozit zdravotní péči hromadným a organizovaným odchodem, " píše se mimo jiné v petici, pod kterou bylo v pátek odpoledne téměř 12 tisíc podpisů.

Doležal: Doktoři mě nas*ali

Vznik petice vysvětlil ParlamentnímListům.cz právě novinář Reflexu, J.X. Doležal. "Tím malým lidským důvodem je, že mě strašně nas*ali ti doktoři tím, jak vydírají přes pacienty s tím, že jiné profesní skupiny, které jsou stejně znevýhodňované jako doktoři v nemocnicích se tak prostě nezachovaly. A tím myslím zdravotní sestry," sdělil.

K petici zveřejněné na serveru reflex.cz se připojil i deník Blesk. Obě periodika vydává společnost Ringier Axel Springer. 

Text petice:

Protest proti kapitulantství

před nátlakem lékařských odborů, jejichž metody  považujeme za morálně nepřijatelné.

„My, níže podepsaní občané, protestujeme proti tomu, že vláda České republiky ustupuje nepřijatelné metodě nátlaku Lékařského odborového klubu na zvýšení platů ve zdravotnictví.

Jsme pobouřeni skutečností, že platové požadavky může prosadit jedině ta skupina zaměstnanců, která má z povahy své profese značnou moc brát si nezúčastněné spoluobčany za rukojmí a vydírá celou společnost tím, že je schopna ohrozit zdravotní péči hromadným a organizovaným odchodem. Taková metoda je morálně zcela nepřijatelná. Je v rozporu s elementárními hodnotami spravedlnosti a rovnosti před zákonem, na nichž stojí naše demokracie.

Vládní ústupky vůči lékařským odborům vytvářejí alarmující precedens, podle něhož všichni ti, kteří mají ve své moci bezpečnost, zdraví i životy lidí, si vydobudou postavení občanů nadřazené kategorie. Jejich ohodnocení se totiž nebude odvíjet od individuálních schopností a pracovního výkonu, nýbrž od toho, jakému množství lidí jsou schopni svým protestem ublížit.

Naopak občané, kteří přispívají k dobru společenského celku v mnoha jiných profesích, kupříkladu v oblasti školství a vzdělávání, pak zůstanou podhodnoceni, neboť by jejich protest nikoho neohrozil na životě či zdraví, a tudíž nemají patřičnou sílu prosadit totéž.

Apelujeme na vládu, aby podobným praktikám vydírání neustupovala. Vyjadřujeme přesvědčení, že právní stát nesmí preferovat silnější skupinu zaměstnanců na úkor slabších skupin. Aby ti, kdo mohou ohrozit chod zařízení nezbytných k zajištění pomoci lidem v nemoci či nouzi, měli vyšší ohodnocení jen pro svoji vyšší schopnost ohrožovat spoluobčany.

Na lékaře z Lékařského odborového klubu apelujeme, aby si uvědomili svoji společenskou zodpovědnost a již nikdy nepoužívali pacienty, nově narozené děti či umírající lidi jako rukojmí pro své platové požadavky."

Více čtěte:

Petice proti kapitulantství. Lékaři mě nas*ali, přiznává J.X.Doležal


Odborář Engel: Nedávali jsme výpovědi proto, abychom přijali ohlodanou kost

Foto: fnbrno.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

22:17 Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

Jak správně postupovat při havarijních těžbách i rizikovém kácení se poslední lednový den učili hasi…