Kalouskův přítel Háva vydělával na zakázkách obrany

8. 6. 2010 9:29

Zbrojař Richard Háva podle Hospodářských novin zřejmě vydělá na volebním úspěchu TOP 09. Háva je totiž dobrým známým místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Dá se tedy předpokládat, když jeho firmy už vydělaly na kontraktech s vládou stovky milionů, že tomu tak bude i nadále.

Kalouskův přítel Háva vydělával na zakázkách obrany

Těsně po volbách přišel do volebního štábu TOP 09 za Miroslavem Kalouskem zbrojař Richard Háva. Oba muži se pak na dlouhé minuty zavřeli v kanceláři. Copak si asi povídali?

"Nic tajného jsme neprobírali. Jen jsem mu poblahopřál, když jsem jel kolem," řekl po schůzce Háva Hospodářským novinám (HN). Odmítl i to, že by s Kalouskem dojednával strategii pro vyjednávání se zákulisními hráči občanských demokratů. „Vlivný podnikatel se totiž zastavil ten večer i ve Žlutých lázních, kde slavila pražská ODS včetně lobbisty Romana Janouška," podotýkají HN.

Je můj dlouholetý přítel a není chudý

Kalousek své těsné vazby s Hávou nikdy netajil a naopak mluví o tom, že jsou oba velmi blízcí přátelé.

"Je obecně známo, že pan Háva je dvacet let můj kamarád a není to chudý člověk," říká o Hávovi místopředseda TOP 09.

Zajistí další dodávku stíhaček Omnipol?

Háva ale vlastní firmy Zenit, v němž drží majoritu jeho synové, nebo Omnipol, kterému do roku 2004 šéfoval, pak vedl jeho dozorčí radu a podobně jako Zenit ho ovládá přes potomky.

Tyto firmy jsou podle HN klíčové v tom, že příští ministr obrany bude ve svém resortu řešit obrovskou zakázku na stíhačky. V roce 2015 totiž Česku vyprší smlouva na pronájem stíhaček Gripen a bude nutné rozhodnout, co dál. Jasno by v tom mělo být už za tři roky. Omnipol je přitom výhradním partnerem výrobce gripenů, britské společnosti BAE Systems.

Hávova firma nahradila státní agenturu

HN připomínají, že Kalousek se se zbrojařem Hávou zná již od začátku 90. let. Tehdy Kalousek  jako náměstek ministra obrany zrušil státní agenturu X-Trade, která obchodovala s armádními přebytky.

Nahradila ji firma Zenit, již vlastnil Háva. Ta stála například za výměnou ruských stíhaček Mig-29 za v podstatě nepoužitelné polské vrtulníky Sokol. Zenit vydělal na transakci 90 milionů.

Později do hry vstoupil Omnipol a zároveň převzal roli Zenitu. A Háva Omnipol nejprve řídil a později jej i ovládl.

„Spolu s Kalouskem se snažili prodat Alžírsku ruské tanky T-72, což ale nakonec Klausova vláda zakázala. Obchod tehdy hodně kritizoval nadějný poslanec, dnes kandidát ODS na premiéra Petr Nečas. Háva si na něj dokonce v roce 1997 stěžoval socialistickému šéfovi sněmovny Miloši Zemanovi," dodal k tomu deník.

Čtěte také:
I v příštích letech bude obrana vypisovat tendry. Opět nejasně?
Kalousek v televizi žertoval. Bárta se jeho výrokům hlasitě smál

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělce

20:51 Debilové. Přepište listopad, ČT! Šméčko, Babiši. Čapí hnízdo rozpálilo umělce

„Pohaslá sluníčka, lítost nad eurosvazáky z Milionu chvilek či hlemýždí státní zástupci!“ I toto zaz…