Kandidát Cabrnoch naštval své kolegy. Dere se moc vysoko

18.6.2010 8:50 dop.

Podle důvěryhodného zdroje serveru ParlamentníListy.cz rozvířila kandidatura europoslance Milana Cabrnocha na místopředsedu ODS atmosféru v poslaneckém klubu Občanských demokratů v Evropském parlamentu.

Kandidát Cabrnoch naštval své kolegy. Dere se moc vysoko

„Kandidatura Cabrnocha nadělala v euroklubu pěknou paseku. Paradoxně nejvíc to vyplašilo Miroslava Ouzkého, že se mu jeho kamarád najednou dere přes hlavu. Navíc mu zatím Alexandr Vondra potichu vyfoukl Ústecko," řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z klubu.

Spojenectví Tluchoře a Cabrnocha

Prostřednictvím Cabrnocha si Petr Tluchoř posiluje svou pozici ve straně a ve středních Čechách, kde je spojují důležité zájmy lobby ve zdravotnictví. Navíc byl Tluchoř zvolen i šéfem poslaneckého klubu ve sněmovně. Tluchoř nemá příliš v oblibě šéfa euroklubu Miroslava Ouzkého, protože ten se stavěl proti Mirku Topolánkovi.

Ouzkého se chtějí v ODS zbavit

„Nyní chodí z jistých kruhů strany pobídky, abychom se Ouzkého zbavili. Jsou to ale většinou ti samí lidé, kteří před tím tlačili na to, aby byl zvolen šéfem klubu. Europoslanci ale nejsou loutky, aby dělali, co se jim řekne," dodal zdroj.

Ouzkému neprospívá fakt, že je z kmotrovského Ústeckého kraje. Navíc výsledek kraje byl nejhorší v celých Čechách a nejhůře na Ústecku dopadlo navíc Ouzkého Chomutovsko. Cabrnoch a Ouzký spolu dříve vycházeli dobře, protože měli společné zájmy na zdravotních knížkách a systémun IZIP. Cabrnochova Tluchořem podporovaná kandidatura na místopředsedu ODS toto spojenectví však narušila.

Manipulace s eurokandidátkou

S Cabrnochem se také moc nemusí europoslanec Hynek Fajmon, protože Cabrnoch byl na kandidátce ve volbách do Evropského parlamentu na čtvrtém místě a Fajmon až na osmém, i když Fajmon získal na nominačním regionálním sněmu Středních Čech více hlasů.

Do kandidátky zasáhnul tehdejší šéf strany Mirek Topolánek, který se potřeboval zbavit Fajmona a Ivo Strejčka, protože jsou známí jako klausovci. Strejček byl na kandidátce až díky intervenci Jana Zahradila a Petra Nečase na solidní páté příčce.

Dva kohouti...

Mezi Ouzkým a Zahradilem nepanují také zrovna přátelské vztahy. „ECR nebyl můj projekt, byl to projekt Jana Zahradila. Lepší než zakládat nevýznamnou skupinu bylo zůstat u lidovců ve frakci EPP-ED, která byla a je nejsilnější skupinou v europarlamentu," rýpnul si Ouzký na začátku roku do místopředsedy frakce Zahradila, jehož porazil v boji o předsednictví v europoslaneckém klubu ODS.

Zahradil má totiž hlavní zásluhu na založení euroskeptické frakce Evroských konzervativců a reformistů (ECR). Mezi Zahradilem a Ouzkým existuje rivalita, protože Zahradil má jako místopředseda frakce vyšší funkci než Ouzký. Když byla ODS v Evropské lidové straně (EPP), vykonával Ouzký také načas funkci místopředsedy Evropského parlamentu a nyní tuto šanci díky odporu EPP k euroskeptické frakci ztratil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

9:53 Ve Francii to jde, na Slovensku to jde, Bruselu to nevadí. Fialova vláda? Seká dluhy

„Nejvíce tržní a nejjednodušší řešení, které lze učinit, je, aby vláda vytáhla z ČEZ ve formě divide…