Kdy je vhodná doba zeptat se na očkování?

22.12.2013 7:56

Preventivní prohlídka představuje pro zdravé jedince příležitost ke konzultaci s lékařem samozřejmě nejen ohledně očkování.

Kdy je vhodná doba zeptat se na očkování?
Foto:
Popisek:

Každý dospělý má možnost se jedenkrát za 2 roky nechat preventivně vyšetřit svým praktickým lékařem. Tuto návštěvu hradí zdravotní pojišťovna a její podobu stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 3/2010 Sb. Součástí prohlídky je doplnění anamnézy, při níž se zjišťují předpokládaná zdravotní rizika daná rodinným či pracovním zatížením a životními návyky. Lékař provádí řadu preventivních vyšetření a kontroluje také očkování proti tetanu i další očkování proti infekčním nemocem.

Samozřejmostí by měla být konzultace o očkování před cestou do exotických zemí. V těchto případech se doporučuje očkování proti žloutence typu A a B jako tzv. cestovatelský základ. Ostatní očkování se doplní dle epidemiologické situace v cílových destinacích. Dále je vhodné zjistit si platnost některých očkování u sebe i svých blízkých také při plánování rodiny, v těhotenství či před nástupem dětí do kolektivního zařízení. V prvním případě může novorozené děti ohrozit na životě dospělý přenašeč černého kašle nebo chřipky. Naopak dítě může donést domů ze školy či školky žloutenku typu A, chřipku či plané neštovice, které mohou u dospělých vést k daleko závažnějším komplikacím.

U chronicky nemocných pacientů či u osob, jejichž imunitní systém může být oslaben např. podstoupením operačního zákroku, se očkování musí zvažovat také před zahájením chemoterapie pro nádorové onemocnění, při zařazení do transplantačního programu nebo před zahájením biologické léčby.

Nová doporučení pro očkování dospělých
Většina evropských států doporučuje dospělým pravidelné přeočkování proti tetanu či tetanu v kombinaci se záškrtem. Z analýzy aktuálních doporučení pro očkování dospělých v zemích střední a východní Evropy vyplynulo, že zde chybí jasná doporučení pro očkování nebo přeočkování proti řadě očkováním preventabilních infekčních onemocnění, např. proti černému kašli, meningokokovým a pneumokokovým onemocněním, chřipce, HPV lidskému papilomaviru způsobujícímu rakovinu děložního čípku, klíšťové encefalitidě či proti žloutence typu A a B.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

13:22 To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční …