Klasnová: Žádáme Ústavní soud, aby odložil účinnost zákona o církevních restitucích

7. 1. 2013 19:19

Ústavní stížnost podaly Věci veřejné ze dvou důvodů: nejen pro nesouhlas se samotným zněním církevního narovnání, ale i pro způsob jeho schválení ve sněmovně.

Klasnová: Žádáme Ústavní soud, aby odložil účinnost zákona o církevních restitucích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

„Zároveň jsme podali ústavní stížnost na stanovení počtu poslanců, kteří se mohou na Ústavní soud vůbec se stížností obrátit, protože diskriminační klauzule 41 členů sněmovny nahrává velkým stranám v neprospěch menších. Ignorován tak může být až milion voličů,” uvedla předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. 

Podle véčkařů by měl Ústavní soud odložit účinnost zákona o církevních restitucích do doby, než budou veškeré části stížnosti vyřešeny, a také by měl zakázat všem jednotlivcům a institucím církevní majetek vydávat. Majetek je vrácen podle netransparentních parametrů, finanční náhrada diskriminuje ostatní restituenty, je prolomena hranice Února 1948 a diskvalifikovány Benešovy dekrety. Zákon porušuje i Listinu základních práv a svobod občanů ČR.

„VV jsou proti podobě církevního narovnání v tomto znění zcela konstantně. Není pravda, že nyní protestujeme proti něčemu, co jsme sami vytvářeli. Paragrafové znění přišlo z dílny TOP 09, proti výčtovému zákonu či alespoň tomu, aby soupis vydávaného majetku chodil přes vládu, se postavil i premiér, přestože nám to loni v lednu slíbil,” připomněla Klasnová.

Ona sama výhrady VV tlumočila nejen v komisi, která připravovala parametry vyrovnání, ale jednala i s Ekumenickou radou církví zastoupenou Joelem Rumlem či s kardinálem Dominikem Dukou. „Hovořili jsme o snížení finančního plnění a dokonce i o jeho odkladu. Obě tyto věci Věci veřejné navrhovaly i pánům Nečasovi a Schwarzenbergovi. Církve byly přístupné kompromisům, ale partnerem k jednání pro ně byla celá vláda, nikoli samotné Věci veřejné. Vláda však veškeré kompromisy odmítala,” dodala Klasnová.

„Otázka církevních restitucí byla otázkou našeho bytí či nebytí v koalici, a i kvůli boji o církevní restituce odešly VV z vlády a došlo k rozštěpení našeho poslaneckého klubu,” upozornila šéfka poslanců VV. Platformu LIDEM pak vytvořili právě ti odpadlíci, kteří byli ochotni církevní restituce podpořit. Vláda postavená na přeběhlících pak zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi sněmovnou protlačila ve chvíli, kdy již byla vyhlášena přestávka poslaneckého klubu Věcí veřejných, což je také součástí ústavní stížnosti VV.

Čas ukáže, zda se bude Ústavní soud stížností Věcí veřejných zabývat. “Než se totiž bude Ústavní soud zabývat samotným zákonem o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, musí zrušit část zákona o Ústavním soudu a snížit počet poslanců, kteří se na ÚS mohou obrátit, jinak by naše stížnost nebyla platná. To bych ale považovala za jasnou diskriminaci nejen našeho poslaneckého klubu, ale všech občanů, které ve sněmovně zastupujeme,” řekla Kateřina Klasnová. „Pokud však Ústavní soud diskriminační omezení počtu zákonodárců, kteří se na něj mohou obrátit se stížností pro porušení ústavy, nedojde, jsou Věci veřejné připraveny v tomto ohledu iniciovat změnu zákona o Ústavním soudu,” ukončila předsedkyně poslaneckého klubu VV.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Veciverejne.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

15:59 Výzkum, který zaujme nejen armádu: Ochraňte české kluky v boji, kupte špičkovou techniku

„Jsem generál Aleš Opata a mám pro vás velice důležité sdělení,“ tak v červnu letošního roku začala …