Komunistka Semelová drsně sečetla hříchy Václava Havla

18.12.2011 20:12

JINÝMA OČIMA Skon bývalého prezidenta Václava Havla není důvodem pro jeho glorifikaci, ale je třeba připomenout jeho politické činy v celé jejich šíři. Takový je názor poslanců KSČM, kteří ze skutků bývalé hlavy státu doporučují nezapomenout na jeho nesplněné sliby z konce roku 1989, rozbití Československa i humanitární bombardování bývalé Jugoslávie.

Komunistka Semelová drsně sečetla hříchy Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová z KSČM na Olšanských hřbitovech

Předseda KSČM Vojtěch Filip vedle kondolence rodině prvního polistopadového prezidenta Václava Havla upozornil na to, že u bývalé hlavy státu existoval velký rozpor mezi slovy a činy. Havla bral jako humanistu, ale: „Žel, ta slova o humanitě skončila u slov o humanitárním bombardování, takže ten rozpor mezi slovy a činy byl velký“. Těmito slovy připomněl Havlovu podporu vojenského zásahu proti bývalé Jugoslávii.

„Slušelo by se říci, že to znamená velice smutnou událost pro jeho blízké. Z politického pohledu je třeba říct, že Václav Havel byl úzce spjat s událostmi posledních dvaceti let. Jeho vliv na českou politiku ale vnímám velice kriticky. Zapříčinil, že situace v České republice je velice špatná. Umožnil nástup současné podoby vládnutí a negativně tak ovlivnil vývoj v zemi,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Vše k tématu skon Václava Havla

Dobře věděl v roce 1989, že lidem neříká pravdu

Velice kriticky a negativně hodnotí Havlova prohlášení z roku 1989 i jeho kroky před rozpadem Československa. „V roce 1989 neříkal lidem pravdu. On velice dobře věděl, jaké politické a ekonomické změny se pro Československo chystají. Lidé věřili jeho slibům, ale on sliboval to, čím byl vázán těm, kteří pak v následujících letech stáli v čele společnosti,“ připomíná Grospič.

Za vinu dává bývalé hlavě státu i konec společného státu Čechů a Slováků. „Zcela pragmaticky dal průchod rozbití Československa včetně patetického gesta odstoupení a prohlášení, že s rozbitím nechce mít nic společného, a po půl roce už se ucházel o funkci prezidenta v samostatné České republice,“ konstatuje Grospič.

Zapomenout by se nemělo na „humanitární bombardování“

„Na rozdíl od glorifikace, která zaznívá celý den v médiích, tak je třeba vidět i druhou stranu a dát všechny činy na misky vah. A pak převládá to negativní. Stál u vzniku režimu, který uvrhl spoustu lidí do nezaměstnanosti. Na náměstích říkal ´Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností´ a nyní je bez práce tři čtvrtě milionu lidí,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz poslankyně KSČM Marta Semelová, jak se Havlovy sliby rozešly se skutečností.

„Zapomenout by se nemělo také na to, že zabíjení žen a dětí v bývalé Jugoslávii pro něj bylo humanitární bombardování. Nebo na jeho amnestie, kdy pustil spoustu vězňů, především recidivistů, následně se zvýšila kriminalita a zvýšil se výrazně i počet vražd,“ pokračuje komunistická poslankyně ve výčtu negativ zesnulého prezidenta.

Alespoň nepodepsal vyznamenání pro bratry Mašíny

Z Havlova politického života si vzpomene jen na dvě možná pozitiva. „Vnímal realitu kolem pokusů zakázat komunistickou stranu a neztotožnil se s pokusy těch, co o to usilovali. A za druhé pozitivum považuji to, že nikdy nepodepsal vyznamenání pro bratry Mašíny, proti tomu se postavil,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Semelová.

Odchod bývalého prezidenta Havla a jeho politickou dráhu nechtěl příliš komentovat další poslanec KSČM Miroslav Opálka. „Byl to prezident, osobnost, ale byl jiná krevní skupina, proto to nechci rozebírat. Chci zůstat slušný. Měl svá negativa, ale i pozitiva,“ připustil pro ParlamentníListy.cz Opálka.

Foto: Hans Štembera

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

16:55 Megabyznys na drahách v režii ostravských podnikatelů. Vagóny, stovky milionů, soudy a zase ta se strachem vyslovená jména politika KDU a Kalouskova nepřítele, na něhož jste zapomněli

ParlamentníListy.cz byly v minulých dnech upozorněny na situaci v Ostravských opravnách a strojírnác…